Невидимий убивця: Чому щоразу більше львів’ян страждають від отруєння чадним газом

За статистикою, яку ведуть у "Львівгазі", від початку року в області зафіксували 120 підозр на отруєння чадним газом, 54 із них не підтвердилися, 220 осіб постраждали, 21 із них – померла.
 

Мирослава Бзікадзе
Шеф-редакторка Depo.Львів
Невидимий убивця: Чому щоразу більше льв…

За статистикою, яку ведуть у "Львівгазі", від початку року в області зафіксували 120 підозр на отруєння чадним газом, 54 із них не підтвердилися, 220 осіб постраждали, 21 із них – померла. Лише за останній тиждень зафіксувано майже 20 таких випадків, хоча насправді їх може бути значно більше, адже офіційної статистики ніхто не веде, і рятувальники фіксують лише дані з лікарень та екстреної медичної допомоги. Тож чому столиця Галичини вкотре б’є рекорди надзвичайних ситуацій щодо отруєння чадним газом, дізнавався Depo.Львів.

Майже 20 випадків на тиждень

Днями, 17 жовтня, у Львові в квартирі двоповерхового житлового будинку по вулиці Кондукторська, 11, отруїлись чадним газом двоє осіб. Виклик надійшов о 21:15, постраждалих госпіталізували у стані середнього ступеню важкості у обласну клінічну лікарню. А днем раніше, 16 жовтня, у квартирі по вулиці Ярослава Мудрого виявили тіла двох людей – 62-річного чоловіка та 70-річну жінку, які померли теж внаслідок отруєння чадним газом.  Окрім того, 13 жовтня у Винниках, що біля самого Львова, чадним газом отруїлися четверо осіб, серед яких двоє дітей. Та наймасовіший випадок в області стався 12 жовтня – тоді за добу від чадного газу постраждали 10 осіб, шестеро з яких – діти. На щастя, усі вони залишилися живі.

Як розповіли Depo.Львів у ГУ ДСНС Львівської області, від початку цього року в області зафіксували 154 випадки отруєння чадним газом, 61 постраждала – дитина, 10 людей померли (двоє серед них – діти). Це досить багато, кажуть надзвичайники, адже у 2020 році таких випадків було 113.

"Однак ці дані неточні, оскільки ми на такі виклики не виїжджаємо, а лише отримуємо ці цифри від медиків, тобто це люди, які перебували у лікарні внаслідок отруєння чадним газом. Чому така сумна статистика? Очевидно, тому що люди нехтують елементарними правилами безпеки. А ще часто симптоми отруєння чадним газом люди плутають із харчовим отруєнням. Вони справді дуже схожі", – розповів начальник сектору зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС України у Львівській області Віталій Туровцев.

За статистикою, яку ведуть у "Львівгазі", від початку року в області зафіксували 120 підозр на отруєння чадним газом, 54 із них не підтвердилися, 220 осіб постраждали, 21 людина померла.

Найчастіше страждають мешканці новобудов та старих будинків

Основний симптом отруєння чадним газом – непритомність, кажуть рятувальники. При легкому ступені отруєння, спостерігається шум у вухах, пульсація великих артерій, головний біль, відчуття спраги, загальна тривога, почуття страху. При середньому людина спочатку непритомніє, яка отямлюється одразу, якщо постраждалого винести на свіже повітря. Характерними ознаками середнього ступеню отруєння є почервоніння обличчя, неадекватність поведінки, підвищення температури тіла до 38-40°С. При тяжкому отруєнні людина нерпитомніє на тривалий час, виникає розлад дихання. Характерними ознаками тяжкого отруєння є поверхневе дихання, іноді його повна зупинка, самовільне спорожнення кишечника та сечового міхура, шкіра стає синюшною.

Газовики переконують, що найчастіше від отруєнь чадним газом страждають мешканці новобудов, а також старих будинків, переобладнаних під індивідуальне опалення, тобто тих, в яких встановлені газові котли. Коли у квартирі є герметично зачинені пластикові вікна, щось вариться на газовій плиті, увімкнений котел і поруч працює електровитяжка – це дуже небезпечно. Адже чадний газ від котла скупчується саме під витяжкою. У людини болить і паморочиться голова, її нудить, але ніхто не надає тому значення, бо чадний газ без запаху і кольору, тож думають, просто втомився, відпочину і все минеться.

Як надати першу допомогу

Ще одна причина отруєння чадним газом – відсутність тяги у димарі. Часто це трапляється, коли димарі взимку обмерзають, тому їх потрібно регулярно чистити, слідкувати за їхнім станом і перевіряти витяжку. Це повинні робити власники помешкань. "Тож мушу сказати, що є чотири основні складові, які можуть вберегти від отруєння чадним газом: провітрювання приміщення перед використанням газових приладів, справна система витяжки, невтручання в роботу газових приладів та встановлення сигналізатора газу. Це спеціальний прилад, який визначає вміст газу у повітрі. Його можна придбати у нас, коштує він 671 грн, а встановити надзвичайно просто – лише увімкнути у розетку", – каже начальник управління зовнішніх комунікацій РГК "Львівгаз" Петро Лук'янчук.

Якщо уникнути отруєння таки не вдалося, то слід знати, що робити насамперед і яку допомогу надавати потерпілому:

  • у разі отруєння чадним газом постраждалого слід негайно винести на свіже повітря;
  • піднести до носа ватний тампон з нашатирним спиртом;
  • забезпечити вільний допуск повітря до легень;
  • розстебнути одяг, який ускладнює дихання;
  • в разі необхідності зробити штучне дихання.

Симптоми отруєння чадним газом

Тобто порятунок потопельників – справа рук самих потопельників. Наявність тяги, стан димарів та газових приладів – за всім цим мають слідкувати лише власники помешкань. А, плануючи ремонт з переобладнанням квартири під індивідуальне опалення, не варто економити ні на якісних приладах, ні на досвідчених спеціалістах. Тоді й статистика отруєнь чадним газом буде не така страшна.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme