"Чекати значного полегшення ситуації наразі не варто": Керівник львівської інфекційної лікарні – про ситуацію з коронавірусом

Сергій Федоренко каже, що за час свят люди розслабилися – ходили один до одного в гості й колядували, забувши про існування ковіду

Мирослава Бзікадзе
Шеф-редакторка Depo.Львів
"Чекати значного полегшення ситуації нар…
Фото: Львівська лікарня швидкої допомоги

Вже кілька тижнів поспіль Львівщина лідирує в Україні щодо добового приросту захворювання на COVID-19. В області щодня фіксують по кілька тисяч нових заражень. Чому після свят регіон накрила нова хвиля коронавірусної інфекції і чим вона відрізняється від попередніх, розповів Depo.Львів директор Львівської обласної інфекційної лікарні Сергій Федоренко.

Скільки у вашому медзакладі нині хворих із COVID-19?

– В нас на ранок 27 січня перебувало 149 хворих, вісім із них – у відділенні інтенсивної терапії, п’ятеро – на апаратах ШВЛ. Всі пацієнти, які підключені до апаратів швидкої вентиляції легень, не щеплені. Загалом у нас 230 ковідних ліжок. Тож при такій заповненості можемо казати, що маємо понад 50% заповнених ліжкомісць. Також зазначу, що в основному наш контингент – це  хворі, які потребують кисневої терапії, які мають супутні захворювання (цукровий діабет, серцево-судинна патологія), хронічні хвороби, які не можуть лікуватися вдома чи  в районних стаціонарах, бо там їм не можуть у повному обсязі надати кваліфіковану допомогу.

Чим ви можете пояснити цей сплеск захворюваності на Львівщині?

– Насамперед треба зазначити, що в цілому по Україні збільшилася кількість хворих на коронавірусну хворобу. Але справді на Львівщині спостерігається значне збільшення. Передусім це зумовлено тим, що в нас на Галичині традиційно святкується цілий цикл новорічних свят, коли люди ходять один до одного в гості, водять вертепи, колядують. Здебільшого під час таких святкувань люди забувають про дотримання елементарних правил захисту – про масочний режим, дистанцію. Крім того, було багато вихідних, коли багато краян виїжджали за межі області, у Буковель, на лижі в гори. Там теж більшість точно ходили без масок. От тому й спостерігається таке зростання захворюваності.

Сергій Федоренко, головний лікар львівської інфекційної лікарні

Сергій Федоренко, керівник Львівської обласної інфекційної лікарні. Фото: Високий замок

Наскільки ця хвиля небезпечніша за попередні?

– Цей спалах захворюваності зумовлений штамом "Омікрон", який значно заразніший за своїх попередників.  Наприклад, якщо є один хворий на 100 людей, які його оточують, то точно 90 із них або й більше захворіють на "Омікрон". Раніше домінував штам "Дельта" - він характеризувався меншим ступенем контагіозності і тому менша кількість людей хворіла. Тепер ситуація змінилася. За нашими спостереженнями, "Омікрон" вражає всі вікові групи населення, зокрема дітей. Наприкінці грудня минулого року науковці заспокоювали нас, що цей штам не викликатиме важких ускладнень. Але, як спостерігаємо в останні три тижні, не у всіх випадках ситуація розвивається за таким ось сценарієм. До нас поступають хворі з тяжкими ураженнями дихальної системи, в яких гарячка тривалий час тримається. А нещодавно було повідомлення американських вчених, що їм вдалося ідентифікувати чергову мутацію вірусу "Омікрон", заразність якого, можливо, буде становити 100%. Тобто якщо є 100 людей і ще один хворий,  то захворіє 100 осіб. Тому чекати якогось значного полегшення ситуації наразі не варто.

Чому вірус так часто мутує?

– Така природа вірусу – він самостійно змінюється, щоб вижити в навколишньому середовищі. Цим пояснюється і значна кількість мутацій, яка відбувається, у тому числі й з вірусом "Омікрон".

Які симптоми "Омікрону"?

– Для штаму "Омікрон" характерний початок – це часте чхання, нежить, закладеність носа. Далі з’являється біль в горлі при ковтанні, болять вуха, згодом приєднується кашель – нав’язливий, сухий, і підвищення температури. Крім цього, дуже характерною ознакою є виражена загальна слабкість, болі по всьому тілу. Особливо в плечах, попереку, ногах.

Чи змінився протокол лікування у зв’язку з появою нових штамів?

– З 2020 року, коли ми почали приймати перших пацієнтів із ковідом, протоколи лікування мінялися неодноразово. Останній протокол лікування, наприклад, був наприкінці грудня 2021 року. Але кожен лікар, який лікує хворих на ковід, повинен врахувати особливості організму пацієнта. Тому застосування протоколу від букви до букви – не зовсім правильно, кожен пацієнт – це  окремий випадок, він вимагає окремого підходу до лікування. А протокол – це лише напрям руху в лікуванні хворих на коронавірус.

Якого віку ваші пацієнти?

– Віковий ценз цих хворих різний. Більшість – середнього  віку. У відділенні реанімації серед тих, хто на апаратах ШВЛ, 90% – особи віком понад 60 років. Також 1-2% – це пацієнти, старші 70 років.

Ваш медзаклад забезпечений ліками чи щось доводиться купувати самим пацієнтам?

– Станом на сьогодні лікарня практично повністю забезпечена необхідною кількістю медикаментів. В тому числі ми отримали незначну кількість противірусного препарату "Ремдесивір", але, напевно, нам його все ж не буде вистачати для всіх, хто потребує. Інші препарати, як інсуліни закордонного виробництва чи серцево-судинні, які хворі отримують впродовж життя, пацієнти докуповують. Просто наша лікарня – монопрофільна, і в нас немає додаткових діабетичних чи серцево-судинних ліжок.

У скільки обходиться день лікування хворого на ковід?

– Якщо хворий перебуває в реанімації, то один день лікування може коштувати орієнтовно 17-22 тисячі гривень, залежно від препаратів, які препарати використовують.  Якщо, наприклад, хворий – у звичайному відділенні, то залежно від медикаментів ця сума може коливатися в межах 8-9 тисяч гривень.

Ваші працівники всі вакциновані?

– У нас вакциновано понад 95% персоналу. Але лікарі теж люди, вони перебувають поза межами медзакладу, їздять у транспорті, ходять у магазини. І коли виходять з лікарні, мають контакт з різним середовищем і переважно в таких умовах заражаються на ковід. Хоча в лікарні дотримані певні режимні моменти, тому інфікування в медзакладі зведене до мінімуму.

Що порадите пересічним громадянам, аби вберегтися?

–  Насамперед, дотримуватися дистанції, не нехтувати масками, уникати скупчень людей. Ну і, звичайно, вакцинуватися. Ось такі прості правила можуть вберегти кожного. До речі, це убезпечить не лише від COVID-19, а й від звичайного грипу.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme