Як ярмарок у холі музею став головним літфестивалем країни: Інтерв'ю з директоркою "Форуму видавців" Катериною Шевченко

Співзасновниця головного літературного фестивалю країни розповіла, як Форум видавців у Львові поступово виокремився у масштабну подію спочатку всеукраїнського, а згодом міжнародного рівня

Мирослава Бзікадзе
Шеф-редакторка Depo.Львів
Як ярмарок у холі музею став головним лі…
Катерина Шевченко

У Львові завершується 28 BookForum, який на кілька днів перетворив місто на літературну столицю. Цього року захід відбувається у гібридному форматі – онлайн та офлайн. До Львова з’їхалися сотні українських та зарубіжних учасників – авторів, видавців та літераторів. А на книжковий ярмарок читачі їдуть і з сусідніх областей. Про те, як зароджувався Форум видавців майже 30 років тому, як розвиває культурний продукт і розширює цільову аудиторію сьогодні, розповіла Depo.Львів співзасновниця Форуму, директор ГО "Форум видавців" Катерина Шевченко.

Форум видавців вже за кілька років святкуватиме 30-річчя. Як зароджувалася ідея проведення такого масштабного книжкового фестивалю?

– У 1994 році Форум видавців був створений як відповідь на кризу 1992-1993 років, яка перетворила книготорговельну мережу України фактично на пустелю. Не залишилося майже великих книгарень. Треба було говорити про те, як вийти з цієї кризи, як рухатися далі. Так придумали Форум видавців, його підтримав Міжнародний фонд "Відродження" і Українська асоціація видавців. Придумав логотип – равликів, які невтомно рухаються вперед, – відомий львівський дизайнер Михайло Москаль. Дозволив нам проводити перший Форум тодішній його директор Національного музею ім. Андрея Шептицького у Львові Василь Откович. На перший Форум приїхало 57 учасників. Сам він відбувся у холі музею, а відкриття – на сходах Національного музею. До речі, збереглася єдина фотографія з тієї події.

Відкриття першого Форуму видавців у ЛЬвові

Відкриття першого Форуму видавців у Львові, 1994 рік. Фото з архіву Катерини Шевченко

Наступного, 1995 року, ми створили неприбуткову громадську організацію "Форум видавців", місією якої було розвивати в Україні цивілізований книжковий ринок та інтегрувати його  у світовий. Другий Форум ми теж провели в Національному музеї, але вже була більша площа, на якій поставили виставкове обладнання. Тоді було започатковано  конкурс "Найкраща книга Форуму", який триває досі. Видавцям вручали грамоти. До речі, за багато років рекордсменом отримання відзнак Форуму видавців стало видавництво "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" – 18 перемог! На другому Форумі вже були і українські, й польські видавці. Тоді теж лив сильний дощ, як і сьогодні, але читачів на Форумі було дуже багато.

У 1996 році Форум перейшов у Львівський палац мистецтв, який тоді щойно відкрили. Тож Форум видавців був першим великим заходом, який там провели. Тоді експозиція була розміщена лише на цокольному поверсі, але з роками Форум розростався і вже тепер займає весь палац. Звичайно, для заходу такого масштабу це приміщення вже давно затісне, але поки що іншого такого приміщення у центрі Львова немає. Чекаємо на новий виставковий центр.

Якщо порівнювати ті перші книжкові ярмарки і нинішні – що змінилося?

– Пам’ятаю, що перші читачі купували дуже багато книжок. Видавці були просто вражені тим, як у Львові люди купують книжки. Особливо молодь, студенти. Сьогодні біля Палацу мистецтв я зустріла дві сім’ї, які разом із дітьми приїхали з Рівного спеціально на Форум видавців. Телефонували нам і з Вінниці, і з інших міст, уточнювали дати, години роботи, бо збиралися приїхати. Звичайно, потреби покупця змінилися, і змінилася книжкова продукція – багато почали видавати для дітей, і на гарному папері, світового рівня, якісні книжки. Батьки намагаються дітям купити якіснішу книжку, щоб заохотити їх до читання.

Що заохочує видавців та авторів брати участь у Форумі?

– Насамперед, це популяризація своєї продукції серед  читачів. Люди приходять дивляться нову літературу, відбуваються презентації нових книжок, видавці дуже хочуть розповідати про них. Запрошують на ці презентації авторів – їм теж цікаво зустрітися з читачами, довідатися про їхні потреби, враження і так далі. Адже живе спілкування ніхто не скасовував, очі в очі – зовсім все по-іншому виглядає, ніж онлайн. Також, на мою думку, видавці бачать – одну книжку читач купує, іншу – чомусь ні. Тож, приїжджаючи з Форуму, вони аналізують, роблять якісь висновки, що потрібно змінювати. 

Традиційно у заходах Форуму беруть участь найвідоміші українські та зарубіжні письменники. Ви їх запрошуєте чи вони самі зголошуються?

– По-різному: когось ми запрошуємо, когось – видавництво, яке видає їхні книжки. А ще якісь автори приїжджають на зустріч з читачами самі. Щодо закордонних авторів, то в нас є багато партнерів серед закордонних інституцій, які також "везуть" своїх авторів. Це і польські, і німецькі, і французькі.  Вони зацікавлені, щоб в Україні знали їхніх авторів, допомагають сконтактувати з нами, іноді організовують зустрічі онлайн. У цьому зацікавлені всі – і ми, і автори, і видавці.

З кожним роком Форум видавців розвиває культурний продукт і розширює цільову аудиторію. Як приходять різні ідеї, хто над ними працює і втілює?

– Це все робить наша команда. Ми всі ці конкурси, премії давно вже придумали, але кожного року намагаємося щось вносити нове. Наприклад, 2020 року на Форумі з’явилась нова літературна премія "Зустріч",  заснована канадською недержавною організацією "Українсько Єврейська Зустріч" за підтрики ГО "Форум видавців". Вона присуджується щорічно за найвпливовіший твір художньої літератури та літератури нонфікшн (почергово), що сприяє українсько-єврейському порозумінню, допомагаючи зміцнити позиції України як багатоетнічного суспільства та втілюючи гасло "Наші історії неповні одна без одної". У 2021 році на участь у цьому конкурсі надійшло 30 заявок від 20 українських видавців, а переможцем стала книга  "Антиімперський вибір: постання українсько-єврейської ідентичності" Йоханана Петровського-Штерна, яка побачила світ у київському видавництві "Критика".

Звичайно, команда в нас невелика, але є хороші помічники, скажімо програмна рада, до якої входять  автори  та представники різних культурних середовищ . Ми готуємо проекти на проведення некомерційних заходів (які стосуються літературної складової) і надсилаємо їх в ті інституції, які можуть їх фінансувати. Наприклад, Український культурний фонд вже третій рік нас підтримує, за що ми дуже вдячні. Дякуємо також за фінансування Львівській міській раді та Львівській обласній державній адміністрації.

Чи сильно впливає на продажі паперових книжок електронна книга?

– Однозначно відповісти на це питання важко. Я думаю, що, звичайно, якийсь відсоток відтоку від паперової книги пішов з появою ґаджетів. Але люди все одно приходять і купують друковані книги. Тому що коли людина бере в руки книгу, коли гортає її, дивиться гарні ілюстрації, то просто не хоче її відпускати з рук. Тим більше, зараз видавці друкують їх дуже якісно, на гарному папері. Тож думаю, що паперова книжка буде жити завжди.

Минулого року "Форум видавців" через пандемію проходив в онлайн форматі, цього року одні події відбуваються онлайн, інші – наживо. Чи порівнювали обидва варіанти – який із них кращий і зручніший?

– Ми перші в Україні торік ризикнули провести такий великий захід онлайн. Скажу чесно, було дуже непросто технічно, тому що для нас це був перший досвід, і тільки завдяки нашим партнерам і виконавцям ми це зробили. Цього року трохи карантин послабили, але ми вирішили знову ризикнути і зробити ярмарок, а частину заходів провести онлайн. Це теж було не просто – поєднати ці заходи. До того ж ми до останнього не знали, чи введуть локлаун, чи ні. Але нам все вдалося, відбуваються всі заходи, а це понад 13 локацій по місту, плюс онлайн. Звичайно, цього року трохи погода нас підвела, але люди приходять, читачі купують книги. Який формат придумаємо наступного року, поки не знаємо, будемо далі експериментувати.

Чи відомо вже, як наступного року проходитиме Форум? Кого плануєте запросити із відомих авторів?

– Ще нічого не думали. Але мушу вам сказати, що ми коли завершуємо Форум, то вже на другий-третій день сідаємо і думаємо, як будемо працювати наступного року. А там не за горами і ювілейний,  30-й Форум видавців. Тож теж вже треба думати, як його організувати. Слава Богу, маємо гарну, сильну команду, це наша основа. Допоможе нам також Програмна рада літературного фестивалю, з якою ми радимося стосовно нових напрацювань.

Наостанок хочу від імені організаторів подякувати насамперед видавцям, які привезли на Форум нові книжки, авторам, які зустрілись з своїми читачами, партнерам, які підтримали наш захід, а особливо читачам – львів’янам та гостям з інших міст за те, що купують книжки. І, звичайно, нашій команді. Дякую всім за цей Форум. Запрошую наступного року. Сонячну погоду намагатимемось забезпечити.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme