Нові знайомства, ігри та сміх: Як у Львові змінюються колишні бібліотеки
Львівські бібліотеки, медіатеки та сенсотеки — це не книгозбірні, а місця для думання, обміну досвідом та генерування цікавих ідей
- Львів
-
4 жовтня 2020 15:00
Під час візиту до оновленої бібліотеки, медіатеки чи сенсотеки у Львові у відвідувача може скластись враження, що він потрапив до приватного дитячого клубу. Ніяких запилених книжкових стелажів аж до стелі, вимогливих бібліотекарок невизначеного віку в товстих окулярах, запаху старого паперу та тиші, від якої аж дзвенить у вухах. Це все залишилося у старих радянських книгозбірнях. Львів стрімко змінюється, змінюються й його бібліотеки. Тепер це місця, куди хочеться піти провести вечір у хорошій компанії. Де багато світла, яскравих кольорів, м’яких зручних крісел, настільних ігор і комп’ютерів. Це місця для роздумів, обміну досвідом та генерування цікавих ідей. Тут можна зігрітися теплим чаєм і знайти нових друзів.
Як у Львові змінюються колишні бібліотеки знає Depo.Львів.
Медіатека "Під Високим Замком"
Розташована на вулиці Богдана Хмельницького, 175, в історичній будівлі, яку нещодавно відреставрували. Це інтелектуально-творчий осередок місцевої громади, адже тут надаються інформаційні послуги, відбувається конструктивне спілкування та виявлення соціальної активності, забезпечується корисне дозвілля й розкриваються творчі здібності дітей і дорослих.
Медіатека кардинально змінила свій вигляд. Проєкт був розроблений архітекторами з врахуванням усіх побажань бібліотекарів та цільових аудиторій. Саме тому простір у 160 метрів квадратних має функціональне зонування для роботи, читання, дозвілля та творчості, сучасні меблі та технічне забезпечення. Над проєктом працювали близько 2 років.
"Ця бібліотека завжди була однією з найпомітніших: активні мешканці, багато подій. Для того, щоб поліпшити їм умови та здобути нові цільові аудиторії, ми вирішили зробити тут ремонт. Окрім повного оновлення самої бібліотеки, ми відреставрували фасад будівлі, адже це історична пам’ятка. Також тут є дуже багато сучасних, інтерактивних книг, адже щороку для закупівлі книжок у наші бібліотеки ми з міського бюджету виділяємо 1 мільйон гривень. Як наслідок, ми отримали сучасний, модерний культурний простір, куди приходять для комунікації з книгами та однолітками. Такі простори створюються для того, що відвідувачам хотілось тут проводити час", – зазначила директорка департаменту розвитку Львівської міськради Наталія Бунда.
Медіатека Wiki
Надсучасну медіатеку Wiki у Львові відкрили у червні 2019 року. Вона запрацювала на базі оновленої бібліотеки-філії №25, що на проспекті Червоної Калини, 58.
У медіатеці є простір для читання, обговорень, лекцій і зустрічей. Це – перша в Україні бібліотека, яка функціонує в поєднанні з великим простором експерименту, науки та лабораторій – Lviv Open Lab.
На відкритому просторі діти 9-17 років можуть майструвати, займатися робототехнікою, програмуванням, друкувати на 3-D принтерах, працювати в майстерні з деревом.
Пазл-бібліотека
Сучасну пазл-бібліотеку для дітей на вулиці Мишуги, 3 відкрили у вересні 2018 року. Пазл-бібліотека — оригінальна мозаїка, яка складається з різних напрямів діяльності: культурно-просвітницької, інформаційної, дозвільної, інтелектуальної, комунікативної. "На ремонт цієї бібліотеки було витрачено 800 тисяч гривень — це разом із проектними і ремонтними роботами, закупівлями обладнання, меблів та техніки. Зараз тут є 2700 записаних читачів. Працюють різноманітні майстер-класи, гуртки, інтелектуальний клуб, бібліоняня, де можна залишити дошкільнят, де з ними фахово займаються", — розповіла розвитку Наталія Бунда.
За її словами, також тут дуже часто проводять зустрічі з відомими людьми.
Перша міська ІТ-бібліотека
Розташована у приміщенні колишньої бібліотеки №43 на вулиці Стрийській, оснащена сучасною комп’ютерною технікою, інтерактивними дошками та технікою для зчитування QR-кодів. Тут часто організовують тематичні зустрічі з ІТ-фахівцями та менторами, проводять курси комп’ютерної грамотності для людей похилого віку, а на книжкових полицях багато літератури, що стосується інформаційних технологій.
Попередній капітальний ремонт у бібліотеці на Стрийській робили понад 40 років тому. Мала вона ось такий вигляд.
SMART бібліотека
SMART бібліотеку відкрили у мікрорайоні Рясне на вулиці Ковалика, у лютому 2018. Нині це дуже популярне місце не лише серед дітей, але й серед дорослих. Простір SMART бібліотеки облаштований за усіма сучасними вимогами функціональності – є зони для читання, для ігор, для відпочинку.
"Це місце зустрічі, де можна прийти почитати книжку, де можна попрацювати на комп’ютері, провести конференцію, організувати майстер-класи", – розповів міський голова Львова Андрій Садовий.
За його словами, на медіатеку у Рясному з міського бюджету було виділено 7,7 мільйонів гривень.
"Чим унікальна наша розумна бібліотека? Тим, що це є гнучка, динамічна, мобільна платформа, яка може трансформуватися відповідно до потреб наших користувачів. Чим вона розумна? Ми вважаємо, що розумна вона тим, що на такій не дуже великій території є багато функцій, тобто вона надає дуже величезні можливості. В нас можна користуватися графічними планшетами, є зонування певне, потужні комп’ютери із доступом до інтернету, використання інтерактивної дошки, мультимедійних проекторів, плазми для перегляду різних фільмів та мультфільмів", - у день відкриття розповіла в. о. завідувача SMART бібліотеки Оксана Микитин.
На базі SMART бібліотеки діють багато проєктів та гуртків, проводять креатив-майстерні, а для найменших відвідувачів є затишний куточок, де проводяться комплексні заняття для дошкільнят.
URBAN бібліотека
Тиша у бібліотеці – це вже вчорашній день. У травні 2018 року у Львові вікдрили URBAN бібліотеку, яка руйнує всі міфи про книгозбірні. Це публічний простір, де часто збираються урбаністи, архітектори та обговорюють актуальні питання міста Львова. В URBAN бібліотеці можна відвідати багато цікавих подій, вокшопів, лекцій та почитати сучасну художню та профільну літературу з урбаністики. Це — місце проведення цільових заходів по обговоренню важливих для міста питань, комфортне і затишне місце для читання і спілкування, оснащене комп’ютерами і відповідною технікою (комп'ютери, мікрофони, фотоапарат, проектор, екран, sound-система, планшети, VR), місце для експонування мистецьких творів, проведення перформансів, місце для проведення воркшопів, майстер-класів, лекторіїв, кінопереглядів, скайп-конференцій, місце для реалізації авторських проектів, місце отримання альтернативної освіти і практичних навичок. Місце, що надихає.
"URBAN бібліотека спочатку напрацювала свою концепцію та аудиторію, а потім закрилася на ремонт. Під час попередньої діяльності URBAN бібліотека брала активну участь в житті міста: приймала експертів та мешканців в проекті „Вулиця для всіх", була локацією для Фестивалю аудіо-візуального мистецтва ТЕТРАМАТИКА (2017), була постійним учасником Майстерні міста, започаткувала свій міждисциплінарний ПРОЕКТ 102,5 тощо. URBAN бібліотека стала кращою бібліотекою 2017 року за версію Української бібліотечної асоціації", — розповідають в управлінні культури Львівської міськради.
Сенсотека у Стрийському парку
Це перший в Україні інклюзивний простір неформальної освіти. Це місце зустрічей і спілкування з цікавими людьми.
"Ця бібліотека унікальна тим, що має спеціалізоване обладнання для незрячих та людей з вадами зору. Сама ідея зробити Сенсотеку на базі цієї бібліотеки є не випадковою, адже тут неподалік є школа для незрячих. Це була ідея громадськості, які ми радо підтримали. Весь дизайн, інтер’єр пов'язаний з інклюзією: відповідне ознакування, спеціалізована плитка, великий простір. Також ми купили для Сенсотеки єдиний у Львові принтер, який друкуватиме шрифтом Брайля", — розповіла Наталія Бунда.
На базі Сенсотеки проводяться безкоштовні курси англійської мови в інклюзивних групах (спільно з підлітками з вадами зору), арт-терапія спільно з дітьми з аутизмом, мистецькі інклюзивні майстер-класи та свята, тренінги та семінари.
У Львові діє Стратегія розвитку культури 2025, в рамках якої модернізують міські бібліотеки у різних районах Львова. Загалом у Львові є 40 міських бібліотек: 23 — для дорослих, 17 — для дітей. Станом на сьогодні у Львові оновили 20 бібліотек, ще чотири — ремонтують.
Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів
Всі новини на одному каналі в Google News
- 15:35Зміни в роботі "Зеленої картки": Що треба знати уже з 1 січня
- 13:34Нова дорога до Польщі: На Львівщині запрацював іще один пункт пропуску
- 19:29Цього року в українських школах зафіксували понад 200 випадків цькування дітей
- 11:29На Львівщині перекрито канал контрабанди побутової техніки відомих брендів
- 20:48 Добровольці та їхні родини отримуватимуть пенсії нарівні з військовослужбовцями, - Мінветеранів
- 19:13"Укрзалізниця" призначила на свята додатковий поїзд: курсуватиме двоповерховий потяг
- 11:57Махінації з системою "Шлях": На Львівщині затримали ділка, що допомагав тікати з країни ухилянтам ФОТО
- 08:19"УЗ" запускає регіональний поїзд між Чернівцями та Львовом (ГРАФІК)
- 13:58 Зеленський вшанував полеглих захисників на Марсовому полі у Львові ФОТО
- 08:16"УЗ" призначила додаткові поїзди на зимові свята
- 15:12У поліції затримали п'яного молодика, що спричинив аварію з сімома загиблими на Львівщині ФОТО
- 11:25 Жахлива ДТП на Львівщині: семеро загиблих, троє травмованих
- 17:06У Львові чинний та колишній голови спецсуду вимагали $1 млн за "потрібні" рішення
- 15:55Дивом вижила: На Львівщині рятувальники вирізали водійку з понівеченого авта ФОТО
- 13:43 Президент України сказав, що потрібно для завершення війни
- 12:18Прикордонний собака знайшов у пасажирки автобуса Одеса - Швайнфурт шоколад з дурманом (ФОТО) ФОТО
- 23:15Рашисти понівечили більше тисячі пам'яток культурної спадщини у 18 областях
- 18:20Обмін Tether TRC20 (USDT) на PayPal через обмінники – у чому переваги? Актуально
- 21:27Стало відомо, коли для випускників цьогоріч відбудеться ТНМ