"Вибухові" звалища: Де на Львівщині може повторитися Грибовицька трагедія

У окремих районах області активізовуються сміттєві питання: політики починають накручувати собі політичні бали

"Вибухові" звалища: Де на Львівщині може…

На Львівщині знову активно заговорили про проблеми зі складуванням і утилізацією відходів. На межі сміттєвого колапсу опинився Дрогобич, де мешканці уже майже місяць блокують роботу міського сміттєзвалища. Крім того, не стало менше проблем у Миколаєві, де політичні партії також заробляють собі бали на господарському питанні. Проте найбільше питань традиційно залишається до Грибовицького сміттєзвалища, де досі не добудували дамбу, а інфільтрати витікають поблизу людських городів.

Грибовичі

Почнемо із Грибовичів. Тут мерія пообіцяла побудувати дамбу, яка б вберегла область від повторення трагедії. Проте у активістів знову виникло багато питань.

Фактично, збурила громадськість недавня заява міського голови Львова Андрія Садового про те, що через 5-7 років на території, де зараз розташоване ЛКП "Збиранка", буде "місто-сад".

Мер Львова також висловив упевненість у тому, що проведе рекультивацію полігону і додав, що продукти, вирощені у селах поблизу обласного центру, які продаються на усіх ринках Львова є безпечними для споживання. Садовий навіть запевнив, що сам їсть цю городину.

Проте мешканці Грибовичів, Малехова та інших сіл категорично з міським головою Львова не згодні. Вони кажуть - говорити він може усе, щоб завгодно, але проблеми із сміттєзвалищем так досі і не вирішив.

"Усі помідори, огірки і цибуля у Львові є з Грибович. Це все перевіряється і ніхто з нас ще не загинув. Я теж це їм. І якщо мені говорять, що у Грибовичах є щось страшне - не вірте цьому. Це політикани. Головне, щоб нам не заважали. Через 5-7 років у Грибовичах буде місто-сад", - сказав Садовий.

Говорять у Садового і про те, що за два роки збудують сміттєспалювальний завод. Проте говорять це уже рік, а реальних кроків так і не зроблено.

Європейський банк розвитку і реконструкції (ЄБРР) повідомив про початок відбору компаній, що візьмуть участь у втіленні першого етапу проекту "Тверді відходи Львова" вартістю 35 млн євро, що фінансуватиметься ЄБРР.

В оголошенні, опублікованому на офіційному сайті ЄБРР вказано, що проект вартістю 35 млн євро передбачатиме початок рекультивації Грибовицького сміттєзвалища і будівництво заводу з механіко-біологічної переробки сміття. Операторами проекту вказана Львівська міськрада і львівське комунальне підприємство "Зелене місто".

Директор ЛКП "Зелене місто" Вадим Ноздря підтвердив, що публікація оголошення про наміри на сайті ЄБРР знаменує початок відбору реальних виконавців цього проекту.

"З часу публікації оголошення (півтори доби, - ред.) до мене уже звернулися близько 10 міжнародних компаній, що мають бажання взяти участь у проекті побудови сміттєпереробного заводу у Львові. Це німецькі, італійські компанії, є голландці", - розповів Вадим Ноздря.

В оголошенні ЄБРР вказано, що тендер на закупівлю товарів, робіт і послуг для проекту "Тверді відходи Львова" буде оголошений у четвертому кварталі цього року.

"Ми сподіваємось в кінці жовтня - на початку листопада оголосити два тендери – один на рекультивацію старого сміттєзвалища, інший – власне на побудову сміттєпереробного заводу. Наразі усі компанії, що зголосилися, хотіли б взяти участь у побудові заводу, охочих взятися за рекультивацію поки нема", - розповів Ноздря.

З 35 млн євро, передбачених проектом ЄБРР, 10 млн передбачені власне на рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища. Це безповоротний грант з боку ЄБРР.

Ще 25 млн євро будуть витрачені на побудову сміттєпереробного заводу на території львівської ТЕЦ-2. Розробку проекту заводу уже завершують фахівці французької компанії Egis, також за рахунок гранту французького уряду.

Тим часом, громадські активісти переконують, що інфільтрати виливають прямо на людські городи, а еколог Ігор Муравський ставить під сумнів надійність дамби у Грибовичах.

Дрогобич

Тим часом, сміттєва проблема наростає у найбільшому, після Львова, місті області - Дрогобичі: головне сміттєзвалище міста Дрогобич у селі Брониця блокують місцеві жителі. Відходи з самого Дрогобича вивозять частково, проте куди – у мерії не розповідають.

Ще у лютому місцеві мешканці села Брониця перекрили дорогу до сміттєзвалища. Спочатку повідомлялось, що мешканців збурив стан дороги Дрогобич-Самбір, і те, що ділянкою Нижанковичі -Стрий перестав їздити громадський транспорт. Проте маршрутки на цю дорогу, за інформацією Дрогобицької РДА, того ж дня запустили, а мешканці місце протесту не залишили.

За словами активістів, що кожного дня чергують біля в'їзду на полігон, їхня акція спрямована на те, аби заборонити Дрогобичу вивозити побутові відходи на Броницьке сміттєзвалище.

"Сміттєзвалище закрите ще в 2008 році, діяло на підставі пролонгованого договору з селом, однак дія останнього закінчилася 31 грудня 2017, місту перед цим давали рік часу, щоб знайти нову ділянку, так що попередження було. Наша вода-отруйна, ґрунти також, запах нестерпний. Площа звалища вдвічі більша, ніж відведена по акту. За останні десятиліття не проводилося жодних заборів проб. Рівень захворюваності населення села Брониця вражає! Жодних санітарних норм немає, за останні два роки сміттєзвалище привели до жахливого стану", – розповів місцевий мешканець Володимир Олексяк.

Також він наголошує, що місцеві жителі проти того, аби на місцевий полігон привозили сміття зі Львова. Нагадаємо, згідно підписаного минулоріч Меморандуму із Львівською ОДА, Броницьке сміттєзвалище є одним із визначених полігонів для львівських ТПВ.

"Нам розповідають, що хочуть робити рекультивацію, однак проводять роботи по облаштуванню під'їзної дороги з бетонних плит та розворотний майданчик, щоб приймати величезні обсяги сміття з Львова", – розповів Олексяк.

Миколаїв

Тим часом, мер Миколаєва на Львівщині відмовився звітувати про вивезення сміття з міста. Днями на сесії місцевої ради стався конфлікт, через який мер поспішив просто закрити сесію.

Перед цим стало відомо, що поблизу Миколаєва львівське сміття висипають просто у піщаний кар'єр, порушуючи при цьому екологічне законодавство щодо процесу захоронення ТПВ та угоду про захоронення ТПВ у м. Миколаєві, яку зобов'язувалась виконувати сміттєва фірма "Грінера".

Нагадаємо, як раніше повідомляла ГО "Розвиток громади", у грудні 2017 р. миколаївське міське сміттєзвалище, яке знаходиться на території колишнього піщаного кар'єу, прийняло майже 1600 тонн твердих побутових відходів від фірми наближеної до Андрія Садового "Грінера". 17 січня зафіксовано – понад 300 тонн сміття в день, хоча за рішенням сесії Миколаївської міської ради тонаж не повинен перевищувати 30 тонн у день.

Захоронення сміття на міському сміттєзвалищі, яке знаходиться за кілька сотень метрів від жилих будинків - повинно було відбуватись лише після спорудження відповідних "карт" для захоронення ТПВ.

За інформацією громадськості Миколаєва, фірма "Грінера" здійснює таке "захоронення" сміття на міському сміттєзвалищі під неофіційним "прикриттям" миколаївського міського голови Андрія Щебеля. Того самого, який і відмовляється звітувати про ці питання.

Наразі ситуація у цьому місті, на перший погляд, виглядає простішою, адже місту не грозить сміттєвий колапс. Сміття тут вивозиться, його навіть приймають зі Львова. Проте, з іншого боку, сміттєва карта у Миколаєві буде підніматись постійно, оскільки тут цим живляться місцеві депутати від ВО "Свобода", які заробляють собі політичні бали на наступні мерські вибори.

Садовий

Тим часом, продовжує гратись у політику і мер міста Андрій Садовий. Поки він літає у США, коментує світову геополітику, у якій бачить змову проти себе величного, мерія продовжує боргувати гроші за вивіз сміття із міських комунальних підприємств міста Львова.

Станом на понеділок, борг складав 4,7 млн гривень. У Садового кажуть, що не можуть платити, оскільки держава не повертає їм кошти за пільги та субсидії.

к розповіли в управлінні соціального захисту міськради, держава не повернула Львову 514 млн гривень за надані пільги і субсидії мешканцям. Це пільги і субсидії за газ, теплопостачання, водопостачання, електроенергію, квартплату та ін. Мер Львова дав доручення в черговий раз скерувати листи у всі державні інстанції та назвав ситуацію, що склалася, критичною для функціонування міста та роботи комунальних підприємств.

"Це катастрофічна сума. І найгірше, що ця сума б'є по наших комунальних підприємствах і б'є по наших перевізниках. Тому прошу керівників районів, в першу чергу знаходити можливість і розраховуватися за вивіз ТПВ. Бо перевізники не мають змоги чекати, і коли виникає заборгованість, вона дестабілізує їх роботу, а для нас це недопустимо", - заявив Садовий.

Зараз сміття зі Львова приймають майже усі районні центри Львівщини, де паралельно проводиться рекультивація місцевих полігонів – щоправда, це досягнення зовсім не Садового, він перемовини про допомогу якраз провалив. Натомість у львівській мерії про тему сміття не забувають і хочуть спалювати сміття на території ТЕЦ-2, про що, правда, говорять уже більше року, але далі балачок справа не просунулася. А от область знову зіграла на випередження і почала спалювати сміття під Жовквою.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme