Як правильно провести вечір перед Старим Новим роком
Вдосвіта ходять посипальники – хлопчики 7–14 років, носять у руках торбинки або рукавиці, наповнені зерном
- Львів
-
13 січня 2020 13:00

Як пише Depo.Львів, на наших теренах 14 січня – це нині перший день Нового року за "старим", або ж юліанським, стилем. На українських землях Новий рік узимку відзначають уже понад 600 років. За християнським календарем – це день преподобної Меланії (Меланки, Маланки, Міланко).
У селах та містечках на Львівщині традиція засівати не занепала. На Василя, 14 січня, коли починає світати, йдуть посівати зерном. Спочатку йдуть до хрещених батьків та інших родичів і близьких. А потім вже, за бажанням, від хати до хати.
Зайшовши в дім, посівальник сіє зерном і вітає всіх з Новим роком.
Перший посівальник на Новий рік приносить до хати щастя. За народним віруванням, дівчата щастя не приносять – тільки хлопці, а тому посівати дівчатам не годиться.
Посівальники завжди були бажаними гостями, їх запрошували до столу, обдаровували пиріжками, яблуками, бубликами та іншими ласощами. А найщедріше обдаровували того, хто прийшов до оселі першим.
Новорічну ніч, так само як і різдвяну, вважали чарівною, з нею було пов’язано чимало вірувань. Наприклад, що в ніч з 13 на 14 січня "відкривається небо" і в Бога можна попросити що завгодно, або що "вода в криницях перетворюється на вино".
До Нового року, як і до свята Купала, приурочені українські перекази й легенди про "палаючі гроші" та скарби. Існували й певні заборони. Наприклад, у гуцулів новорічної ночі не спали на печі, вважаючи, що в цю ніч на ній танцюють Василь і Меланка.
Чимало різноманітних звичаїв та обрядів пов’язано зі святом Василя. Виразний аграрно-магічний зміст мало "засівання", "посипання", поширене не лише в Україні, а й у східних слов’ян загалом. Ще вдосвіта селом ходили посівальники – хлопчики 7–14 років. У руках вони носили торбинки або рукавиці, наповнені зерном.
Перших посівальників господиня садовила на порозі й роззувала, щоб "удома краще кури неслись", а господар тим часом ішов з коцюбою до сідала і згоняв курей, аби "починали скоріше нестися".
Крім індивідуальних були й гуртові посівальники – так звані "товариства". Вони вибирали з-поміж себе старшого.
Традиційне новорічне вітання було таким: "Сію, сію, посіваю, з Новим роком поздоровляю! На щастя, на здоров’я, на Новий рік! Щоб краще родило, як уторік. Жито, пшениця, горох, сочевиця! Коноплі до стелі, а льон по коліна! Щоб хрещена голівка не боліла!". Воно актуальне й сьогодні.
Згаданий звичай, згідно з яким перший засівальник повинен був обмолотити макогоном сніп жита, що стояв на покуті від Різдва. Це зерно давали курям – щоб краще неслися, або домішували до посівного зерна. Ця процедура мала виразний аграрно-виробничий характер.
По закінченні всіх обрядових дій господарі пригощали посівальників, давали їм яблука, бублики, пиріжки та інші ласощі, а часто й дрібні гроші. Зерно, що його хлопчики розкидали по хаті, господиня збирала й давала курям, аби краще неслися, та іншій домашній птиці.
Так само, як на Різдво, на Новий рік багато де по Україні повторювалося магічне "лякання" дерев сокирою: дерева підв’язували солом’яними перевеслами або, зрідка, вовною (у Карпатах). У деяких обрядових діях бачимо елемент доцільного, адже утеплення стовбурів соломою і багаття в садку допомагали фруктовим деревам перенести зимові морози.
Додамо, що у вечір 13 січня не рекомендують вживати в їжу птицю і рибу, тому що щастя може полетіти, а удача поплисти з дому. Віддати перевагу треба багатій, жирній їжі – свинині, наприклад, тому що свиня риє вперед, щастя пририє до будинку.
Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів
Всі новини на одному каналі в Google News
- 12:01На Львівщині в автотрощі за участі автобуса міжнародного сполучення постраждало понад 30 людей (ФОТО) ФОТО
- 09:32У Львові через потужні зливи вийшла з берегів річка Зубра. Місцями рівень води сягає трьох метрів ФОТО
- 09:20"УЗ" запускає експериментальний поїзд зі Львова до Хмельницького (ГРАФІК)
- 21:26 Пакунок школяра: Батьки першокласників отримуватимуть 5 000 грн допомоги через Дію
- 16:25Викрали мільйон і авто: На Львівщині за напад на підприємця та його родину судитимуть банду
- 10:31На кордоні затримали 19-річного львів'янина: Це його 13-та невдала спроба втечі з країни ФОТО
- 10:03"УЗ" запускає експериментальний поїзд зі Львова до Хмельницького
- 14:29В українських потягах побільшало жіночих купе
- 13:31 РФ може й надалі атакувати ТЦК, то - частина планів московії
- 21:50На Закарпатті рятували 19-річну львів'янку, яка травмувалась біля водоспаду Шипіт ФОТО
- 15:45 В Україні можуть ввести чотириденний робочий тиждень, - Гетманцев
- 10:29 На Львівщині затримали майора Повітряних Сил ЗСУ, який виявився російським "кротом" ФОТО
- 19:10На Рівненщині вантажний потяг зійшов з рейок: Пасажирські поїзди затримуються
- 10:20"Укрзалізниця" вносить зміни у рух потягів у Карпатах (ГРАФІК)
- 13:11Ситуація після обстрілу на Львівщині: Жителям Дрогобицької громади радять поберегтися
- 10:11Удар по Львівщині: Триває ліквідація наслідків нічного обстрілу
- 16:34 Голос української гідності: помер дисидент і письменник Ігор Калинець
- 10:54У вигляді козацьких хрестів: У Львові планують уніфікувати поховання захисників ФОТО
- 11:36На Львівщині патрульні збили на "зебрі" 17-річного хлопця (ВІДЕО) Відео