Добре там, де ми є: Чому українці рвуться на заробітки за кордон, а іноземці заманюють їх пільговими умовами
Кожного року мільйони українців їздять на сезонні заробітки до сусідіх держав. І кажуть, що зупинятися не збираються. Тож останнім часом у Польщі, наприклад, на третину зросла кількість вакансій для заробітчан
- Львів
-
15 вересня 2021 16:15
Велика пропозиція породжує попит, особливо коли йдеться про сезонні роботи. Адже, якщо деякі українці не готові їхати до сусідньої країни "з кінцями", то на тимчасовий заробіток до поляків – справа зовсім інша. Журналіст Depo.Львів поспілкувався із Тетяною Біусовою. Вона уже сім років поспіль їздить на тимчасові заробітки до сусідньої держави. Каже, це вигідно, а отже зупинятися жінка не збирається. З перших вуст розповідає про підводні камені такої праці.
Головне – знайомства
"Саме зараз я перебуваю тут, у Польщі, – розпочинає свою розповідь дівчина. – Наразі працюю на полі, сапаємо полуницю і готуємо її до "зимівлі". Після того, як обробимо поля, поїдемо на нову роботу – будемо розбирати броколі", – каже Тетяна.
За її словами, розпочати кар’єру на сезонній роботі у сусідній державі абсолютно не складно. Головне – знайомства.
Тетяна їздить на заробітки вже сім років
"Їжджу сюди останні сім років. Усе почалося з того, що вирішила працювати за кордоном. Моя знайома дала мені телефон водія. Ми їх називаємо "бусовщиками". Отож подзвонила я цьому чоловіку, і вже за декілька днів була готова до поїздки. Він нас забрав з-під дому, завантажив усі сумки і завіз на збір малини. То, власне, була моя перша поїздка до Польщі на сезонні роботи. Там ми познайомилися із хлопцями, і вже з ними поїхала на полуницю. І так уже сьомий рік я працюю", – каже вона.
Коронавірус допоміг заробляти більше
Коронавірус, через який, власне, дещо зменшився темп поїздок, зробив "добру" справу – підняв оплату праці на сезонні роботи. І це львів’янку неабияк тішить.
"Чи поміг коронавірс заробляти більше? Так, допоміг. Багато працівників не змогли в’їхати у Польщу, інші – не їхали, бо боялися заразитися. А ми з подругою їздили. Це дозволило заробити дещо більше, ніж зазвичай. Цього року оплата за роботу зросла. Раніше ми отримували по 10 злотих за годину, тепер працюємо за 12 злотих. Зміна – 10 годин. Харчування та проживання – безкоштовні. Єдине, нас не годують, а видають продукти, і ми самі собі готуємо. Спеціально для нас тут побудували приміщення: одна велика кімната, одна мала, кухня та дві душові кабіни. Найгірше – це туалет: він на вулиці", – розповіла Тетяна Біусова.
"Ми приїждажємо, а пани їдуть до Німеччини"
За словами заробітчанки, кожного разу поїздки бувають різні. Все залежить від пори року, а відтак від самої роботи. Одні поляки гарно ставляться до приїжджих, інші не вельми переймаються умовами проживання тих, хто приїздить працювати. Але найцікавіше те, що, наймаючи українців на сезонні роботи, поляки… самі їдуть на сезонні роботи до Німеччини. Ось такий "хитрий план" аграріїв із сусідньої держави.
"На малині" – умови набагато кращі, – продовжує Тетяна. – Живемо з "панами" в одному будинку. Ми – на першому поверсі. Вони – на другому. Нормальний душ та туалет, у кімнаті – великий плазмовий телевізор з українськими каналами. Інколи пан навіть готує нам їсти, у решти випадках готуємо ми самі. Часто панів немає вдома взагалі – вони їздять на заробітки до Німеччини", – каже вона.
Раніше Тетяна їздила до Польщі на повні три місяці, поки було "вікно". "Тепер можу обирати собі час перебування у Польщі. Зазвичай їду на 1,5-2 місяці на один вид робіт, потім на такий самий термін – на інший вид робіт. Планую бути тут у Польщі до кінця жовтня. А навесні наступного року знову приїду", – розповідає вона. Власне, такий підхід кращий, адже від одного типу роботи організм дуже втомлюється. Якщо ж змінювати навантаження, то робота робиться легше.
Схоже, така довга перерва між працею є нормою. Адже працюють наші сезонні працівники по 10 годин щодня, а робота розпочинається о 6 ранку. У Польщі заведено починати працювати раніше, але й завершують працю теж на годину-дві швидше, ніж в Україні.
Однак Польща шукає не лише сезонних працівників у агросектор. Багато підприємств потребують фахових працівників. Так, найпопулярнішими є вакансії лікарів, фахівців з укладання плитки і робота з бетоном. До прикладу, стоматологу з досвідом роботи та знанням польської мови пропонують зарплату у декілька тисяч євро, плиточникам і бетонникам – теж у такому діапазоні.
Попит зростає в геометричній прогресії
За останній час попит на українських працівників зростає у геометричній прогресії. Якщо раніше кожна десята фірма у Польщі готова була працевлаштувати наших фахівців, то нині – це кожна четверта фірма. Про це пишуть польські інтернет-видання. І одна з головних причин зростання попиту – позитивний досвід роботи українців у Польщі. Також кожен третій роботодавець з Польщі позитивно ставиться до українців і готовий наймати їх на роботу знову. Нині сусідня держава активно впроваджує систему обліку сезонних працівників. А отже й сплати податків із заробленого.
"Заповнити необхідні декларації та згодом відрахувати кошти до польського державного бюджету українці зможуть після отримання спеціальних кодів-ідентифікаторів. Натомість заробітчани отримають право на відшкодування відрахувань і спеціальні податкові пільги. Згідно з рішенням уряду Польщі, найманим працівникам необхідно отримати відповідний код-ідентифікатор протягом місяця", – йдеться у польських ЗМІ.
Заробляють там – витрачають тут
Польський уряд може запровадити податкові пільги для українських заробітчан. Ті трудові мігранти, які вирішать переїхати в сусідню країну, будуть платити удвічі менше податків протягом першого року свого проживання. Також протягом наступних трьох років вони зможуть забрати частину від податків, сплачених за попередній рік. Тобто пільгові умови будуть діяти цілих чотири роки.
Ціни на житло у Польщі дуже різні. Все залежить від міста і якості житла. За однокімнатну квартиру мінімально просять – в еквіваленті – 7 тисяч гривень. За комунальні послуги у місяць виходить до 3 тисяч гривень. Новобудови, звісно, дорожчі. За спальню та велику кухню-студію потрібно готувати майже 15 тисяч гривень.
Насправді, багато заробітчан, які працюють у Польщі, не хочуть там залишатися. Хоча, схоже, сусідня держава із задоволенням залишила б собі працьовитих українців. Їх інтегрують у місцеву спільноту, їм пропонують пільгові кредити на житло, безкоштовні садки для дітей. І така "політика" починає діяти. За останні декілька років, якщо вірити статистиці, половина українських заробітчан готові придбати житло у Польщі. А це – автоматично переїхати до країни назавжди. Однак, за словами Тетяни, залишатися у сусідній державі, вона наміру не має. Каже, їй подобається тратити гроші в Україні. Тут добре, бо вдома. А працювати можна по цілому світу, головне – мати куди повернутися.
Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів
Всі новини на одному каналі в Google News
- 23:28Зниклу з Хмельниччини жінку знайшли в Львівській області
- 15:42Нардепи підтримали законопроєкт про безпеку в закладах загальної середньої освіти
- 17:28 Зеленський затвердив реформу МСЕК
- 19:26 "Укренерго" повертає відключення: коли діятимуть графіки
- 11:15На Львівщині внаслідок ракетної атаки загинула людина. Пошкоджено магістральну теплотрасу
- 10:24Поїзд Київ — Кам‘янець-Подільський тимчасово змінить маршрут, на Львівщину пустили нові потяги (ГРАФІК)
- 16:36У Львові затримали екслікарку: вимагала $5 тисяч з пораненого ветерана за допомогу в оформленні інвалідності
- 15:05У кінотеатрах з 12 грудня: представлено тизер передноворічної комедії "Збори ОСББ" з Яновичем і Лебігою ФОТО Відео
- 09:40У НБУ вважають, що інфляція в Україні може прискоритися
- 13:22Відстрочка онлайн: Хто може скористатися новою функцією додатку Резерв+
- 22:22З початку війни в українців змінилися харчові звички: Про що мова
- 14:56Нафтогаз та благодійники забезпечили вразливі родини Львівщини зарядними станціями для газових котлів
- 09:33Як обрати ортопедичний матрац: поради для комфортного сну та здорової спини Актуально
- 00:02 Запущено, збито, локаційно втрачено: У Повітряних силах оприлюднили статистику нападу ворожих дронів за три місяці
- 23:45Більше як пів тисячі авто під виглядом гуманітарки ввезли "благодійники" і продали
- 12:51Завезли понад 500 автомобілів під виглядом гуманітарки для ЗСУ: На Львівщині викрили цілу схему
- 15:31На Львівщині під час пожежі постраждала дівчинка
- 10:38"УЗ" призначила додаткові поїзди до Львова та Камʼянця-Подільського (ГРАФІК)
- 18:30У широкий прокат виходить стрічка "ОЧІ: ЛЕГЕНДА КАРПАТ", натхненна Україною (ТРЕЙЛЕР) ФОТО Відео