Піар з душком: Чому Садовий знову пішов в сміттєву атаку на владу

Мер Львова звинуватив керівництво держави у відсутності земельної ділянки для облаштування нового полігону замість Грибович

Піар з душком: Чому Садовий знову пішов…

Львівський міський голова Андрій Садовий знову взявся "піаритись" на смітті. Він вкотре звинуватив керівництво держави у тому, що місто уже два роки не має земельної ділянки для облаштування нового полігону замість Грибовичів.

Садовий вважає це тиском на себе, прекрасного, і каже, що у всьому винна політика. Він навіть поїхав у Грибовичі, щоб це розповісти частині журналістів, лояльних до нього, адже його прес-служба повідомлення про виїзд на полігон розіслала за 13 хв до початку події, що змусило "злі язики" говорити про те, що мер не хотів бачити "не свою" пресу, – а своя, зрозуміло, була підготовлена заздалегідь – щоб вкотре уникнути незручних запитань. Проте суть не у тому.

Садовий каже, що Львів досі очікує на пропозиції земельних ділянок в області, де можна розмістити новий полігон твердих побутових відходів. На його думку, досі не виконане рішення комісії з питань теріторіальної екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (ТЕБ і НС) щодо облаштування регіонального полігону ТПВ. Львів готовий такий полігон облаштувати власним коштом, однак, земельна ділянка, відповідно до чинного законодавства, не може бути розташована в межах міста.

"Більше 2 років Львів не має полігону. Фактично, наші відходи йдуть на полігони області і на ті полігони, з якими підписуються угоди в інших областях. Але виникає запитання: чому не можна на території області знайти 10−20 га, щоб економити бюджетні кошти, і була стабільність. Це вже політичне питання. Написані сотні листів керівництву області. Всі все знають, але при сьогоднішній владі рішення про новий полігон не приймуть", – пожалівся мер Львова і додав, що громада мільйонного міста, чотири райони Львівської області вже більше двох років не мають полігону, куди можна вивозити відходи. Це розуміють всі в державі, але нове місце не виділяють принципово.

Також міський голова і далі думає, що платить данину: "Ми щодня, як громада, платимо 1 млн грн за те, щоб ми були в безпеці, за право вивозити сміття. Це ті кошти, які можна було використати на ремонти шкіл, будівництво нових садочків, ремонти доріг. Таке ставлення державних органів влади до місцевого самоврядування, зокрема, до міста Львова. Ми здаватись не будемо. Очікуємо пропозицій від державних органів влади, бо полігон не може бути розташований на території міста, він може бути розташований на території області. Це не є проблема для громади Львова, це також проблема для Пустомитівського району, для Яворівського, Кам'янка-Бузького, але ніхто нову ділянку не пропонує, хоча території є багато", – додав мер.

За його словами є закинуті військові об'єкти, закинуті об'єкти промисловості, які треба рекультивувати і громада міста готова це робити. Але "злочинна влада" заважає меру Садовому покращувати ситуацію.

Садовий також переконує, що у Грибовичах проводить рекультивацію.

У мера переконують, що за останні два роки на полігоні в с. Великі Грибовичі було зреалізовано і продовжують виконуватися важливі інженерні проекти, які дадуть можливість забезпечити рекультивацію і стабілізацію тіла полігону за міжнародними зразками: з дотриманням усіх технічних і екологічних норм.

Зокрема, у повному об'ємі виконані роботи згідно з проектом про протиаварійні заходи та посилення дамби посеред збірників фільтратів. Було проведено підсилення та нарощення дамб озер збірників фільтрату, влаштовано каналізаційну насосну станцію (КНС) для збору вод з території підприємства (біля станції очистки фільтрату), здійснено винос напірного трубопроводу за межі дамби. Усі роботи виконані в повному об'ємі.

Також здійснено технічне переоснащення станції очистки фільтратів зі збільшенням її продуктивності до 250 кубометрів за добу. Проведено роботи по влаштуванню 15 моніторингових свердловин по біогазу, для проведення дослідження щодо кількості та якості біогазу, що утворюється на полігоні. Потім ці свердловини будуть використані в будівництві загальної системи дегазації полігону.

Зараз проводяться роботи по проекту "Реконструкція полігону в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій та ліквідації негативних наслідків аварії на полігоні", який передбачає влаштування захисної дамби і захисного валу (створення запобіжної ємності на випадок зсуву ТПВ), влаштування під'їзної дороги, влаштування системи збору фільтрату і умовно чистих стічних вод по периметру полігону та системи відведення чистих атмосферних вод, відновлення роботи 33 моніторингових свердловин, і влаштування чотири додаткових моніторингових свердловин для контролю за якістю підземних вод, вивезення 64 тис. кубометрів відходів з місця зсуву. Ці роботи ще тривають.

Щодо посилення пожежної безпеки на полігоні, то на виконання рекомендацій представників ГУ ДСНС України у Львівській області на полігоні влаштовано два пожежні резервуари ємністю 75 кубометрів кожен, а також влаштовано пожежні щити. А для забезпечення стабільності полігону, фахівцями НУ "Львівська політехніка" періодично проводиться моніторинг нестабільного схилу тіла полігону за допомогою роботизованого тахеометра.

"Усі плани, які ми ставили перед собою, нам вдалося виконати. Головним завданням було побудувати якісну дамбу, яка тримає озера фільтратів, щоб унеможливити витік фільтратів на зовні. Друге завдання – це утилізація фільтратів. Візуально на озері вже видно, як за менше, ніж рік часу, суттєво впав рівень фільтратів. У нас була експериментальна станція очистки, яка очищала лише 15 кубометрів інфільтрату на добу", – розповів заступник Садового з питань житлово-комунального господарства Сергій Бабак.

За його словами, завдяки співпраці з рівненськими науковцями, ми провели реконструкцію станції очистки фільтратів і зараз очищаємо до стану технічної води 250 кубометрів фільтрату на добу. Отож кількість фільтрату зменшується і зменшується тиск на дамбу. Також вже в цьому році заплановано отримати обладнання, оголосити конкурс і облаштувати додатково ще дві станції очистки фільтратів об'ємом по 150 кубометрів, щоб вже у наступному році відкачувати 500−550 кубометрів інфільтрату на добу. Зараз також будується друга дамба. Бо в частині тіла полігону, де стався зсув витікали фільтрати і дощові води проникали в ґрунт.

"Тому у нас було два варіанти – або чекати загального проекту рекультивації, або розпочати ці роботи швидше. Тому ми вирішили таки розпочати будівництво нової дамби і це є невелика частина загального проекту рекультивації, яку ми виокремили в окремий проект. Загальний проект рекультивації зараз проходить експертизу", – додав він.

Близько півроку тому на полігоні було влаштовано 15 моніторингових свердловин, щоб дослідити скільки біогазу і якої якості є на полігоні. "Ці свердловини влаштовані на підставі рекомендацій французької компанії "Еджіс". Вони нам надали рекомендації для того, щоб оцінити і визначити кількісні і якісні характеристики біогазу, який утворюється на полігоні і прийняти правильне рішення в комплексному проекті рекультивацій, оскільки чинними будівельними нормами є передбачено два можливі варіанти використання біогазу, який утворюється на полігоні, а саме енергетичний – виробництво електричної і теплової енергії із біогазу, та утилізація шляхом спалювання на відповідному обладнанні", – розповів в.о. директора департаменту поводження з відходами Сергій Сало.

За його словами, за результатами технічних рекомендацій було розроблено відповідний проект, який пройшов експертизу і київська компанія "Інгаз" влаштувала п'ятнадцять моніторингових свердловин глибиною в середньому 20 м. Останнє дослідження відбиралися минулого тижня. За попередніми дослідженнями встановлено, що біогаз має досить якісні характеристики, а саме концентрація метану становить в середньому 60% і є відповідний тиск, що дає зробити висновки про можливість його використання в енергетичних цілях.

Також виконавчий комітет прийняв рішення про намір провести конкурс щодо визначення інвестора для будування енергетичного комплексу для використання біогазу. "На сьогоднішній день готується відповідна тендерна і конкурсна документація і я думаю, що на одне з найближчих засідань виконавчого комітету буде винесено ці документи для затвердження і публічно оголошення конкурсу для залучення і визначення інвестора для влаштування енергетичної установки по виробництву електричної енергії з цього біогазу потужності в 1 мегават", – переконує чиновник.

Кошторисна вартість вищевказаних робіт становить 36,7 млн. грн. Кошти на їх реалізацію виділені з міського бюджету Львова. "В черговий раз хочу наголосити, дорога, коли кожен сидить на своєму полігоні – це дорога внікуди. На полігон у с. Великі Грибовичі возили сміття ще 4 райони Львова. Тому єдиновірною пропозицією у вирішенні цього питання є виділення ділянки під полігон обласною адміністрацією і організація регіонального полігону – де буде вивозити сміття і Львів і прилеглі райони. Ми готові виготовити проект, вкласти кошти і залучити європейських фахівців і європейські технології", – додав Сергій Бабак.

Розповів Садовий і про те, що найближчими днями місто отримає від ЄБРР шорт-лист компаній, які будуть конкурувати за право будівництва сміттєпереробного заводу. Опісля буде обрано одну компанію, яка і розпочне будівельні роботи. Мер додав, що цьому процесу передуватиме велике громадське обговорення та дослідження впливу на навколишнє середовище, оскільки завод має бути збудований відповідно до усіх екологічних норм ЄС.

"Щодо будівництва заводу: ЄБРР провів перший етап тендеру і 12 компаній вийшли в другий тур. Ми буквально сьогодні-завтра очікуємо вже фінальне рішення по шорт-листу – там буде 4−5 компаній, вони вже між собою будуть змагатись, хто буде будувати завод. Має залишитись одна компанія і тоді ми зрозуміємо, яка вже буде фінальна ціна, тому що компанії, які потрапляють у шорт-лист, всі вони можуть цей завод збудувати. Тоді вже буде предметна розмова, бо компанія буде більш детально розповідати про свої нюанси. Ми очікуємо на днях фінального рішення по шорт-листу – це 4−5 компаній, які між собою будуть змагатись щодо ціни. Також ми б хотіли, щоб ціна була меншою, ніж була задекларована в розмір 25 млн євро", – додав Садовий.

Вірить він і у те, що завод будуть будувати там, де визначено сесією міської ради, – на вул. Пластовій, біля очисних споруд.

Чи вірить хтось у слова Садового – питання риторичне. На Львівщині добре пам'ятають, як ще у далеких 2000-х Садовий обіцяв закрити роботу Грибовицького полігону. Так закривав, що там загинуло чотири людини.

Тим часом у області ситуація не краща: сміття вивозиться, але про будівництво сміттєпереробних заводів, як обіцяли, знову ніхто не говорить. У обладміністрації лише звітують про те, що з початку року на Львівщині ліквідували 46 діючих несанкціонованих сміттєзвалищ площею 26,14 га. "У лютому в області нараховувалось 87 діючих несанкціонованих сміттєзвалищ, площею 73,1 га Cтаном на вересень на території області розташовано 41 діюче несанкціоноване сміттєзвалище Вродовж 6 місяців ліквідували 46 діючих несанкціонованих сміттєзвалищ площею 26,14 га", – повідомив директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Руслан Гречаник.

Також він наголосив, що за три роки рекультивували майже 600 несанкціонованих сміттєзвалищ. Несанкціоновані сміттєзвалища, які розташовані на території області, обліковуються районними державними адміністраціями, а також Міністерством екології та природних ресурсів.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme