Пожежа у "Шевченківському гаю": Ґражду, яка згоріла, планують відновити

Співробітники музею повідомили, що разом із дерев'яними будинками у вогні згоріло близько 200 музейних експонатів

Мирослава Бзікадзе
Шеф-редакторка Depo.Львів
Пожежа у "Шевченківському гаю": Ґражду,…

У Львівському музеї народної архітектури "Шевченківський гай" вночі 6 лютого сталася масштабна пожежа. Повністю згорів автентичний експонат "Гуцульська хата" (ґражда) ХІХ століття. Вогонь на території музею помітили мешканці найближчих будинків і одразу викликали пожежників. Проте врятувати дерев’яну реліквію, криту гонтом, не вдалося – все згоріло вщент. Що стало причиною загоряння і як усе пояснюють працівники музею, з’ясовував Depo.Львів.

Все згоріло практично миттєво

Музей народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького (інша назва — "Шевченківський гай") — скансен, музей просто неба у Львові. РОзташований він на околиці міста, на лісистих горбах, в місцевості Кайзервальд. Сюди перенесені історичні споруди з різних регіонів Західної України. На території близько 36 гектарів представлена експозиція зі 110 пам'яток архітектури. Центральним експонатом Гуцульщини, власне, і була гуцульська ґражда, привезена сюди у 80-х роках минулого століття із села Криворівня, що на Івано-Франківщині.  

У музеї розповідають, що привезти ґражду у Львів було непросто – будівельникам довелось зробити кілька величезних саней, щоб стягнути масивні вінці її зрубу до дороги, до машин-лісовозів.

Гуцульська гражда у Шевченківському гаю

Так виглядала ґражда до пожежі. Вона була улюбленим місцем відпочинку багатьох львів'ян та гостей міста. Фото: Музей народної архітектури та побуту у Львові імені Климентія Шептицького

"Ґражда" (замкнутий двір) з присілку Багни, села Криворівня Верховинського району Івано-Франківської області. Збудована вона в середині ХІХ століття. Житло виглядало як маленька фортеця – високий зруб захищав хату і подвір’я від сильних вітрів, хижого звіра або й непроханого гостя. В горах, де хати були на значній відстані одна від одної, у такій садибі було затишніше, – кажуть працівники музею. – Хата мала дві кімнати, розділені сіньми: ліва була робочою, а права – святкова. При правій кімнаті – була комора, в якій складали кращий одяг, сукно, вовну, скриню з жіночим вбранням. З двох сторін хата мала хліви, в яких тримали овець. Вони також утеплювали житло, захищали його від холодних вітрів. Гуцули були вправними майстрами – вінці зрубу припасовані так добре, що ущільнення мохом вже не потребували. Всередині стіни були рівненько оброблені рубанком і відшліфовані до блиску, такі ж були сволок, гряди й гладкі підлоги. Тут були й всі хатні меблі, посуд. Зараз цього всього немає…"

Близько 2 години ночі 6 лютого до пожежної служби надійшов сигнал від мешканців прилеглого району про вогонь на території музею на вулиці Чернеча Гора. О 02:20 пожежна бригада міста уже була на місці. Проте вогонь на той момент вже повністю охопив дерев’яний  будинок, критий гонтою. Впродовж години вогонь вдалося загасити, але врятувати експонат не вдалося – все згоріло практично миттєво.

Пожежа у Шевченківському гаю у Львові

Дерев'яна будівля згоріла повністю. Фото: ГУ ДСНС у Львівській області

"Внаслідок пожежі вогонь повністю знищив змодельоване подвір’я та дві дерев’яні споруди на території експозиції, – кажуть у ГУ ДСНС у Львівській області. – До ліквідації пожежі залучили 23 пожежників та шість одиниць спецтехніки".

Вночі охорона обходить територію кожні три години

У музеї не можуть оговтатися від того, що сталося. Кажуть, вогонь дуже швидко знищив будівлю, адже вона була повністю дерев’яна. Разом із нею згоріло близько 200 експонатів.

"Ми не розуміємо, як могло так статися, – кажуть у коментарі Depo.Львів музейники. – О п’ятій годині вечора охоронець зачинив об’єкт, все було нормально. А що сталося потім, одному Богу відомо, можливо, хтось і проліз, адже територія в нас велика".

Разом із будівлею згоріло багато історичних експонатів

Разом із будівлею згоріло багато історичних експонатів. Фото: ГУ ДСНС у Львівській області

Виконувач обов’язків керівника Музею народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького Михайло Закопець розповів, що охоронці музею вночі здійснюють обхід території кожні три години. Останній обхід відбувся о 23:30.

"Станом на той час жодного загоряння, задимлення чи інших проявів пожежі не було зафіксовано. О 02:14 мешканці багатоповерхівок, які є неподалік музею, повідомили про загоряння. За шість хвилин рятувальники приїхали до скансену. На час їх прибуття вся будівля вже була охоплена вогнем. Зараз триває слідство, експертиза ДСНС, залучені всі можливі служби. Наразі висновку експертів немає, тому причини пожежі невідомі", – сказав Михайло Закопець.

Електропроводка справна

У міській раді обіцяють відновити об’єкт народної архітектури. Рішення про це має прийняти науково-методична рада. "Для міста це велика втрата. Вчора ми були на місці пожежі, оглядали її наслідки. Сьогодні я спілкувався з керівником поліції: ми надамо слідчим всю необхідну інформацію. Зараз триває слідство, яке має з’ясувати всі обставини пожежі, – сказав заступник міського голови Львова Андрій Москаленко. – Ми ухвалили рішення про те, що на цьому місці буде відновлюватись об’єкт. Яким чином це буде, вирішимо на науково-методичній раді. Можливо, нам вдасться реконструювати цю будівлю або будемо перевозити об’єкт такої тематики з інших населених пунктів".

У департаменті розвитку Львівської міської ради запевняють, що минулого року повністю модернізували електромережу музею, проклали нові кабелі. Нова система дозволить довести світло до кожного з об’єктів, облаштувати відеоспостереження та впроваджувати якісніші заходи безпеки. Проте чому досі цього не зробили – питання залишається відкритим.

Тим часом поліцейські встановлюють причини та обставини пожежі. На місці події працювала слідчо-оперативна група Львівського районного управління поліції №1. Припускають, що причиною займання могло стати необережне поводження з вогнем під час паління печі, повідомляють у поліції Львівщини. Однак хто і для чого її палив вночі – теж невідомо. Вирішується питання правової кваліфікації події.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme