Речі євреїв, знайдені на території львівського гетто, передали в "Бабин Яр" Хржановського

Серед артефактів – документи, фотографії, листівки та особисті речі євреїв, яких утримували в гетто у часи Другої світової війни. Їх знайшли на горищі одного із будинків

Мирослава Бзікадзе
Шеф-редакторка Depo.Львів
Речі євреїв, знайдені на території львів…

На аукціоні викупили речі євреїв з території львівського гетто, що знаходилося неподалік Янівського кладовища. Передбачається, що ці предмети належали євреям, які загинули під час Голокосту.  Про це розповів на своїй сторінці у Facebook Євген Городецький, співорганізатор Маршу Пам'яті та керівник ГО "Марш пам'яті", передає Depo.Львів.

"Ці речі було знайдено на горищі будинку на вулиці Лемківській у Львові. Номер будинку ми не знаємо, мабуть, продавцю фотографій є що приховувати. Але знаємо, що будинок був на території львівського гетто. Ми не знаємо, за яких обставин були знайдені ці речі. Можемо припускати, що їх знайшли робітники під час будівництва чи ремонту.  Ці речі випадково побачив на онлайн-аукціоні фотограф Арсен Герасименко  і ми купили їх за 35 062 грн. Речі були заховані у піску, тому добре збереглися. За словами продавця: "Предмети з горища старого будинку. Акуратно чистилися від пилюки", - йдеться у дописі Євгена Городецького.

У Львові викупили речі євреїв з львівського гетто

Лот включав: документи євреїв, зокрема періоду німецької окупації, пов'язку єврея, який був залучений до примусової праці, мезузу з оригінальною вкладкою, два тфіліни, з листами Тори, один закритий, чотири мішечки для тфіліну, фотографії, дві листівки, ощадна книжка міжвоєнного Львова, релігійні сувої, книги та література, переважно львівського видання.

Речі євреїв з гетто знайшли на горищі будинку у Львові

Проте за кілька тижнів після першої покупки продавець написав, що готовий запропонувати ще одну колекцію за 28 000 гривень. Як з'ясувалося, це були речі з того ж горища. Продавцю запропонували 15 000 гривень, аргументуючи тим, що всі речі будуть передані до музею і вони не становлять історичної цінності без речей із першої колекції, яку вже викупили. Але продавця сума не влаштувала і речі пішли на торги. У результаті ця частина колекції була куплена за 10 тисяч гривень.

Речі євреїв з львівського гетто передали в музей "Бабин Яр"

Продавець описав лот як унікальну та заключну серію тематичних предметів євреїв, які були зібрані свого часу з одного місця. До цього лоту увійшли документи, нарукавна пов'язка, вишивка та інші речі євреїв.

"Чому продавець сам не передав усі речі до музею, а вирішив розділити їх на дві частини та продати як набір історичних артефактів? Ми не знаємо і не хочемо бути суддями цій людині. Головне, що ці речі знайшлися, і ми їх купили.  Тепер уже у повній колекції понад 100 різних документів. У колекції багато прізвищ. Родичів цих людей треба шукати.  Але найстрашніше для мене особисто – це білі вишиті дитячі комірці та набір ґудзиків (така коробка була у моєї бабусі). Я торкався до них руками та плакав. Їх теж взяли із собою. Як пам'ять. А пам'ять – це найважливіше", - написав Городецький.

Усі ці речі для подальшого зберігання та вивчення передали в музей Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр". 

Нагадаємо, раніше у Києві розгорівся скандал, через російський проєкт реконструкції "Бабиного Яру", художнім керівником якого став російський режисер Ілля Хржановський. Виконавчий віцепрезидент Конгресу національних громад України Йосиф Зісельс заявив, що ініціатори російського проєкту меморіального комплексу  розпочали розкопки на Кирилівському православному кладовищі і знайшли там залишки поховань. Також він заявив, що Зеленський з підказки Єрмака підтримав російський проєкт "Бабиного яру".  Київські професори, публіцисти, журналісти, літератори, історики та інші видатні діячі звернулись до Київради з проханням не підтримувати проєкт реконструкції "Бабиного Яру". Тож у лютому минулого року Київська міська рада під час сесії перенесла розгляд проєкту реставрації, а згодом уряд Німеччини виступив на підтримку російського проєкту меморіалу "Бабин Яр" у Києві.

В останній день 2021 року Міністерство культури погодило передачу в оренду російському Меморіальному центру Голокосту "Бабин Яр" будинку колишньої контори єврейського цвинтаря, де мав бути розташований державний музей. Також раніше Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" оголосив про запуск онлайн-видання Yar Media, автором концепції якого назвався скандальний журналіст і блогер Анатолій Ульянов, запрошений Хржановським. І вже за кілька днів між видавцем та творчим колективом виникло непорозуміння. Головний редактор Євген Сафонов повідомив, що редакція всім складом звільняється з проєкту.

Фото: Євген Городецький/Facebook

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme