Округ №23: Як Палиця підібрав на Волині округ за покійним Єрємєєвим

Маневицький округ обирає того, хто найліпше "засіває"

Округ №23: Як Палиця підібрав на Волині…

Журналісти Depo.ua в рамках проекту "Вибори-2019. Повне оголення" створили електоральну карту виборчих округів. Ми розповідаємо як змінювались межі округів, хто і коли перемагав на окрузі, а головне завдяки чому, які технології застосовувалися, які були успішними, а які – ні. Хто претендує на цей округ на майбутніх виборах та які у них позиції. Все ця інформація - вже у відкритому доступі на порталі ВИБОРИ-2019.

Центр – місто Маневичі

Опис меж – Камінь-Каширський, Ківерцівський, Любешівський, Маневицький райони

Місцезнаходження ОВК – смт Маневичі, вул. Некрасова, 5, районний будинок культури

Орієнтовна кількість виборців – 160 139

Кількість виборчих дільниць – 262

Округ №23 включає в себе східну частину Волинської області - Камінь-Каширський, Ківерцівський, Любешівський, Маневицький райони. На півночі округу знаходяться в основному глухі поліські села, а чим ближче до обласного центру, тим більше помітно цивілізацію.

Площа округу доволі велика, тому кампанію вести важко. Кандидату практично неможливо відвідати всі села, але є проблеми, які об'єднують всі райони. Екологічні проблеми, вирішення проблеми копання бурштину, відсутність роботи, відсутність інфраструктури і відсутність уваги зі сторони влади. Тому і голосує округ N23 в основному за "гречку". Найкраще зрозуміти виборців вдавалося двом людям: Ігорю Єрємєєву, який вигравав тут вибори в 2002, 2012 і 2014 роках та Ірині Констанкевич – переможцю 2016 року. Якби не прикрий випадок з падінням з коня, в результаті якого Єрємєєв загинув у 2015 році, він би спокійно міг виграти вибори у своєму добре "засіяному" окрузі ще кілька разів.

Довідка: На президентських виборах територіально Україна поділена на 225 округів, кількість яких у регіонах є практично сталою. На парламентських виборах кількість і межі округів постійно зазнавали змін залежно від прийнятої системи виборів та політичної кон'юнктури.

Вибори 1994 року відбувалися за мажоритарною системою у два тури. Внаслідок недосконалості закону окремі округи так і не отримали своїх представників у парламенті протягом усієї його каденції. Законодавчу колізію депутати виправили, увівши для виборів 1998 року змішану систему і прибравши сумнівні норми для мажоритарників. На виборах 2002 року, які так само відбувалися за змішаною системою, обриси мажоритарних округів набули вигляду більш менш відповідного до реального територіального поділу. Вибори 2006-го і дочасні 2007-го пройшли за пропорційною системою, виборчих округів в регіонах стало менше. Повернення до змішаної виборчої системи відбулося після чергової зміни законодавства у 2012 році.

Згідно з даними ЦВК, в межі 23 округу під час парламентської кампанії 2014 і 2012 року входили Камінь-Каширський, Ківерцівський, Любешівський, Маневицький райони. А от в 2007 і 2006 році "маневицький" округ був під номером 25. Під час парламентських виборів 2002 і 1998 року нинішній 23-ий округ співпадав з тодішнім округом N23.

Під час президентських виборів 2014, 2010, 2004 і 1999 років округ також мав номер 23.

На позачергових виборах у 2016 році, які були призначені у зв'язку зі смертю депутата від округу (Ігоря Єрємєєва), перемогу з результатом 57,42% здобула кандидат від політичної партії "Українське об'єднання патріотів УКРОП", на той час завідувач кафедри української літератури, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, заступник голови правління, благодійного фонду "Фонд Ігоря Палиці "Тільки разом" Ірина Констанкевич. Вибори відбувалися через два роки після її образливої поразки у Луцьку (округN22) в "засіяному" окрузі, який їй передав Палиця. У жовтні 2014 року вибори там виграв адвокат Волинської обласної колегії адвокатів, командир другої роти батальйону "Айдар", безпартійний, проживає в місті Ковель Волинської області, висуванець політичної партії "Народний фронт" Ігор Лапін, який набрав 24,24%, або 24 245 голосів. А друге місце посіла вже згадана Констанкевич з результатом 24,21%, або 24 217 голосів. Проте, як виглядає, поразка з різницею у 28 голосів не вибила її з колії і вже через два роки Констанкевич стала таки депутатом вже в чужому окрузі.

Фонд Палиці раніше називався "Новий Луцьк" і діяв лише в обласному центрі, але в 2015 році розширив свою діяльність на всю область вже під назвою "Тільки разом". Особливо активно фонд діяв в окрузі Єрємєєва після його смерті. Ще за рік до виборів Палиця "готував" округ для свого кандидата. Це був класичний засів: громадська приймальня видає грошові картки інсулінозалежним дітям. Також фонд щомісяця виділяв кожній дитині допомогу на ліки у розмірі 500 гривень. Палиця в 2015 році розпорядився збільшити і суму одноразової допомоги хворим. Якщо у 2014 році щомісяця на громадську приймальню він виділяв 150 тисяч гривень у місяць, то тепер – 250 тисяч. Сюди звертаються люди, які мають проблеми із здоров'ям. У таких випадках у громадській приймальні надають картки на придбання медикаментів. Є виключення, коли допомогу надають готівкою або перераховують кошти на карту. Окрім цього, готівка зараховується на медичні установи, де хворий проходить лікування. Багатодітні малозабезпечені родини отримували і отримують від фонду Палиці картки на продукти, які можуть отоварити в одній з гуртівень. Дітей фонд відправляє на лікування у Буковель і Трускавець. А після цього, подейкують, що представники фонду телефонують до людей, яким допомагали, і нагадують за кого і коли потрібно голосувати.

Друге місце в 2016 році зайняла фізична особа – підприємець, член політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" Людмила Кирда з результатом 12,94%, а третє місце - виконувач обов'язків директора ТОВ "Інвест-Сервіс", директор ТОВ "ВТП Буратіно", член Радикальної партії Олега Ляшка Сергій Була (8,71%). Шансів на обрання у них не було жодних.

На виборах 2014 року перемогу на виборах в окрузі N23 святкував на той час діючий народний депутат України від цього округу безпартійний відомий волинський бізнесмен Ігор Єрємєєв з результатом 40,90%. Другою була Кирда з результатом 22,17%, а четверте місце посів член Радикальної Партії Олега Ляшка Роман Ляшко (8,18%), якого висунула Радикальна Партія Олега Ляшка. Прізвище не допомогло.

Перемога Єрємєєва була більш ніж прогнозованою, він втретє поспіль обирався в роками "засіяному" окрузі. Насправді у 2014 році у нього навіть не було сильних суперників. Всі розуміли, що вибори виграє Ігор Миронович і кандидати і партії не розглядали цей округ всерйоз для балотування. Активісти під час агітаційної зустрічі кандидата Ігоря Єремеєва в селі Покащів (Волинська область) в ході передвиборної кампанії 2014 року зафіксували надання спонсорської та благодійної матеріальної допомоги, що розглядається як непрямий підкуп виборців.

Єрємєєв народився на Рівненщині в 1968 році, був співвласник паливно-промислової групи "Континіум". У 1992 році, об'єднавши групу товаришів із свого інституту, створив у рідному селі приватне підприємство "Континіум" і став його директором. У 1995 воно було реорганізоване в товариство з обмеженою відповідальністю. Бізнес-партнером Єремеєва у паливно-промисловій групі "Континіум" був Степан Івахів. До групи входять такі об'єкти: Торговий дім Континіум-Галичина, "Західна нафтова група", "Молочна компанія "Галичина", "Континент Нафто Трейд" (ТМ WOG), "Вест Ойл Груп" і ПрАТ "Золотий екватор". На паливному ринку Єремеєв конфліктував із групою "Приват" Ігоря Коломойського. Був засновниом благодійного фонду "Волинська родина".

26 липня 2015 року, перебуваючи на Волині, в результаті падіння з коня отримав закриту черепно-мозкову травму та був шпиталізований у тяжкому стані до Луцької клінічної лікарні. 28 липня його доправили до однієї з європейських клінік. 13 серпня Єремеєв помер у лікарні Цюриха (Швейцарія).

У 2012 році Єремєєв виграв вибори в окрузі з результатом 48,5%, друге місце посів член політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" Анатолій Грицюк (30,39%), третім був кандидат від Комуністичної партії Петро Бущик (5,61%), а четвертим клон Грицюка – Андрій Грицюк (4,85%).

У 2007 і 2006 році вибори проходили за партійними списками, тому кандидат від округу не обирався. Більшість в окрузі отримали Блок Юлії Тимошенко і "Наша Україна". Що свідчить про таки традиційний національно-демократичний орієнтир виборців.

А вперше на той час член Народної аграрної партії України, генеральний директор товариства з обмеженою відповідальністю "Континіум", кандидат від блоку "За єдину Україну!" виграв вибори у цьому окрузі в 2002 році з результатом 36,44%. Друге місце тоді посів асистент кафедри конституційного права України Національної юридичної академії України ім. Я. Мудрого Федір Веніславський, а третім був знайомий нам на той час голова Ківерцівської районної ради Грицюк. Про добре проведену роботу в окрузі Єремєєвим свідчить те, що "Наша Україна" Віктора Ющенка не ризикнула виставляти проти нього кандидата, хоча це був пік зачарування Волині Віктором Андрійовичем.

У 1998 році вибори в окрузі з результатом 18,93% виграв член Народно-демократичної партії заступник голови Волинської обласної державної адміністрації Сергій Шевчук. Другим був безпартійний самовисуванець, доцент кафедри кримінального права Національної академії внутрішніх справ Петро Воробей (15,12%), а третім - головний лікар Камінь-Каширської центральної районої лікарні, член Народного руху України Роман Шпарик (13,83%).

Отже, головною особливістю цього округу є те, що тут вибори виграє той, хто добре "засіває". Тричі це зробив Єремєєв, один раз Констатнкевич. У 2019 році депутатом знову, найімовірніше стане вона, чи як там вже у Палиці вирішать.

Парламентські вибори (межі нинішнього округу №23)

1998 рік

Сергій Шевчук – 18,93%

Петро Воробей – 15,12%

2002 рік

Ігор Єрємєєв – 36,44%

Федір Веніславський – 28,41%

2012 рік

Ігор Єрємєєв – 48,50%

Анатолій Грицюк – 30,39%

2014 рік

Ігор Єрємєєв – 40,90%

Людмила Кирда – 22,17%

2016 рік

Ірина Констанкевич – 57,42%

Людмила Кирда – 12,49%

Партії-лідери парламентських виборів (межі нинішнього округу №23)

1998 рік

Народний Рух України – 16,24%

Народна партія (Народна аграрна партія України, Аграрна партія України ) – 14,78%

Комуністична партія України – 8,23%

Виборчий блок Соціалістичної партії України та Селянської партії України "За правду, за народ, за Україну!" - 6,85%

Народно-демократична партія – 6,84%

Партія Зелених України – 5,65%

2002 рік

Блок Віктора Ющенка "Наша Україна" - 60,62%

"Виборчий блок Юлії Тимошенко" - 11,31%

Виборчий блок політичних партій "За Єдину Україну!" – 9,47%

Комуністична партія - 4,37%

2006 рік

Блок Юлії Тимошенко - 49,41%

Блок "НАША УКРАЇНА" - 19,71%

Український Народний Блок Костенка і Плюща – 6,16%

2007 рік

Блок Юлії Тимошенко - 63,67%

Блок "НАША УКРАЇНА – НАРОДНА САМООБОРОНА" - 19,51%

Партія регіонів - 4,98 %

2012 рік

Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" – 43,95%

Партія регіонів - 13,76%

Комуністична партія України – 13,38%

"УДАР" (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка - 11,05%

Всеукраїнське об'єднання "Свобода" – 10,33%

2014 рік

Політична партія "НАРОДНИЙ ФРОНТ" - 36,06%

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА" - 16,56%

Радикальна Партія Олега Ляшка – 10,62%

Політична партія Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" – 8,65%

Об'єднання "САМОПОМІЧ" - 7,94%

Всеукраїнське об'єднання "Свобода" - 5,04%

ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "ВСЕУКРАЇНСЬКЕ АГРАРНЕ ОБ'ЄДНАННЯ "ЗАСТУП" – 4,55%

На позачергових президентських виборах 2014 року більшість голосів в окрузі, як і на всій Волині, набрав Петро Порошенко – майже 50%. Другою була Юлія Тимошенко з результатом 22,26% Взагалі, Волинь традиційно голосує рівномірно на виборах глави держави, різниця в округах не відчувається і складає кілька відсотків. На виборах 2010 року більшість була у Юлії Тимошенко – понад 80%. В 2004 понад 90% були за Віктора Ющенка, а у 1999 понад 70% підтримали Леоніда Кучму.

Президентські вибори (межі нинішнього округу №23)

1999 рік. II тур

Леонід Кучма - 74,26%

Петро Симоненко - 20,92%

2004 рік. III тур

Віктор Ющенко- 91,94%

Віктор Янукович - 5,95%

2010 рік. II тур

Юлія Тимошенко - 83,98%

Віктор Янукович- 12,90%

2014 рік

Петро Порошенко - 47,42%

Юлія Тимошенко- 22,26%

Читайте також:

Округ №19: Хто вирине у Володимир-Волинському замість "пірнальника" з партії Яценюка.

Округ №20: Чи наважиться хтось на Волині кинути виклик "пану Курчаку".

Округ №21: Ще один округ Волині не здивує своїм вибором.

Округ №22: Як виборці "кинули" Палицю на "засіяному" окрузі.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme