Як виглядав Львів з рікою в центрі міста

Depo.Львів згадує часи, коли річка Полтва текла через самісенький центр міста і навіть була судноплавною

Нині львів'янам залишається лише втішатися картинами і мріями, адже вже більш ніж сто років як львівська річка Полтва опинилася замкнута в бетонних склепіннях. Проте так було не завжди. 

Depo.Львів пропонує згадати часи, коли річка текла через центр міста і навіть була судноплавною.

Яким був колись Львів з Полтвою не під землею - фото 1

Колись ріка Полтва справді протікала прямісінько через місто. А тому були мости, що сполучали різні береги цієї ріки. На згадку про це нам залишилось лише кілька рідкісних світлин та гравюр цих місточків.

На теперішньому проспекті Свободи, що століття тому називався Гетьманськими Валами та вулицею Карла Людвіга, були аж три невеличкі мости через Полтву.

Яким був колись Львів з Полтвою не під землею - фото 2

Перший з них розміщувався на місці теперішньої Марійської площі. Другий йшов трохи далі, розташувавшись навпроти вулиці Сикстуцької (Дорошенка). Третій же поєднував Єзуїтську колегію з вулицею Поєзуїтською (Гнатюка).

Про останній місток збереглося багато оповідок. До прикладу, Іван Крип’якевич розповідає в своїй книзі історію, як одного разу львівські панянки, вистроєні з казковою розкішшю та поспішаючи на обряд обручин до кляштору Марії Магдалини, заломилися на цьому містку, впали до Полтви та змушені були вертатися присоромлені додому.

Яким був колись Львів з Полтвою не під землею - фото 3

Мости проіснували до кінця 1880-х років.

У 1887 році Полтву на вулиці Карла Людвика було повністю закрито під землю, а містки перетворилися на звичайні піші переходи, які існують і до сьогодні.

Ще один міст розміщувався в кінці вулиці Святого Яна (пр. Шевченка), де тепер перехрестя вулиць Фредра, Герцена та Саксаганського. В 1830-х роках по середині цього моста була встановлена фігура Святого Яна Непомука, перенесена сюди з мосту біля готелю "DeRussie" (тепер готель "Жорж"). В 1884-1886 роках ложе Полтви в цьому місці було остаточно замуроване, місток як такий зник, а фігура Св. Яна Непомука була перенесена до костелу Святого Миколая.

Яким був колись Львів з Полтвою не під землею - фото 4

Причин, через які Полтву запроторили під землю, було кілька.

По-перше, міщанам надто докучали розливи цієї річки, які наводили безлад у центральний частині міста. Останній великий розлив Полтви відбувався в 1872 році: велика вода тоді спричинила в передмісті загибель свиней, собак та інших свійських тварин. А Марійська площа виглядала як суцільне велике багнище.

Яким був колись Львів з Полтвою не під землею - фото 5

Проте, були і інші причини засклепити давню ріку. Уже в 1980-х роках виникла ідея запустити кінний трамвай через центральну частину міста. Перші лінії кінного трамваю вулицею Карла Людвіка було прокладено уже в 1888, за рік після засклепіння тут Полтви.

Фото з сайту Фотографії старого Львова

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Львів