Вітаміни допомагають боротися організму з вірусами: Лікар-інфекціоніст – про те, як не нашкодити організму пігулками

Найчастіше і діти, і дорослі хворіють саме навесні. Тож один зі способів підтримати організм у важкий час є саме вживання вітамінів, куплених в аптеках. Однак не всі знають, як це правильно робити, аби не нашкодити собі ще більше

Орислава Мілян
Журналіст Depo.Львів
Вітаміни допомагають боротися організму…
Фото: depositphotos

Наближається весна, а отже – пора авітамінозу. Особливо це стосується дітей, які ростуть, розвиваються та потребують чималої кількості вітамінів, аби дорослішання відбувалося нормально. Про те, як правильно увійти у весняний період, аби не захворіти, чи є вітаміни проти коронавірусу у дітей, а також як відрізнити підробку від оригіналу, розповів Depo.Львів львівський лікар-інфекціоніст, кандидат медичних наук Ігор Гайдук.

Наближається весна. Які є підказки організму, аби зрозуміти, чи бракує вітамінів?

– Нам пощастило жити у значно кращі часи, аніж нашим бабусям, дідусям чи батькам. Адже нині ми маємо змогу повноцінно і доволі різноманітно харчуватися, отримуючи значно вищу кількість вітамінів, аніж це було кілька десятків років тому. Тож гіповітаміноз нині проявляється у частих та затяжних захворюваннях. Адже опір організму дозволяє відбити "атаку" вірусу. А для здоров’я має значення комплекс дій, які сприяють доброму рівню імунної системи. Це й умови проживання, і прогулянки, і спорт. Vita – життя, а саме від цього походить назва "вітаміни".

Чи перед тим, як вживати вітаміни, потрібно пройти якісь обстеження, здати аналізи?

– Ні, не потрібно. Треба дивитися по сезону. От зараз ви дуже влучно підняли цю тему. Бо кінець січня, лютий і початок березня – це найгірші місяці для нашого із вами здоров’я, бо живемо ми у таких широтах, коли сонця бракує, а відтак і бракує вітаміну D. У фруктах концентрація вітамінів теж зменшується із часом. Тому зараз саме час додавати препарати вітамінних комплексів.

Ігор Гайдук

Ігор Гайдук, лікар-інфекціоніст. Фото: dity.lviv.ua

Зараз є дуже багато виробників і країн походження. Як розібратися і зробити правильний вибір?

– Дуже простою. Потрібно обирати полівітаміни із мікроелементами. Ви берете склад і дивитися, щоб було не менше 5-6 компонентів. Це мають бути обов’язково вітаміни групи B, обов’язково вітамін С. Також має бути йод, залізо, кальцій, фтор, калій та магній. Однак уже сам склад "суміші" і доза вітамінів залежать від віку.

А можна класифікувати якось вітаміни по роках для дітей?

– А їх уже класифікували. Діткам до року дають вітаміни у рідкому вигляді, діткам старшим – у желейних формах. А школярам – у таблетованій формі.

Тобто желейні ведмедики – це не "дурниця", а реальна допомога?

– Якщо це вітаміни у формі желейних ведмедиків – то так, звичайно. Просто виробники уже давно зрозуміли, що подобається дітям, і роблять це. Адже це їхній бізнес. А от питання про те, чи вітаміни реально містять той склад, який заявляють на пакуванні, є відкритим. Чи вони обманюють споживача, це вже питання довіри до виробника і його репутації.

Перевірити вітаміни на дієвість майже нереально. То ж велика спокуса надурити є…

– Так і є. У багатьох європейських країнах є дуже високі стандарти якості. Це Німеччина, Австрія, Англія, Франція. Тому в офіційній аптечній мережі бажано вибирати вітаміни перевірених фармацевтичних фірм з Європи або США. Мало того, є офіційна статистика – до 10% ліків в Україні мають ознаки підроблених. І це тривожні цифри. Там або не додано щось, або замінено на інше.

Кажуть медики, що вітаміни повинні бути правильно скомпоновані між собою. Що з чим не можна вживати?

– Такого немає. Виробники поєднують вітаміни правильно. А от доза може бути невідповідною до віку і порушуватися. Вітаміни – це не кілограм яблук, який можна купити самому. Ці препарати є скомпоновані. Це робота цілих інститутів, які, власне, на замовлення виробників працюють над цим. Тоді ці вітаміни краще засвоюються і добре працюють на організм, а не проти нього.

Тобто зараз, на початку лютого й аж до березня, потрібно вжити декілька різних комплексів вітамінів поспіль?

– Так, цілком правильно. Для того, щоб почуватися, як киця: щоб і шерсть блискуча, і зубки білі, і все інше було у нормі, тоді це буде ідеально. Так само і дитина має мати, окрім гарної їжі, ще добрий запас вітамінів та мікроелементів для росту та розвитку. Тобто вітаміни ми повинні вживати завжди – або у природній формі (овочі, фрукти), або у вигляді вітамінних комплексів.

Як часто варто давати вітаміни дитині?

– Раз на рік, якраз у січні-березні – це обов’язково. А вітамін D – з жовтня до травня, йод у наших широтах потрібно вживати постійно.       

Які продукти мають найбільшу поживну цінність саме навесні? Кажуть, що, наприклад, яблука втрачають свої цінні вітаміни упродовж кількох місяців і їх їсти навесні не має потреби. Це правда?

– Мені важко відповісти на це питання. Але фрукти та овочі, навіть якщо вони довго стоять, все одно є багатими на клітковину, а це дозволяє правильно засвоюватися іншим вітамінам з інших продуктів. Залишки неперетравленої їжі в кишках  – це є отрута. Тому нам просто необхідно вживати харчові волокна, які, наче мітла, вимітають ці залишки з кишок. Поєднання капусти, яблук, буряків, гарбуза і бананів – це конче необхідно для нас. Бо там багато харчової клітковини, яка "поглинає" ті шкідливі продукти, які утворюються в процесі бродіння і гниття і всмоктуються в наш організм,  потім провокуючи різні захворювання печінки, кишок. 

Зараз є чимало нових дієт, які виключають повністю у вжиток ті чи інші продукти. Чи можна замінити ці продукти вітамінами?

– Ні, замінити не можна. Білки, жири та вуглеводи треба вживати у класичній пропорції. На 1 грам жиру треба 1 грам білка та 4 грами вуглеводнів. Це є збалансоване харчування. То ж нераціональне використання білків призводить до призупинення відновлення клітин організму, які постійно помирають. Наприклад, щодня утворюється 100 мільярдів лейкоцитів. Для їхнього синтезу потрібен білок, бо вони не синтезуються ні з вуглеводнів, ні з жирів – лише з білків. Якщо вуглеводнів не буде, використовується частина білків. А це означає, що якщо частина білка "пішла" на енергію, то їх вже не вистачає для синтезу клітин. І тоді починається збій, і "ламання" такого дуже досконалого механізму. А це призводить до різних захворювань. Тому усі ці дієти – то більше фантазія. Має бути класичний баланс. Також треба не забувати про мікроелементи. Жінкам після 30 потрібно вживати багато кальцію, бо вони втрачають кісткову масу. Чоловікам потрібно підтримувати м’язову масу, бо саме вона з часом "втікає". Також більше вітамінів потрібно вживати молодятам. Вони кохаються часто, а отже витрачають саму енергію на секс. І цю енергію потрібно поповнювати. Це має бути компенсовано.

Однак, є невелика кількість людей, у яких не синтезуються деякі ферменти, й тоді доцільними є "елімінаційні" дієти, тобто такі, які виключають вживання певних продуктів – наприклад, молока чи глютену. Проте таких дітей серед населення України є небагато, а діагностика та призначення відповідної дієти вимагає додаткового обстеження та консультації спеціаліста.

Чим відрізняються вітаміни від БАДів, і яка користь останніх?

– У частині випадків – це те саме. БАД – це біологічно активна добавка, не обов’язково вітаміни, це велика група не лікарських продуктів.  Просто виробникам легше продавати БАДи. Бо вітаміни – це медичні препарати, а відтак, щоб вони вийшли на ринок, потрібно пройти "сім кіл пекла" та випробувань. А ось продукцію БАДів можна швидше налагодити й отримувати прибуток. Тут йдеться про якість контролю.

Коронавірус нині шириться серед дітей. Чи є якісь вітаміни, які хоч трохи убезпечать їх?

– За моїми спостереженнями, а це медична практика тривалістю у 45 років, найважчий перебіг інфекційних хвороб саме у січні-березні. Віруси й бактерії люблять ослаблених. Вони уражають "чахликів". Тому здоровий спосіб життя, тривалі прогулянки, температура повітря у квартирах 20 градусів, а не тому, що у більшості наших помешкань, – ось основні елементи здоров’я. І полівітаміни, про які ми говорили – теж.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme