Столиця евакуйованих: В очікуванні загострення на Сході ціни на житло у Львові зросли на третину

Через загрозу російського наступу до Львова планують переїхати цілі родини зі сходу та навіть зі столиці України. Дипломати шукають житло біля престижних навчальних закладів

Орислава Мілян
Журналіст Depo.Львів
Столиця евакуйованих: В очікуванні загос…
Фото: Роман Балук

Ринок нерухомості Львова завжди був активним. Насамперед добре працював імідж туристичного міста, вдало зліплений владою. Оренда квартир у столиці Галичини завжди була високою, особливо якщо йдеться про центральні або наближені до центру райони. Але нині із суто туристичної Мекки місто потроху починає перетворюватися на одне з найбільш безпечних в Україні, принаймні інформаційно. На тлі військової загрози з Росії до Львова вже переїхали диппредставництва великих держав. І це стало такою собі точкою відліку та орієнтиром, куди ж втікати від повномасштабного наступу. То що ж діється на ринку нерухомості у Львові, дізнавався Depo.Львів 

Львів – місто-форпост

Поки що дипломати, які переїхали зі столиці до Львова, приживатися тут не поспішають. Очікують розвитку подій, кажуть рієлтори. Вони зазначають, що підвищеного попиту на житло від нерезидентів України наразі не видно. І, побувавши на парковці одного із найпрестижніших готелів міста, розумієш чому: усі місця довкола заставлені автомобілями з дипломатичними номерами. Тож зрозуміло, що живуть дипломати поки що у готелях. Однак, вочевидь, вже підшукують собі житло у місті на термін два-три місяці.

Автомобілі з дипломатичними номерами у центрі Львова

У центрі Львова побільшало автомобілів з дипломатичними номерами. Фото: Depo.Львів

"Чимало іноземців приїхало до Львова не самі, а з родинами, – розповіла Depo.Львів рієлторка Мар’яна. – Однак шукають вони житло не надовго. Цікавляться центральними районами з хорошою інфраструктурою та добрими навчальними закладами. Власне, навчання дітей у міжнародних школах стає пріоритетом, тож житло підшукують у районах престижних гімназій та ліцеїв: наприклад, був попит на квартиру на початку вулиці Шота Руставелі через навчальний заклад поруч".   

Переїзд детально планують 

Приглядаються до Львова і цілі родини й зі сходу держави. І якщо у 2014 році Львів для багатьох був був таким собі тимчасовим варіантом перечекати війну – хоча і тоді чимало людей з регіонів, Донбасу та Криму, яких війна чи окупація зачепила по-справжньому, перебрався до столиці Галичини повністю – то у 2022-му переїзд у місто всерйоз та надовго, не розраховуючи на повернення, планують люди з інших міст, перевозячи і бізнес, і родини. 

Звісно, роблять це ті, хто має таку змогу. Саме тому і попит на нерухомість у Львові дещо змінився: якщо раніше в оренду шукали найбільш бюджетні квартири, то зараз зріс попит на житло комфорт- та бізнес-класів ціною від 1 тисячі доларів на місяць. І таких квартир у місті не так багато, тож нині саме вони є дефіцитними. 

Елітні новобудови у Львові

Зараз зріс попит на житло комфорт та бізнес-класів. Фото: lviv-online.com

За словами рієлторки, за останній пів року ціни на оренду житла у Львові зросли орієнтовно на 30%. Цікавить людей усе – від оренди до купівлі. Проте укладають угоди поки що одиниці.

"Не напали сьогодні – нападуть завтра. Саме таку істину розуміють усі ті, хто живе та веде власну справу у Харкові, Дніпрі чи Херсоні. І саме рішення про глобальний переїзд нині ухвалюють ті, хто має добру "фінансову подушку", — продовжує Мар’яна. – Львів поки що лідирує серед міст, куди готові переїхати мешканці східних областей нашої країни. Днями я завершила пошуки житла для сімейної пари з Дніпра. Чоловік приїхав до нашого міста раніше і прицінювався до оренди приміщення під бізнес. Через певний час до нього приїхала дружина, і вони вже разом переглянули варіанти житла для своєї родини".  

За словами рієлторки, така активність на ринку нерухомості у Львові уже спостерігалася у 2014 році. Тоді багаті донеччани та луганчани скуповували цілі будинки. Так і живуть там своєю "комуною" і нині.

"Донецькі" райони у Львові

"Якщо ви знаєте, то на вулиці Чорновола, позаду супермаркету "Арсен", були два будинки. Попиту на ці квартири не було, оскільки забудовник поставив ціну вище ринкової, тож проживало там дуже мало людей. Так от, із початком агресії ці два будинки фактично повністю заселили заможні переселенці зі Сходу. При тому, що купували по декілька квартир одразу: для себе і під оренду. Так і живуть там тепер "донецькі львів’яни", – каже рієлторка.    

Також, зі слів фахівців із нерухомості, власники помешкань у Львові дуже чітко вловлюють кон’юнктуру ринку. І швидко підвищують ціну. Але навіть попри здорожчання квартири розбирають. Особливо людей цікавлять новобудови.

Ціни на квартири з однією спальнею у новому будинку у Львові стартують від 500 доларів за метр квадратний. Якщо брати до уваги близькість до центру, то розрахунок стартує від 600 доларів за квадратний метр. Варто зауважити, що ціни у різних районах Львова фактично зрівнялися. Ціна може відрізнятися лише на декілька десятків доларів.

В пріорітеті – великі спальні райони

"Нині зріс попит і на квартири у великих спальних районах з добротним ремонтом, – каже Мар’яна. – Така собі система життя "міста у місті": коли тобі не потрібно їхати у центр чи інший район для найнеобхідніших потреб. Сихів, як найбільший мікрорайон Львова, нині посідає другу сходинку за попитом на житло. Цікаво, що там ціни на оренду новобудов фактично не відрізняються від тих, що є у центрі".   

А ще попит на спальні райони фахівці з нерухомості пов’язують із коронавірусною кризою. Адже чимало компаній перевели своїх працівників на відділену роботу, а отже їздити в офіс потреба відпала, а значить, і жити можна далі від центральної частини міста.

Мікрорайон Сихів у Львові

Сихів, як найбільший мікрорайон Львова, нині займає другу сходинку за попитом на житло. Фото: lviv.com

Але у центрі Львова житло також має попит. Однак сегмент орендарів дещо інший – там орендують квартири студенти та молоді спеціалісти. Нині чимало молодих людей ведуть здоровий спосіб життя, не мають машин, а отже близькість до центру тут відіграє важливу роль. Однак, якщо говорити про ціну, то стартує вона від 400 доларів на місяць за квартиру площею у 40 квадратних метрів, де є окрема спальня і вітальня з кухнею. Якщо ремонту у квартирі немає, то ціна може починатися від 300 доларів. За такі гроші зазвичай пропонують не вельми добротні будинки з дерев’яним перекриттям та скрипучими сходами. І що головне – з не завжди привітними сусідами.

Трускавець – місто подобової оренди

Курортні міста Львівщини – теж у пріоритеті. Зокрема уже зараз знайти квартиру у Трускавці чи Моршині на цілий місяць майже нереально. Там житло в основному здають подобово. Ціна за одну ніч – в середньому 400 грн. І власники помешкань не готові здавати в оренду квартиру на довготривалий термін, адже попит може різко піти вгору, тож і ціни за ним зростатимуть. Інша ситуація у менш курортному Стрию. Там реально буде орендувати житло від 2500 грн на місяць. Поки що таких помешкань є вдосталь, тож перечекати наступ Росії цілком реально і за невеликі гроші.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme