Економічний колапс чи піар: Як у Садового "закінчилися гроші" напередодні виборів

Мер Львова втратив більшість у міськраді і депутати виступили проти отримання містом чергового кредиту

Економічний колапс чи піар: Як у Садовог…

Після втрати мером Львова Андрієм Садовим більшості у Львівській міській раді  знову назріває черговий скандал. Особливо напередодні позачергового пленарного засідання, проведення якого заплановане на 19 червня. Тепер скандал уже економічний і мер не гребує козирями у ньому: Садовий договорився (читайте – допрацювався) до того, що у міському бюджеті Львова немає коштів на зарплати працівникам комунальних підприємств. Ну як не має... Так каже мер. І звинувачує депутатів, які виступили проти отримання містом чергового кредиту, щоб виплатити зарплати працівникам комунальних підприємств. Так, зараз лише шостий місяць року, а коштів вже начебто нема. Натомість депутати переконують: Садовий вкотре маніпулює, і гроші у міському бюджеті є. Так це чи ні – у матеріалі Depo.Львів

Кредит на виплату зарплат

Заступник мера Львова Ірина Маруняк заявила, що комунальні підприємства Львова недофінансовані на 472 млн грн. За її словами, станом на сьогодні існує ризик відтоку кадрів, що призведе до паралізації роботи підприємств – не їздитиме транспорт, не подаватиметься вода. 

Маруняк каже, що депутати Львівської міської ради на попередній сесії не проголосували за ухвалу про участь у Програмі підтримки муніципалітетів України в рамках надзвичайного "Пакету солідарності" ЄБРР, а також інших ухвал, які мали забезпечити модернізацію та розвиток комунальних підприємств. "На останній сесії Львівської міської ради депутатами не був проголосований "Пакет солідарності" – кредит Європейського банку реконструкції та розвитку в сумі 20 млн євро або 700 млн грн, який мав бути спрямований на заробітну плату працівників наших великих комунальних підприємств. Це АТП-1, "Львівелектротранс", "Львівтеплоенерго", "Залізничтеплоенерго", "Львівводоканал", підприємства, які забезпечують діяльність Львова. Лише п'ять міст в Україні можуть отримати такий кредит ЄБРР, крім Львова це Київ, Дніпро, Одеса, Харків", – наголосила чиновниця.

За її словами, коли формувався бюджет міста на 2020 рік, то для функціонування комунальних підприємств Львова потрібно було 472 млн грн. Через пандемію коронавірусу почали тратити більше, і зараз з'ясувалося, що недофінансування складає майже 240 млн грн.

Маруняк зазначила, що нині існує ризик відтоку кадрів, що призведе до паралізації роботи підприємств – не їздитиме транспорт, не подаватиметься вода. "За червень люди ще отримають зарплати, однак на зарплати за липень коштів бракує. На місяць для дофінансування наших підприємств необхідно 67 млн грн", – додала вона.

Натомість, як розповіла голова профкому працівників ЛМКП "Львівтеплоенерго" Тетяна Величко, через складну ситуацію  працівників цього підприємства перевели на 4-денний робочий тиждень. "Багато людей думають про звільнення. Це буде колапс для самого підприємства. Наразі працівники втратили вже 20% від заробітної плати" – повідомила вона.

Такі заяви чиновників Садового уже встигли назвати шантажем львів’ян, проте у мера вирішили не зупинятись. Він навіть закликав містян голосувати за петицію про те, що потрібно брати кредити й черговий раз назвав депутатів провокаторами. Також у Садового продовжили й "треш" у заявах: договорились навіть до того, що у міському бюджеті вже нема коштів на діяльність ЛКП "Муніципальна варта", яку у Львові називають "поліцією Садового". 

"Станом на сьогодні з передбачених бюджетом розвитку на Муніципальну варту коштів було використано 59%. Через недофінансування, коштів на заробітну плату муніципалам вистачить ще лише на три місяці", – прозвітували на сайті Львівської міськради. На усі логічні запитання журналістів "Шановні, а як ви закладали бюджет?" відповіді ще немає. 

Карантинна економія та закордонні поїздки: де знайти гроші 

Натомість депутати усі звинувачення відкидають й кажуть, що Садовий просто розпочав виборчу кампанію, щоб вчетверте всадитись у крісло львівського градоначальника. Депутат Петро Адамик наголошує, що мер разом із своїми заступниками не готовий нести відповідальність за кризу, яку створив у місті Львові. "Ми зібрались, щоб розвінчати фейк про те, що місто не має коштів, щоб заплатити комунальним працівникам. Ми тут для того, щоб констатувати факт, що Андрій Іванович Садовий розпочав виборчу компанію. І враховуючи, що йому львів'янам нічого продати, він продаватиме конфлікти", – сказав Адамик на прес-конференції, яка відбулась за участі представників усіх фракцій Львівської міськради за виключенням "Самопомочі" Садового.

Адамик наголошує, що кредит ЄБРР ніякого відношення до зарплат працівників комунальних підприємств не має. Він каже, що гроші є, але Садовий їх штучно тримає, щоб створити конфлікт між міськрадою і працівниками комунальних підприємств. "Львів'яни не перестали платити за вивіз сміття чи проїзд у трамваях. Пандемія коронавірусу внесла частково свої корективи, але це не настільки трагічно. Щороку ми закладали бюджет, який зростав з кожним роком", - наголосив депутат.

Водночас депутат повідомив, що за його даними заступники та радники Садового отримують близько 150 тисяч гривень заробітної плати, а у бюджеті начебто закладені кошти на відрядження радниким міського голови у Париж чи Нью-Йорк. Зараз, з відомих причин, поїздки відсутні.

Інший депутат Валерій Веремчук додає, що раніше у Львові була сміттєва криза, а тепер місто хочуть затягнути у кризу комунальну. "Міський голова і наближені до нього не відмовляються ні від золотих душів у мерії, ні від шалених премій для себе, ні ще якихось піарних захцянок, але не готові виплатити зарплати людям. Прикриваються ними, як щитом, щоб шантажувати депутатів: візьміть кредит, бо інакше – біда. Не візьмемо. Бо гроші є. Те, що Львів немає коштів на зарплати – фейк", – переконує Веремчук.

Він переконує, що жодне комунальне підприємство ще не використало коштів, які вже цього року отримали з бюджету. А це "Львівелектротранс" – 114,5 млн грн, АТП-1 – 146 млн грн, "Львівтеплоенерго" – 189,9 млн грн, "Залізничтеплоенерго" – 18,5 млн грн, "Львівводоканал" – 243,1 млн гривень. Крім того, Веремчук додає, що через карантин місто втрачає фінансово, але водночас і заощадило на витратах: 50-60 млн грн зекономили на вивозі сміття;  41 млн грн – на компенсації за пільгові перевезення, адже на час карантину пільговий проїзд у громадському транспорті не діє; 133 млн грн – зекономлені видатки у сфері освіти, адже навчальні заклади не працювали, менше платили за "комуналку". Плюс бюджет розвитку Львова – близько 3 млрд гривень. І вже зараз можна стверджувати, що на багатьох об’єктах, по яких ще нема всіх погоджень, не проведені тендери, роботи цього року не стартують.

Ось так живе Львів перед місцевими виборами. Розвиток ситуації матимемо вже у цю п’ятницю, 19 червня, коли депутати спеціально зберуться на позачергову сесію, щоб обговорити це питання. 

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme