Чи спровокує скандал у львівському вузі студентський майдан

Студентська спільнота стала на захист улюблених викладачів

Журналіст регіональної редакції Depo.Львів
Чи спровокує скандал у львівському вузі…

Наприкінці минулого тижня Львові - чи у львівському сегменті соцмереж - вибухнув скандал.

У центрі скандалу - новини про звільнення доцента кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства філологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Богдана Пастуха та його брата, професора кафедри української літератури філологічного факультету ЛНУ Тараса Пастуха. Так, 20 червня студентській спільноті університету імені І. Франка стало відомо, що своїм таємним голосуванням "вчена рада" філологічного факультету звільнила з викладацької посади Богдана Пастуха, відомого у Львові літературознавця, фахового викладача і члена ініціативної групи, яка утворилась після Майдану для боротьби з плагіатом і корупцією в університеті. Викладач пропрацював в університеті понад 10 років.

"Якщо ЛНУ покидають найкращі викладачі, то й мені, мабуть, не найстараннішій студентці, робити тут нічого", - так починається пост у "Фейсбук" ще студентки, а за кілька днів – випускниці Львівського національного університету Марії Горбань. Пост збурив мережу і викликав шквал емоцій серед випускників та нинішніх студентів вишу.

"На першому курсі одна хороша викладачка сказала нам, що університет, у першу чергу, повинен навчити нас вчитися. Тоді ми ще не знали, що інколи нам доведеться вчитися не за допомогою викладачів, а всупереч їм. Бо на кафедрах досі сидять чимало "екземплярів", свідомість яких ще досі у СРСР – у час, коли власна думка студента не вартувала нічого, а сам студент міг бути облаяний просто так, бо ж "хто такі ті гімнюки". В університеті залишаються люди, які на лекціях розповідають, що їм "у сні явився янгол", а на екзамені заявляють "Іспит - не місце для емоцій. Якщо ти емоційна, то проявляй це у ліжку зі своїм чоловіком, а не на іспиті" (так сказав одноліток моєї бабусі, агов!)", - йдеться у дописі Горбань.

За її словами, у ЛНУ продовжують викладати люди, яких неодноразово ловили на хабарях. У 2015 році група, в якій навчалась Горбань, зверталася до деканату, студентського відділу і до самого ректора з вимогою відсторонити від викладання одного з викладачів. У студентів начебто були докази того, що викладач бере хабарі і навмисно "валить" на іспитах студентів.

"Ми мали скріни повідомлень, розцінки за "трійку", "четвірку", "п'ятірку", підтвердження від старших курсів. Але всі ті "поважні люди" з університету підняли нас на сміх. Ректор звинуватив у тому, що "ми обмовлюємо чесну людину" ("чесну людину" декілька разів відсторонювали від викладання - за хабарництво і домагання до студентки). Після того, як з'явилася можливість висвітлити цю подію в медіа, викладача таки відсторонили. Втім, сюжет не вийшов. Вочевидь, система може дотиснути і за стінами університету", - пише Горбань.

Дівчина пригадує, що після вже згаданого інциденту з викладачем вишу група потрапила у немилість деканату, отримавши тавро "дурної і скандальної".

Найгірше сталося згодом – Богдан Пастух, який взявся допомогти студентам, був звільнений з університету. Обурені звільненням улюблених викладачів, студенти ЛНУ вийшли на акцію протесту "Студенти проти свавілля в ЛНУ" – вона відбулася напередодні Дня Конституції, 27 червня, під стінами університету.

"Адміністрація ЛНУ, ігноруючи думку студентів, зазіхнула на головне – на наше право вибору. Ким ми були для них у 2014 – масовкою для фото з Майдану? Ми пам'ятаємо, чого вимагали тоді, цього вимагаємо і тепер – студенти мають право обирати якісну освіту, мають право протестувати проти звільнення викладачів, котрі роблять цю освіту справді вищою! Маємо зараз обирати: мовчки спостерігати за тим, як ЛНУ один за одним покидають талановиті науковці, чи сказати нарешті своє "ні", - розповіла одна із організаторок акції, студентка ЛНУ ім. Франка Ірина Юрковська.

Тарас Пастух зізнався, що історія звільнення його брата Богдана, доцента кафедри теорії літератури, має "огидний аморальний бік", і він піде з ЛНУ слідом за братом.

"Я і Богдан обстоювали і обстоюємо одні цінності. Він більш жорстко, я більш пом'якшено. Якщо Вчена рада проголосувала за його виключення, то це вона проголосувала і за моє виключення теж", - написав він.

Тарас Пастух пообіцяв написати заяву на звільнення, щойно вийде з відпустки. При цьому він жорстко розкритикував стан речей, що склався в навчальному закладі. "Я ще раз повторю висловлену колись тезу, що вже для факультетської адміністрація і їхніх прибічників кучмівські часи не повернуться. Це так. Але ситуація гнитиме далі, аж поки не прийде до колапсу. Хоча це скоро не трапиться, бо ЛНУ – великий університет, він має значний запас міцності. А тепер найнеприємніше: як не сумно то визнати, на філологічному в ЛНУ робити нема чого. Це "мертва зона", - йдетьсяу його дописі.

Сам "винуватець" скандалу Богдан Пастух зізнався, що на боротьбу з "системою" рідного університету витратив близько 3,5 року. У "післямайдановий час" він першим з викладачів на "Фейсбуці" і телебаченні відверто заговорив про корупцію у Львівському університеті І. Франка. Показав як ходять неоподатковані кошти, як тиснуть на викладачів для того, аби провести до захисту роботи низької якості. Тоді ж 12 студентів написали заяву про корупцію, про схеми, які начебто покриває адміністрація філологічного факультету.

Студенти на камеру засвідчили наявність корупції, назвали імена. Згодом більше 60 студентів звернулися з заявою до ректора університету Мельника В.П. з тим, що на філософському факультеті зі студентів філологічного вимагають хабарів. У відповідь, за словами Пастуха, студенти почули від одного з присутніх на зустрічі деканів: "Ви ж ламаєте систему".

"Я відстоював академічні права і свободи, які є тим, без чого університет існувати не може. Отож те, що ми називаємо університетом, насправді ним не являється. Контрольована у той чи той спосіб більшість ніколи не дасть простору для вільного обміну думками. Уявляю тепер переляк тих, хто бодай якось співчував тому, що я роблю. Я не знаю, чим це різниться від 70-х років. Тільки лиш тим, що університет деградує з більшою швидкістю. Парадокс у тому, що жоден з тих, хто був спійманий на шахрайстві, маніпуляції, покриванні корупції, не зазнав жодних стягнень, натомість їх зазнали і зазнають ті, хто відкрито висловився про це", - обурився він у своєму дописі.

Декан філологічного факультету ЛНУ доцент Святослав Пилипчук скандал зі звільнення Богдана Пастуха прокоментував досить розширено. В розмові з виланням galinfo, окрім детального опису процедури проведення засідання Вченої ради філологічного факультету, він також у деталях розписав, як відбувалося голосування на заміщення двох вакантних посад доцента на кафедрі теорії літератури та порівняльного літературознавства ЛНУ, жодна з яких не дісталася Богдану Пастуху. Окрім того, Святослав Пилипчук наголосив, що відповідно до пункту 3.1 положення про "Порядок проведення конкурсного відбору на заміщення вакантних посад науково-педагогічних працівників Львівського національного університету імені Івана Франка" вчена рада факультету обирає доцентів таємним голосуванням строком до 5 років. Конкурси на заміщення вакантних посад науково-педагогічних працівників у ЛНУ декан філологічного факультету назвав "своєрідним п'ятирічним звітом працівника про його внесок у розвиток факультету".

"Результати голосування (їх підкріплено протоколами лічильної комісії): Федорів Уляна Миколаївна – За - 27, Проти - 1, Недійсних бюлетенів - 3; Барабаш Мар'яна Маркіянівна – За - 20, Проти - 8, Недійсних бюлетенів - 3; Пастух Богдан Васильович – За - 9, Проти - 19, Недійсних бюлетенів – 3", - зазначив Пилипчук.

За його словами, оскільки відповідно до пункту 4.2 згаданого положення "претендент на відповідну посаду вважається обраним, якщо за його кандидатуру проголосувало більше половини від присутніх на засіданні вченої ради факультету", то вчена рада обрала на дві посади доцентів кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Уляну Федорів та Мар'яну Барабаш.

"15 червня 2017 року Пастух Богдан Васильович звернувся із заявою на ім'я ректора Університету із проханням надати йому відпустку та звільнити в останній день відпустки", - додав Пилипчук.

А ось щодо теми хабарництва на філологічному факультеті університету, яку неодноразово порушували і брати Пастухи, і студентська спільнота, декан філологічного факультету ЛНУ Святослав Пилипчук відбувся одним реченням: "Коментування тему хабарництва, про яку неодноразово, обравши для себе найвигіднішу позицію правдоборця, стверджував Богдан Пастух, справа вельми невдячна, бо так, чи інакше опинишся у програшній ролі того, хто виправдовується".

Можна довго сперечатися, хто зі сторін каже правду, а хто хитрує. Але загалом вся ця історія свідчить, що запал боротьби з старою системою "знизу", який з'явився після Майдану і тривав два роки, потроху згасає. Здавалося б, що після розстрілу Небесної сотні і пафосних закликів не брати хабарі, відбудеться оздоровлення, і не тільки в сфері освіти. Але все скидається на те, що "система", як і раніше, бере гору над тими, хто намагається їй протистояти, і відпрацьованими методами вичавлює "неугодних" з себе.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme