Не сміттям єдиним: Як Садовий виконував передвиборчі обіцянки на посаді мера

Чинний міський голова Львова не поспішав давати обіцянок, які неможливо буде виконати

Юрій Богун
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Львів
Не сміттям єдиним: Як Садовий виконував…

За пів року до нових місцевих виборів час згадати про те, що обіцяв виборцям у 2015 році, і що з того зробив станом на 2020 рік чинний мер Львова Андрій Садовий. Зробити це, насправді, не так легко, бо сайт під назвою "Львів 2020. Звіт та пріоритети Андрія Садового та "Об’єднання "Самопоміч", на якому була розміщена програма міського голови, станом на зараз недоступний, а домен виставлено на продаж за 499 доларів США. Невідомо, чи це банальний недогляд, чи так зроблено спеціально для того, щоб важко було перевірити рівень виконання обіцянок.

А колись перша сторінка виглядала так:

За даними Zaхіd.net, документ був розбитий на низку тематичних розділів, що охоплювали усі аспекти життєдіяльності та розвитку міста – освіту, економіку, транспорт, безпеку, благоустрій, інфраструктуру. У кожному з цих розділів був наведений перелік фактів, які характеризували поточний стан тієї чи іншої галузі на 2015 рік, також були посилання на щорічні звіти Садового про виконану роботу на посаді міського голови у 2007-2014 роках і на "Комплексну стратегію розвитку Львова 2012-2025".

Окрім того, у кожен з тематичних розділів були зазначені 6-10 "пріоритетів 2020" – новацій, які планувалося втілити у Львові до 2020 року. Кожен з користувачів інтернету міг обрати з цих пріоритетів найбільш важливі, на його думку, або ж запропонувати власні. Наприклад, у розділі "Архітектура" користувачі найбільш пріоритетним вважали пункт "Розбудова району довкола стадіону "Арена Львів", а у галузі безпеки – запровадження системи відеоспостереження у всіх громадських місцях.

Щодо участі Садового у виборах 2020 року, то йому досі вдається зберігати інтригу. Точніше, інтриги ніби зовсім нема, бо ще навесні 2019 року він щиро заявив, що не має наміру балотуватися на черговий термін на мера Львова. "Завершується моя каденція, це вже третя каденція, 13 років міським головою. Я дуже хотів би, щоб після мене приходили молодші, більш мудрі, більш талановиті, більш успішні люди, і я максимально буду їх підтримувати", – сказав Садовий. Він додав, що своїм завданням на сьогодні бачить роботу "на рівні держави".

Проте повірити у це важко. Тим більше з пандемією коронавірусу навіть вищі сили допомагають Садовому у тому, щоб мати можливість залишитися чесним перед виборцями, уникнути звинувачень, що "тримається за корито", і балотуватися ще раз. Міському голові достатньо сказати, що він не має права залишити місто у такій складній ситуації, і підтримка електорату восени йому буде забезпечена.

Причому для перемоги Садовому буде непотрібна навіть "партія мерів", про яку останнім часом так багато говорять. Хоча б тому, що у нього є своя така-сяка партія, яка, як не дивно, але за даними соцдосліджень зберігає деяку популярність у Львові. Крім того, чимало експертів називають ідею "партії мерів" утопічною, адже деякі міські голови не зможуть об'єднатися через надто контрастну ідеологію. Важко уявити, скажімо того ж Садового та Кернеса під єдиним партійним прапором.

Садовий неодноразвово заявляв, що серйозних розмов про створення партії мерів зараз нема, а чутки такі звучать вже 15 років. У той же час, він вважає, що партії повинні об'єднуватися на принципах ідеології, а не професії. За його словами, поки що немає фундаментального діалогу про створення в майбутньому партії мерів, та якщо українська влада "вирішить задавити, то опір буде". "Партії повинні об'єднуватися на принципах ідеології, а не на професійних принципах. Є асоціація міст. Мери між собою обурюються. Ви ж бачите, що мери на передовій зараз. Насправді, держава не має ніякої можливості допомагати, тому використовують свої ресурси. Тому часом з'являються емоції, гострі висловлювання", – пояснив він.

На створення такої партії він дивиться доволі песимістично. "Я реаліст. Мери дуже часто залежні від центральної влади. Багато мерів в тих чи інших партіях, а спробувати це все поєднати, то буде складна конструкція. Я песиміст з точки зору такої можливості", – резюмував Садовий. В той же час на його думку, партія мерів може з’явитися в Україні як відповідь на введення п’ятивідсоткового бар'єру на місцевих виборах, як варіант протидії, якщо парламент напередодні місцевих виборів змінить правила гри.

За даними джерел Depo.Львів, остаточного рішення щодо балотування Садового на четвертий термін (він вже обирався в 2006, 2010 і 2015 роках) не ухвалено, хоча найвірогідніше він знову спробує отримати цю посаду. Приблизний сценарій може виглядати так: напередодні виборів низка громадських організацій, підконтрольних меру, почне звертатися до нього з проханням балотуватися, мовляв, без нього "Львів перестане бути Львовом" тощо.

Щодо обіцянок, то чинний міський голова Львова не поспішав давати ті, що неможливо буде реалізувати. І частина з обіцяного насправді перебуває у процесі виконання. Наприклад, обіцяв Садовий до осені 2020 створити у Львові 30 тис. нових місць – ніби створював і, може, і створив би стільки, але криза коронавірусна завадила. Обіцяв створити у всіх школах інтерактивні класи і сучасні спортзали – в багатьох це зроблено, але не у всіх. Обіцяв рекультивувати Грибовицьке сміттєзвалище – теж "в процесі". Так само і з допомогою учасникам АТО. Вони звичайно незадоволені, але не можна сказати, що нічого не робиться.

Щодо невиконаного і того, що вже не зможуть встигнути в окреслений термін, можна згадати відновлення діяльності дев'яти дитсадків у Львові до 2016 року. Також із запізненням було здано будинок для учасників АТО і невчасно збільшено премії спортсменам та їхнім тренерам.

Серед успіхів – виконання обіцянки про закупівлю нового громадського транспорту. Чи виходить він на маршрути – то інше питання, але обіцянку дотримано. Також створено портал відкритих даних для доступу до інформації про різні галузі життєдіяльності міста. Майно продається чере Prozorro. Також дотримано обіцянку про надання квартири призеру Олімпійських ігор у Ріо-де-Жанейро з веслування на байдарках і каное Тарасу Міщуку.

Тепер щодо того, що може запропонувати виборцям Садовий цього разу. В 2010-му його "фішкою" стало цілодобове водопостачання Львова (яке фінансував Кабмін Юлії Тимошенко), будівництво аеропорту, стадіону до Євро-2012 і масштабний ремонт доріг (його фінансував вже Кабінет міністрів Миколи Азарова). В 2015-му він "заїхав" на посаду мера на сихівському травмваї, цей проект реалізовувався за кредитні кошти ЄБРР. Зараз же Садовий намагається навести лад із громадським транспортом. В 2018-2019 роках місто купило рекордну партію великих автобусів і трамваїв, продовжить мерія закуповувати автобуси, трамваї і тролейбуси і цього року. Також на фінішній прямій реалізація проекту електронного квитка у Львові, який дозволить мешканцям оплачувати проїзд більш-менш комфортно, заощаджуючи гроші на пересадках. Крім цього триває масштабний ремонт вулиць, зокрема площі біля Головного залізничного вокзалу і вул. Хмельницького. Завершення робіт заплановане на 2020 рік, якраз напередодні виборів. Також можуть врешті почати будувати сміттєпереробний завод...

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme