Протести батьків та переповнені маршрутки: Як Львів живе в умовах "червоної" зони

Лише у перші дні, відколи у Львові запровадили жорсткі обмеження, в місті закрили більше двох десятків закладів за порушення карантину

Мирослава Бзікадзе
Шеф-редакторка Depo.Львів
Протести батьків та переповнені маршрутк…
Фото: пресслужба Львівської міської ради

Майже тиждень Львів живе в умовах "червоної" зони. У місті закрили заклади культури, заборонили масові заходи і перевели на дистанційне навчання школярів та студентів. А ще запровадили низку посилених обмежень - наприклад, відвідувати магазини можна лише тим, у кого є ковід-сертифікати або негативні ПЛР-тести, а в транспорті перевозити можна не більше пасажирів, ніж 50% від загальної кількості місць, заявлених у техпаспорті транспортного засобу. Чи дотримуються цих обмежень львів’яни, з’ясовував кореспондент Depo.Львів.

Продавців змусили вакцинуватися

Один із найбільших ринків міста у спальному мікрорайоні Сихів. Є тут і звичайний базар, де бабусі продають свій нехитрий крам, і торговий центр із ресторанами та барами. Усе працює. Продавці – хто в масці, хто без, коли немає відвідувачів. Однак на дверях кожного магазину – попередження, що вхід лише для вакцинованих або з негативним ПЛР-тестом.

Заходимо в перший-ліпший. На вході одразу зупиняє продавець і перевіряє наш сертифікат про вакцинацію. Оглядаючи товар, розговорилися з дівчиною-продавцем: 

"Ви просто дивитеся сертифікат у додатку "Дія" чи паперовий. Але ви ж не знаєте, чи він справжній. Чи куплений?"

"Отож! Ми спочатку відмовлялися це робити, адже по-перше, не маємо на це повноважень, по-друге, у нас немає спеціальних пристроїв, які зчитували б QR-коди.  Але керівництво наказало перевіряти, от і перевіряємо", – відповіла продавчиня.

"А ви вакциновані?" – запитуємо.

"Аякже! Нас всіх змусили вакцинуватися, інакше закрили б торговий центр", – відповіла наша співрозмовниця, але сертифікату не показала.

Карантин у Львові

На вулицях міста побільшало людей у масках

Йдемо далі. Увагу привертає невеличка  суперечка біля одного із магазинів з посудом.

"Я не маю права вас впускати без документів про вакцинацію, тут навколо камери. Вам нічого, а мене оштрафують", - каже продавчиня жінці та чоловікові, які намагалися зайти в магазин.

"Дідько знає що понавигадують! Не можна мені вакцинуватися, то що тепер з хати не виходити?" – обурюється жіночка-покупець.

Врешті їм обом довелося розвернутися і піти геть.

У продуктові магазини та супермаркети пускають без обмежень, навіть температуру на вході не міряють, як під час попередніх локдаунів.

Штрафи як стимул

У кафе та ресторани пускають лише тих, хто має відповідні документи.

"У нас з цим строго, – каже бармен одного із них. – Не дай Боже, перевірка, то і штраф доведеться заплатити, і заклад зачинять".

Карантин у Львові

Фото: Роман Балук

А от у транспорті ситуація дещо інша. Якщо ще вдень трамваї і маршрутки дійсно їздять напівпорожні, то у години-пік не протиснутися. У салон пускають усіх, обов’язкова вакцинація лише для водіїв. Усі, кого ми питали, запевняли, що вакциновані, проте сертифікатів не показували.

"Пускають всіх підряд,  – каже одна із пасажирок маршрутки.  – Зараз вдень вільно, а вранці, коли я їхала на роботу, то ледве запхалася в маршрутку. Щоправда, усі були в масках".

"А що я можу зробити, якщо людям треба їхати на роботу, – пояснює водій. – Звичайно то недобре, що стільки людей в салоні, але то недопрацювання влади, швидше. Я ж битися з пасажирами не буду. Прошу, кажу, а толку?"

Також працюють у Львові усі перукарні та салони краси. Тільки от потрапити туди можна лише за попереднім записом. Хоча для більшості львів’ян це не дивина, бо, зазвичай, у перукарні ходять за попереднім записом до своїх майстрів.

До речі лише в перші дні "червоної" зони у Львові закрили 22 заклади за порушення правил карантину.  Серед основних порушень у цих закладах – відсутність вакцинації або ж негативного результату ПЛР-тесту в працівників, робота після 23:00, надмірна заповненість тощо. А моніторингові групи продовжують і надалі перевіряти заклади харчування та магазини щодо дотримання карантину.

Батьки не витримують "дистанційки"

Найбільше мешканців міста обурює дистанційне навчання у школах. Особливо батьків учнів молодших класів. На сайті міської ради навіть зареєстрували петицію із вимогою повернути дітей за парти, і вона набрала необхідну кількість голосів за добу. А у середу, 3 листопада, під стінами мерії батьки влаштували акцію протесту.

"У мене син навчається у другому класі. Самі розумієте, що залишити його самого вдома я не можу, а тут ще й щоб сумлінно вчився, вчительку по комп’ютеру слухав. Це ж нереально! Ми з чоловіком на роботі. От що нам робити? Звільнятися?" –  каже одна мама.

"А в мене двоє дітей – один у першому класі, дочка в третьому. Так їх не лише контролювати треба, а ще й кожному ноутбук купити і по кімнатах розвести різних. Ми не настільки заможні", – додає інша мама.

Протест батьків школярів у Львові

До міської ради батьки принесли шкількі парти і вимагали скасувати дистанційне навчання. Фото: Роман Балук

До протестувальників вийшов перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.

"Специфіка цього штаму в тому, що він поширюється серед дітей, і ми це бачимо по кількості госпіталізацій в дитячій лікарні "ОХМАТДИТ", по кількості дітей з пневмоніями в дитячій лікарні на вулиці Орлика (міська дитяча лікарня, – ред.). Тому ми запровадили дещо жорсткіші заходи, ніж передбачає "червона" зона, і це дає свій ефект. Минулого тижня в лікарні на вулиці Орлика з пневмоніями було більше 100 дітей, цього тижня вже цей показник знизився – зараз там від 40 до 60 дітей. На початку тижня в нас відбулася нарада з керівниками шкіл, де було дано завдання готуватися до відновлення навчання в очному режимі за умови зменшення показників. Ми щодня моніторимо ситуацію, динаміка захворюваності є публічною, і кожен може її переглянути. Ще раз наголошую, що ці обмеження були зумовлені тим, що серед дітей було масове поширення хвороби. Тому, за умови зменшення динаміки, ми розглядаємо етапність відновлення навчання, і на першому етапі йтиметься про початкову школу", – заявив Андрій Москаленко.

Музеям дозволили приймати відвідувачів

Тим часом, у середу, 3 листопада, відбулось позапланове засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. На ньому прийняли рішення про дозвіл на відвідування музеїв та галерей. Проте з певними обмеженнями.

Музеї та галереї вже від 4 листопада можуть приймати відвідувачів, але без проведення екскурсій та за умови наявності у всіх працівників та відвідувачів документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації (дві дози), або негативного ПЛР-тесту на Covid-19, або експрес-тесту на визначення антигену коронавірусу SPARS-CoV-2, зробленого не пізніше як за 72 години до відвідування закладу, або документу від лікаря про наявність протипоказань, або про перенесення хвороби, дійсний 180 днів з дня виявлення захворювання. Приймати відвідувачів установи зможуть в розрахунку  одна людина на 10 кв. м або не більше 50% заповненості площі приміщення.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme