Не витримала балка, мешканці переселятися не хочуть: Що відомо про обвал будинку у Львові

До кінця 21 лютого комунальники обіцяють встановити в будинку тимчасові сходи. А рятувальники тим часом продовжують розчищати завали

Мирослава Бзікадзе
Шеф-редакторка Depo.Львів
Не витримала балка, мешканці переселятис…
Фото: Олександр Мазуренко

Те, що у Львові старі будинки потроху руйнуються, не є великим секретом, адже багатьом із них давно по пів тисячоліття. То фрагменти фасадів падають перехожим на голову, то шматки балконів обвалюються. А коли заходить про капітальний ремонт, комунальники та чиновники лише розводять руками – немає грошей. Черговий обвал стався у центрі Львова на вихідних лише за кілька метрів від площі Ринок та Ратуші – у старому будинку обвалилися сходові марші. На щастя, обійшлося без жертв. Що стало причиною і як тепер живуть мешканці, дізнавався Depo.Львів.

Рятувальникам допомагають альпіністи

У неділю, 20 лютого, у триповерховому будинку, пам’ятці архітектури місцевого значення, на вулиці Ставропігійська, 5, стався обвал сходової клітки. У ГУ ДСНС Львівщини кажуть, що повідомлення про подію до них надійшло о 13:20. На місці рятувальники з’ясували, що сходова клітка обвалилася між другим та третім поверхами. Вони приступили до розбирання конструкції, аби забезпечити доступ до квартир другого і третього поверхів – там залишалися заблокованими мешканці.

У центрі Львова обвалився будинок

Рятувальники розбирають завали. Фото: ГУ ДСНС у Львівській області

На щастя, внаслідок обвалу ніхто не постраждав. А от комунальникам і рятувальникам роботи вистачає. У будинку працюють бригади ДСНС, ремонтні бригади ПАТ "Львівгаз", а також представники проєктної організації. Бригада ДСНС працює спільно з альпіністами, щоб забрати ті елементи, які ще могли б впасти. Після цього все приберуть і будуть встановлювати риштування для забезпечення тимчасового входу до помешкань на третьому поверсі.

Рятувальники розбирають завали будинку, що обвалився у Львові

Заблокованими у власних квартирах опинилися кілька мешканців. Фото: ГУ ДСНС у Львівській області

Загалом у будинку є вісім квартир, проте лише у чотирьох із них живуть люди, кажуть у мерії.

"Мешканцям запропонували, що рятувальники їх евакуюють і переселять до інших помешкань, однак вони відмовилися, – говорить голова Галицької райадміністрації Андрій Зозуля. – Вода та електрика в будинку є, відключили лише газ. Але це тимчасово – сьогодні газовики обстежать мережу, і якщо все добре, то газопостачання відновлять.  Маємо контакти з усіма мешканцями, інформуємо про всі роботи, і якби їм щось було потрібно, то допоможемо. До кінця дня зробимо тимчасовий вхід".

Марші другого поверху не зруйновані, тож, до прикладу, мешканка другого поверху спокійно спустилася і пішла вранці на роботу.

Балка не витримала

Що стало причиною обвалу, достеменно поки невідомо. Але в мерії припускають, що могла зламатися стара балка перекриття даху.

"Зруйнувалася балка на перекриттях даху. Вона впала нижче і потягнула сходові марші другого і третього поверхів і все обвалилося на перший поверх. Тому, ймовірна причина обвалу – це втрата несучої здатності балки перекриття. Оглянувши балку побачили, що вона досить міцна, але у місцях, де вона входила в мури, деревина була зношена", – каже Андрій Зозуля.

За словами чиновника, ще влітку під час буревію тут була пошкоджена покрівля. Тоді керуюча компанія, яка обслуговує будинок, швидко все полагодила.

Будинок на Ставропігійській обвалився

В будинку мають встановити тимчасові сходи. Фото: ГУ ДСНС у Львівській області

Хто повинен відновлювати сходи зараз – поки невідомо, зазначають у райадміністрації. Адже будинок перебуває у власності мешканців та власників нежитлових приміщень, тому саме вони повинні були б дбати про збереження його цілісності. А комунальне підприємство тільки керує будинком.

"Наразі всі ремонтні роботи проводяться за кошти цієї компанії. Пізніше, коли затвердять кошторис, будемо вирішувати, хто має фінансувати роботи з відновлення сходових маршів", – резюмував Зозуля.

Зазначимо, що будинок на Ставропігійській – пам’ятка архітектури місцевого значення, збудований у XV-XVI століттях. Тут збережена планувальна структура та фрагменти конструкції, які відносять до періодів готики та ренесансу. В ХІХ столітті будинок був реконструйований, набувши рис архітектури історизму. Сьогодні використовується як житловий будинок. Будівля мурована з цегли та каменю, тинькована, триповерхова. Має традиційний тривіконний фасад. З правого краю на фасаді залишився реставраційний зондаж з відкритим фрагментом середньовічної кладки.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme