Вакцинація підлітків: Чому львів’яни не поспішають робити щеплення своїм дітям

Поки що на Львівщині вакциновані від коронавірусу лише 2200 дітей. Медики кажуть, що це – крапля у морі

Орислава Мілян
Журналіст Depo.Львів
Вакцинація підлітків: Чому львів’яни не…

Наприкінці жовтня МОЗ дозволило щеплювати проти коронавірусу дітей віком від 12 років. Але лише за згодою батьків, повного медогляду сімейним лікарем та за умови наявності в них усіх обов’язкових рутинних щеплень. Як це працює на практиці, перевіряв кореспондент Depo.Львів.

Дітей щеплюють Pfizer

Якщо активна соціальна кампанія та посилення різного роду заборон для дорослого населення дають свої результати, то із вакцинацією підлітків справа не проста. "По-доброму" мало хто з батьків готовий щепити від ковіду власних дітей. Причин чи відмовок безліч – "недосліджена вакцина", "діти не хворіють", "він/вона і так сидить вдома", "нехай трохи пройде часу й інші щеплять своїх дітей, тоді буде видно" тощо. Це лише частина "фактів", які заважають дорослим подумати про вакцинацію власних дітей. Реально до пункту щеплення доходять одиниці. І про це говорять цифри.

За останніми даними регіонального координатора з питань вакцинації від коронавірусу у Львівській області Олега Когута, на Львівщині щеплено 2200 дітей. Це – крапля у морі. І саме зараз це може зіграти злий жарт, адже послаблення карантину, а відтак початок навчання у школах, цілком ймовірно розверне ковід-статистику у бік підлітків, у яких і так імунітет не дуже.

Вакцинація дітей у Львові

Перед входом у пункт щеплення - чимала черга

Батьки не поспішають активно щепити дітей, хоча вакцини для щеплення юних українців є достатньо. За даними ВООЗ, для цього використовують Comirnaty ( у народі – Pfizer). І якщо кілька тижнів тому вакцинували лише окремі категорії дітей, то тепер ця послуга доступна усім. Доступна, але не така бажана.

Кожного дня дитячі лікарні поповнюють новими хворими, а сам коронавірус "помолодшав" і почав активніше вражати дітей. Тому особлива увага нині – на підлітків, які через свій особливий період у житті мають і так ослаблений імунітет. А отже хворобу можуть перенести доволі важко.

Обов’язкові умови – огляд лікаря і всі планові щеплення

"Про те, що потрібно вакцинувати сина від ковіду, я зрозуміла, читаючи невтішну статистику щодо захворюваності дітей, –розповіла Depo.Львів Ірина, мама 9-класника Маркіяна.  – Два тижні тому ми обговорили це питання із чоловіком і вирішили, що таки треба малого щепити. Синові нині 14, він активно займається спортом, тож буває у спортзалі".

Як і годиться, спершу відвідали сімейного лікаря. Власне у поліклініці батьків запевнили, що якщо раніше вакцинували дітей лише із певних груп ризику, то нині вакцини є достатньо для імунізації усіх дітей віком від 12 років. Тому ніяких додаткових документів показувати не потрібно – лише згода батьків під час самої процедури. Але це було не так.

"Спроба №1 була для нас невдалою. Оскільки навіть сімейний лікар до кінця не знав системи, стало зрозуміло – батьки не поспішають колоти вакцину від ковіду дітям. Тож відстоявши у черзі на вакцинацію півгодини, нас завернули назад. Наша сімейна лікарка здивувалася, коли побачила нас ще раз. Однак мовчки оглянула сина і виписали довідку про огляд. Власне, ця довідка, а також медична картка, де зазначено, що дитина отримала усі планові щеплення вчасно, і була потрібна для успішної вакцинації", – розповіла Ірина.

"Я тут наймолодший…"

Але син Ірини Маркіян також не надто радий був перспективі вакцинування. "Навіщо мене вакцинувати, я ж здоровий. Я легко переношу всі ГРЗ, до того ж ти мене вакцинувала від сезонного грипу? Навіщо нам та вакцинація від ковіду? Ніхто з  моїх друзів та однокласників не робили вакцини, навіщо мені її колоти", – не вмовкав Маркіян, наводячи силу-силенну "антивакцинаторських" доказів, дорогою до пункту щеплення.

Насправді, у підлітків, реально існує відчуття "білої ворони", якою вони не хочуть бути. Тож питання "а чого я повинен, якщо інші цього не роблять" виникало на шляху до уколу доволі часто.

Вакцинація дітей у Львові

У черзі на щеплення немає жодної дитини

Жодної дитини не зустріли й у черзі на вакцинацію. "Я тут наймолодший, ти бачиш? Взагалі дітей не приводять", – не вгамовувався малий, не відкриваючи очей від свого телефона із "тік-токами". Насправді, я розумію, що укол – річ не з приємних. Плюс те, що вакцинувати дітей і справді не поспішають, та й активної кампанії серед підлітків про користь імунізації не проводять, тому і настрій був не вельми позитивний. Однак син прижмурився, і все ж таки отримав свою "дозу здоров’я", – розповідає мама хлопця.

Перед вакцинацією – ліки від алергії

Наступних півгодини вже були спокійнішими. Хлопчик, який прийшов на вакцинацію, побачив, як усі спокійно і без паніки вакцинуються, а потім чекають півгодини і починають виходити.

"Ми теж почекали відведений час і спокійно пішли додому. До кінця дня жодних проявів, окрім моєї надмірної уваги, не було. Малий грав за компом, спілкувався із друзями, ходив до магазину. Увечері теж ніяких видимих симптомів не помітили: вчасно ліг спати, без жодних побічок. А от вранці відгомін вакцинації нам все ж таки довелося відчути. Спершу прийшла нудота, і, як не дивно, страшне бажання їсти. Надвечір другого дня піднялася температура до 37,1 градуса. Ми дали парацетамол і синові за годину стало краще. Через декілька годин повторили ліки. Над ранок уже жодної згадки про вакцинацію не було – син прокинувся здоровим і абсолютно в доброму гуморі. За годину-дві уже й забув про свої пригоди. Наступна доза Pfizer нам призначена на початок грудня", – каже Ірина.

Ольга Храбак, мати 11-класниці Христини, вакцинувала дівчину попереднього тижня. Каже, їхня сім’я також була "білою вороною". За словами жінки, у спальному мікрорайоні Рясне-1, де вони живуть, вакцинація підлітків – поодиноке явище.

"За словами нашої сімейної лікарки, вакцинують дітей поки не надто активно. Люди бояться, хоча, за словами медиків, вакцина Pfizer уже пройшла третій, заключний етап тестування, і є цілком безпечною для дітей. У нас у доньки є алергія, тому наша сімейна лікарка дала деякі рекомендації щодо кращого перенесення. Так, за два дні до вакцинації, ми пропили таблетки від алергії. І власне, вакцинацію донька теж перенесла нормально, без жодних симптомів чи реакцій", – каже Ольга.    

Тим часом 80% учнів сіли за парти

У понеділок, 22 листопада, учні 5-11 класів у Львові повернулися до очного навчального процесу. В перший день до закладів освіти прийшло понад 80 % школярів. Про це Depo.Львів розповіли у пресслужбі Львівської міськради.

"Всі давно очікували, коли школярі повернуться до навчання, тому відсьогодні ми відновили таку можливість. Відкрилися усі школи міста. Також є досить висока відвідуваність закладів освіти – близько 70 тисяч дітей прийшли на навчання у перший день, що становить близько 80% учнів", – розповіла начальниця відділу освіти Галицького та Франківського районів, в. о. керівника управління освіти Львова Леся Васюта.

За її словами, станом на 22 листопада провакцинованими є 98,1% працівників закладів загальної середньої освіти, 95,6% – закладів дошкільної освіти та 96,7% – закладів позашкільної освіти. Невакцинованими є 165 осіб, яких відсторонили від роботи.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme