Не на всі гроші: Які сувеніри везуть туристи зі Львова

Львів називають містом кави, шоколаду та пива. Втім, чимало туристів, відвідавши столицю Галичини, везуть додому на згадку про неї… набори матрьошок і китайські вишиванки
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Львів
Не на всі гроші: Які сувеніри везуть тур…
Які сувеніри везуть туристи зі Львова

Літо – пора відпусток. Згідно з опитуванням про туристичні настрої українців, оприлюдненим Міністерством культури, цьогоріч Львів потрапив до переліку найпопулярніших місць для проведення відпустки. А історичний центр міста Лева – одне з найулюбленіших місць внутрішнього туриста. Depo.Львів прогулявся сувенірними крамницями та ринками столиці Галичини, аби з’ясувати, які ж сувеніри найчастіше купують гості у Львові.

 

Мацають вишиванки, але беруть магніти

 

Якщо у "до карантинні" роки у середині червня в сувенірних крамницях у Львові було не проштовхнутися, то нині у деяких із них продавців більше, ніж потенційних покупців. Та й кількість магазинів у центрі міста Лева суттєво зменшилася, натомість побільшало приміщень із колодками на дверях і наклеєними папірчиками "оренда".

 

Якщо раніше улюбленими покупцями у львівських магазинах на площі Ринок і прилеглих вулицях були іноземці (беруть усе гарне, що трапляється на очі, не торгуються, за гарні очі можуть і решту залишити "на чай"), то тепер доводиться вдовольнятися місцевим туристом.

 

У 2021 році попит на вишиванки і віночки у Львові спав

 

Футболки і світшоти з принтами користуються популярністю серед туристів у Львові

 

Продавчиня Ірина розповідає, що у перші кілька років після Майдану "хітом" продажів у Львові були вишиванки та віночки. Чи не кожна жінка, дівчина чи дівчинка, приїхавши до Львова зі сходу на екскурсію, у першу чергу неодмінно купувала вишиванку, вибирала під неї вінок, і вже, вбравшись в обнову, продовжувала гуляти містом. 

 

"Зараз вишиванки беруть не так часто. Дивляться, мацають і кажуть, що дорого… А якщо і беруть, то найдешевші – китайські на "шифоні" за 300-400 гривень. На домотканому полотні з ручною вишивкою я за два тижні роботи продала лише одну, та й то львів’янці – на випускний. То їх вже і не замовляю, допродую залишки з позаминулого року. Ще може на День Конституції будуть питати, а як ні – то вже на День Незалежності може допродам. Віночки беруть трохи краще, але хіба дітям", – розповіла жінка.

 

Вишиті маски у Львові зовсім не беруть

 

До розмови долучається продавець цього ж магазину Данило.

 

"Раніше (до карантину, – ред.) як починалися канікули до Львова возили шкільні екскурсії. Батьки давали дітям гроші на сувеніри і ті не знали на що їх витратити. До нас "залітав" клас і всі хлопчики брали булави. Зараз як одну за день продам – то добре. Дитячих екскурсій дуже мало", – розповів продавець.

 

За словами продавчині Ірини, вибираючи сувеніри зі Львова, нині у людей чи не головна вимога – аби недорого було. Найактивніше беруть магніти. Вибирають довго, але купують по кілька штук. Магніти з краєвидами Львова чи тематичними написам, або символами міста Лева – це єдиний товар, який продавчиня нині замовляє у постачальників. Хоча, зізнається, магніти теж мають бути не абиякі, а цікавенькі, щоб привертали увагу. "Під старовину", незвичайної форми, або магніт-відкривачка для пива.

 

 

"Посміхни свій посміхатор"

 

У колись дуже популярній крамниці сувенірів, що поруч із не менш популярною кав’ярнею на площі Ринок, асортимент нині суттєво зменшився. Якщо ще півтора року тому тут були гори виробів народних майстрів (зі скла, шкіри, вовни, дерева, глини, соломи), то нині усього того вже немає. Так, є кухлі, годинники, футболки і світшоти з принтами і смішними написами ("Поцілуй мене, бо я українка", "Посміхни свій посміхатор", "Дякую тобі, Боже, що я не москаль", "Так виглядає ідеальний чоловік", "Краще пузо від пива, ніж горб від роботи") й таке інше, але чогось такого, як було раніше, виробів "хенд мейд" із "душею", до яких тягнуться руки, які хочеться вхопити і вже не відпускати, немає… Натомість з’явилася додаткова вітрина з магнітами та брелоками.

 

На запитання про те, які сувеніри найчастіше беруть у їхньому магазині продавець Назар відповідає коротко: "Каву". Але це й не дивно, адже ця крамниця спеціалізується саме на каві.

 

 

Замість виробів народних майстрів – китайські сувеніри

 

На ринку "Вернісаж" – тому самому, що біля театру Заньковецької, де колись було не пройти через натовп людей, які торгувалися за картини, приміряли народні строї, роздивлялися антикваріат – продавців суттєво поменшало, і вони нудьгують… Ще б пак, покупців майже не видно.

 

У ряду, де продають картини, теж немає ні покупців, ні охочих просто подивитися. 

 

Ринок Вернісаж у Львові

 

Найпопулярніший у Львові ринок сувенірів Вернісаж

 

Які сувеніри везуть туристи зі Львова

 

Які сувеніри везуть туристи зі Львова

 

Ринок Вернісаж. Львів. Червень 2021 року

 

Ринок Вернісаж. Львів. Червень 2021 року

 

Як розповів один із продавців ринку "Вернісаж", до карантину він продавав не менше п’ятдесяти горняток за день. Брали і керамічні, і скляні, і металеві – головне, аби на ньому Ратуша була чи Оперний. Тепер, якщо одне-два придбають – то вже добре. Так, люди підходять, розглядають, крутять у долонях, питають про ціну, але почувши, що 100 гривень, ставлять горня на місце і йдуть геть.

 

Наметів із виробами народних майстрів на "Вернісажі" суттєво поменшало. А ті, що залишилися, не гребують китайськими сувенірами. Чи не в кожному – набори матрьошок. Товар, до речі, популярний серед туристів.

 

Які сувеніри везуть туристи зі Львова

 

На ринку Вернісаж у Львові можна знайти навіть набір матрьошок

"Эти деревянные расписные матрешки из Карпат?" – запитує російськомовна туристка.

Продавець вагається з відповіддю, не хоче втратити покупчиню, але таки не витримує: "Та де гуцул буде таке робити?".

У ряду з вишиванками хлопець із дівчиною приміряють парні футболки-вишиванки за 300 гривень. Продавчиня робить їм знижку – віддає дві за 580. Усі троє дуже задоволені. Опісля успішного продажу жінка повертається до вишивання сорочки. Коли пара зникає з поля зору, її колежанка з сусіднього намету гукає: "Не те ти, Стефо, вишиваєш. Давай вже футболки вишивати".

Найкращі сувеніри зі Львова – ті, якими можна посмакувати

 

Ринок сувенірів у Львові переживає нелегкі часи. Хоча туристів у місті Лева з переходом у "зелену" карантинну зону, початком літа та шкільних канікул й побільшало, втім, до показників 2019 року ще дуже-дуже далеко. Зважаючи на те, що більшість туристів – українці, які тривалий час сиділи "на карантині" без роботи, приїхавши до Львова, вони намагаються заощадити. У першу чергу відмовляються від дорогих ресторані та сувенірів.  

 

Непомітно зазирнувши до кількох прозорих пакетиків туристів на площі Ринок, Depo.Львів з’ясував, що у більшості з них була кава, пиво, наливки, шоколад, пряники, цукерки. Усе разом, або лише деякі з цих продуктів.

 

"Нащо витрачати гроші на речі, які потім припадатимуть пилом на полиці?! А ось від мішечка кави, вишнівки і доброго шоколаду не відмовиться жодна подружка. Я, до речі, ще не вирішила, може ще залишу усе це собі", – каже киянка Наталя, продемонструвавши вміст своєї полотняної торбинки.  

 

Дівчина переконана, і з цим неможливо не погодитися, що найкращий сувенір зі Львова – той, який можна з’їсти. Ще б пак! Адже Львів не даремно називають містом кави та шоколаду.

 

Отже, Depo.Львів рекомендує туристам везти зі Львова: каву, пиво, вишиванки, полотняні торбинки, чорну (гаварецьку) кераміку, автентичні прикраси місцевих майстринь, вироби  бурштину і гутного скла, андрути і шоколад. Всі ці речі у центрі міста можна купити майже на кожному кроці. Ціни на будь-який із цих виробів можуть відрізнятися у кілька разів. І кожен турист може сам для себе вирішити дорого це для нього, чи ні.

 

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme