Жадан про те, коли Донбас стане українським і чому він не йде воювати

Письменник Сергій Жадан розповів, як часто буває на Сході України і чи приходила йому повістка

Про це з Сергієм Жаданом поспілкувався кореспондент Depo.Львів на Форумі видавців.

- На Вашу думку, культура попри війну розквітає чи навпаки - занепадає?

- Я думаю, в цьому контексті слово "розквітає" не буде коректним. Вона існує, вона функціонує, вона намагається якось бути дотичною до тих подій, які відбуваються в Україні сьогодні. Багато і письменників, і музикантів, і художників якось намагаються якось реагувати на події, які зараз відбуваються, намагаються фіксувати ці події. Культура є частиною, важливою складовою, загального суспільного життя.

- Як часто Ви буваєте на сході України і чим саме допомагаєте нашим хлопцям?

- Ну, регулярно буваю. Там роблю якісь зустрічі з військовими і з цивільним населенням. Возимо допомогу всіляку гуманітарну. Нещодавно привезли багато хороших корисних речей. Поїдемо наступного разу десь, напевно, кінець вересня, відвеземо книги в бібліотеки.

- Чи вірите Ви, що Донбас повернеться в Україну і відродиться?

- Повернеться в Україну, тому що Донбас - це частина невід'ємна України. Те, що вона тимчасово знаходиться в такому статусі заручника - не означає, що це не наша територія і ми маємо від нього відмовитись. Там живуть наші співвітчизники, їх не можна забувати і ні в якому разі "відхаращуватись", чого і хоче пропаганда - як з одного боку, так і з іншого.

- На Вашу думку, можливе примирення на Донбасі?

- Ви ж розумієте, що в цьому випадку не так багато залежить від України. Є ця третя сила, яка виконує роль такої рушільної сили у цьому випадку, яка керує поза лаштунками багатьма процесами. Нам потрібно робити свою справу, нам потрібно триматися, нам потрібно думати про своїх співвітчизників, допомагати тим, хто цієї допомоги потребує.

- Чи була у Вас думка піти добровольцем на фронт? І чи приходила Вам повістка?

- Ні, добровольцем я не думав іти. Я роблю те, що я роблю і, мені здається, що у цьому є певний сенс, в тій роботі, якою я займаюсь. Повістка не приходила.

- І на останок - які у Вас творчі плани на майбутнє? Що плануєте творити найближчим часом?

- Найближчим часом ми плануємо багато поїздок, багато виступів, зокрема на сході. Плануємо з "Собаками" новий альбом. Наступного року, сподіваємось, вийде нова книга чи, можливо, з'явиться нова проза.

Більше новин про Форум видавців у Львові читайте на Depo.Львів.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Львів