Чи накриє сміття туристичний сезон у Львові

Мешканці культурної столиці України все більше і більше бояться "других Грибовичів" в межах міста

Чи накриє сміття туристичний сезон у Льв…

Інформація про виявлення секретного сміттєзвалища на вул. Вернадського у Львові і розсмішила, і змусила сильно замислитися. З оглядом на інші випадки виявлення меншої кількості невивезеного сміття в межах міста, про які час від часу стає відомо, складається враження, що у мера Львова закінчилися місця в межах України, куди можна вивозити сміття зі Львова. Тож в оточенні Андрія Івановича знайшли геніальне рішення. Вивозити сміття зі Львова... до Львова.

Які тільки пригоди не траплялися із львівським сміттям. Його виявляли на Вінничині, Хмельниччині, в заповіднику на Житомирщині, Рівненщині, львівських лісах, на Сумщині, Прикарпатті і в інших регіонах. Сміттям намагалися годувати птахів. З'явилася навіть настільна гра про сміття мера Львова і жарти про те, що Садовий  готує Грибовицьке сміттєзвалище до вступу у Євросоюз, а саме сміття до експорту до Білорусі. У соцмережах кепкували, що сміття Садового об'єднує весь світ. І от львівське сміття знову прийшло до Львова.

На території колишнього "Сільмашу" хочуть облаштувати сортувальну лінію. Чиновники кажуть: сортоване сміття довше зберігається. Натомість місцеві мешканці виступають категорично проти, адже бояться, що усе завершиться створенням "других Грибовичів" – а "перші" зуміли добряче налякати людей.

Історія із можливим сортуванням сміття у Рясному набуває як комічної, так і детективної форми. Громадські активісти виїжджали на місце можливого облаштування сортувальної лінії, викликали поліцію, провели імпровізовані громадські слухання у стінах міської ради, проте усе намарно: ЛКП "Львівспецкомунтранс" вже взяв в оренду брикетувальний прес (фірма MACPRESSE, Італія) та устаткування для обгортання брикетів (фірма CROSSWRAP, Фінляндія) "на випадок надзвичайних ситуацій з вивезенням ТПВ (тобто твердих побутових відходів) зі Львова".

"Таке устаткування необхідне на випадок несприятливих погодніх умов. Низька температура може ускладнити процес вивезення ТПВ на далекі відстані та їх вивантаження в замерзлому стані. Відтак, сміття перед відправкою на полігони необхідно буде спресувати та огорнути. Тобто ця лінія необхідна нам виключно для надзвичайної ситуації", - пояснив директор департаменту житлового господарства та інфраструктури Сергій Бабак.

Обладнання в оренду надала компанія "Грінера Україна" за символічну оплату в 10 грн/міс. терміном на три місяці. Компанія нещодавно перемогла на конкурсі для обслуговування вивезення ТПВ в Галицькому районі Львова і встановила сучасні контейнери для збору сміття, вторсировини та скла, кажуть у міськраді.

"Ми розуміємо, що місто зараз у складній ситуації і треба допомагати. Ми тут почали працювати і це наш обов’язок. Це норма. В США, де я працював в бізнесі останні 20 років, коли виникає подібна ситуація, всі включаються в її вирішення – влада, бізнес, звичайні громадяни. Неможливо собі уявити, аби хтось влаштовував якісь блокади чи перепони. Всі об’єднуються. Сміття продукує кожен мешканець Львова. Нема крайніх", - повідомив власник компанії "Грінера Україна" Богдан Михалусь.

У повідомленні міськради також зазначається, що Львівська міськрада діє у межах закону, і підстав для недопущення відкриття сортувальної лінії немає. Натомість місцеві мешканці переконують, що насправді без жодних дозволів на території колишнього "Сільмашу" уже спалюють сміття.

Мешканці б’ють на сполох, адже, кажуть, поблизу житлової зони не можна створювати нове сміттєзвалище. Тим більше, що ані профільна комісія міськради, ані сам депутатський корпус не надав дозволу на виділення земельної ділянки для сортування сміття у промисловій зоні поблизу мікрорайону Рясне.

З першої спроби чиновники просили для ЛКП "Львівспецкомунтрас" територію площею десять гектарів, проте після того, як депутати відмовились розглядати це питання, з’явилась цифра тільки у один гектар. Громадські активісти жартують із цього приводу, адже чиновники мерії заявили, що сталась просто помилка і у проекті ухвали написали зайвий нуль. При цьому спочатку у Львівській міськраді взагалі заперечували те, що "на Сільмаші" облаштують сортувальну лінію, проте згодом це таки підтвердили.

Тим не менше, у четвер, 22 грудня, відбудеться пленарне засідання сесії Львівської міськради, де депутати знову, можливо, будуть розглядати це питання. А поки що як директор департаменту Сергій Бабак, так і директор "Львівспецкомунтрансу" Тарас Стефанишин уникають громадськості і будь-яких пояснень для громадськості. За словами голови комісії архітектури Ігора Телішевського, у департаменті ЖКГ пояснюють, що Стефанишин їздить по Україні і домоволяється про вивіз сміття із міста, тож його постійно немає у Львові.

Слід зауважити, що мер Львова Андрій Садовий неодноразово заявляв, що сортувальної лінії у межах міста не буде. Поки що виходить, що її, може, і "не буде", окрім щонайменше зимового періоду – а скільки там тої зими.

Між тим, наразі перед столицею Галичини повстає неабияка проблема. Попереду – різдвяні свята, традиційний пік зимового туристичного сезону. А значить, що відходів буде більше, ніж зазвичай. Між тим, попри всі заспокоювання міської влади, проблеми з вивозом сміття в місті є, і їх вже не приховати. Забирати собі львівські відходи ніхто ні з сусідніх, ні з дальніх регіонів не хоче. І питання, чи вдасться впоратися із різдвяним "сміттєвим валом", наразі лишається відкритим.

Але є і ще один нюанс – репутаційні втрати. Львів як був, так і лишається одним з туристичних центрів України. Проте цей казковий фльор, що створювався роками, наразі дедалі частіше "притрушується відходами", і Львів повстає не лише як туристична, але й як сміттєва столиця країни. І це також бажано враховувати. Або було бажано – багато років тому, коли, власне, і треба було вирішувати проблему з Грибовичами.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme