Ситуація із СOVID-19 погіршується: Чому Львівщина може покинути зелену карантинну зону

У Львові медики та чиновники від охорони здоров’я розповіли про реальний стан із коронавірусом та спростували найпоширеніші міфи про щеплення

Мирослава Бзікадзе
Шеф-редакторка Depo.Львів
Ситуація із СOVID-19 погіршується: Чому…

Другий рік Україна, і зокрема Львівщина, живуть в умовах пандемії коронавірусу. Ми пережили кілька локдаунів, звикли вчитися та працювати дистанційно, уникати великих скупчень людей, а маски стали обов’язковим атрибутом нашого повсякдення. Однак досі багато хто так і не наважується зробити щеплення від COVID-19, хоча саме це може якщо не врятувати від захворювання, то принаймні запобігти його ускладненням. Про це 6 вересня говорили у Львівському пресклубі, пише Depo.Львів.

Щодоби - більше 40 пацієнтів із коронавірусом

Директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Орест Чемерис констатував тривожну тенденцію із ростом захворюваності на COVID-19 на Львівщині.

"Швидше за все, найближчим часом Львівщина покине "зелену" зону. Очікуємо на відповідне засідання державної комісії ТЕБ та НС, де розглядатимуть це питання. Якщо говорити про ключові показники, які протягом тижня погіршуються, то це коефіцієнт підтверджених випадків (він має бути меншим 4%, а ми вже констатуємо більше 5,5%), динаміка госпіталізацій пацієнтів, яка не має перевищувати 50 госпіталізованих на 100 000 населення. Але впродовж двох днів цей показник збільшується. І якщо впродовж місяця ми за добу госпіталізували 10-20 пацієнтів, то минулого тижня така кількість подобових госпіталізацій не менше 40. Знову ж таки, ще один важливий показник, який не відображається постановою Кабінету міністрів, те, що ми моніторимо в області – це кількість викликів і виїздів бригад швидкої допомоги до пацієнтів з підозрою на ковід. Якщо ще місяць тому кількість таких викликів була у межах 10-15 на добу, то станом на сьогодні ми фіксуємо близько 50-ти."

Орест Чемерис, директор Департаменту охорони здоров"я Львівської ОДА

Орес Чемерис, директор Департаменту охорони здоров'я Львівської ОДА. Фото: Щоденний Львів.

Щодо завантаженості стаціонарів, то, за словами чиновника, за тиждень вона теж зросла - зі 121 пацієнта до 444-х. Тобто відсоток завантаження медзакладів зріс від 3,5% до 13,4%. Окрім того, тепер є більше пацієнтів, які потребують реанімаційного лікування. У реанімаціях зараз 34 людини із коронавірусом, 13 із них підключені до апаратів ШВЛ.

"Динаміка є тривожною, цифри щодня зростають. Ми сміливо констатуємо, що чергова хвиля COVID-19 набирає обертів. Але маємо розуміти, що тепер ми маємо суттєву перевагу перед попередніми хвилями – ми маємо вакцину. Її достатньо, різних виробників. І всі мають розуміти: щоб не захворіти, маємо вакцинуватися", – додав Чемерис.

За його словами, від початку вакцинації в Україні (з 25 лютого) у Львівській області проведено 599 931 щеплення. Першу дозу отримали 342 тис осіб (17,1%),  а повністю завершили курс вакцинації (отримали дві дози) 257 931 осіб, це 13% дорослого населення. Зараз в області діє 176 пунктів щеплень та 25 Центрів масової вакцинації. Окрім того, мобільні бригади медиків виїжджають на підприємства, аби щепити колективи.

Вакцинують і підлітків, і вагітних

Вакцина не захищає від коронавірусу на 100% , кажуть лікарі, але вакцинована людина або є лише носієм коронавірусної інфекції і не має жодного її прояву, або переносить коронавірус у легкій формі і не потребує госпіталізації.

Керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ, експертка департаменту охорони здоров'я Львівської ОДА з епідеміології та вакцинопрофілактики Наталія Іванченко каже, що станом на 6 вересня в Україні вакцинують від коронавірусу все доросле населення (старше 18 років). Проте можна зробити щеплення і підліткам, старшим 12 років.

"Це стосується дітей, які мають супутнє хронічне захворювання, які повернулися з-за кордону, а там їм зробили щеплення першою дозою – тоді тут ми щеплюємо другою, тих, хто планує виїжджати за кордон на змагання чи виступи, на навчання в країни, які вимагають сертифікат про наявність вакцинації. Або якщо відбуваються об’єднання сімей, якщо діти виїжджають за кордон", – каже лікарка.

Також сьогодні в Україні вакцинують вагітних жінок, незалежно від терміну вагітності, для яких ризик захворювання на ковід є вищим, ніж ймовірний ризик після вакцинації. Насамперед, це жінки, які працюють в медзакладах, у великих колективах.

палати для хворих на коронавірус на Львівщині

Для вакцинації дітей і вагітних використовують вакцину Pfizer, бо щодо неї є найбільша кількість клінічних спострежень.

"Доросле населення сьогодні вакцинують чотирма вакцинами, які є на теренах Львівщини і дозволені до використання. Це CoronaVac (дві дози з інтервалом 28 днів, але у зв’язку з великим ризиком зростання кількості захворювань інтервал можна скоротити до  14 днів), Pfizer (інтервал між двома дозами – 21 день), Moderna (інтервал – 28 днів) та AstraZeneca (дві дози з інтревалом 90 днів, але в умовах небезпеки високого рівня захворюваності він може бути скорочений до 28 днів)", – каже Іванченко.

Абсолютно нормальною реакцією після проведення вакцинації є підвищення температури, відчуття ломоти в м’язах, головний біль, кажу медик. Але не обов’язково у кожного вакцинованого ці прояви будуть, це лише означає, що вакцина працює і нічого надзвичайного не відбувається. Також нічого немає поганого і у тому, якщо після щеплення немає жодних наслідків – це лише означає, що так реагує організм. До слова, найменш реагентною є CoronaVac.

Можна приймати душ і займатися спортом

"Оскільки багато зростає міфів навколо вакцинації, то кожна людина, яка вакцинується, повинна знати, що в день щеплення можна і потрібно приймати душ, піти в басейн, жодних обмежень немає. Для тих, хто займається спортом, проведення вакцинації теж не є підставою для скасування занять. Тобто вакцинація це рутинна нормальна практика імунізації, яка не потребує змін у стилі життя людини", – зазначає Іванченко.

Також, за її словами, є достатньо досліджень, що немає жодного взаємозв’язку між вакцинацією і безпліддям у чоловіків і жінок. І абсолютний міф, що після вакцинації людина стає джерелом виділення коронавірусу: "Жодна з чотирьох вакцин не є живою, тож після вакцинації людина не може стати заразною".

Міфом медик називає і те, що до та після вакцинації потрібно вживати препарати, які розріджують кров. Наталія Іванченко каже, що це треба робити  лише людям, які вживають за станом здоров’я багато різних медикаментів.

"Якщо людина провакцинувалася від дифтерії і правця, то вакцинуватися проти коронавірусу їй можна через 14 днів. Але  якщо є необхідність в екстреній профілактиці, наприклад, сказу і правця, то її проводять незалежно від того, скільки днів пройшло від вакцинації проти коронавірусу", – говорить медик.

Вакцина захищає від будь-якого штаму коронавірусу. Тільки вчені ще вивчають, яким є відсоток цієї ефективності. Але лікарі запевняють, що жодна людина з числа тих, хто помер від коронавірусу, не була вакцинована.

"Є рекомендація, що людина, яка перехворіла на коронавірус, може бути вакцинована або одразу після одужання (якщо від початку хвороби пройшло не менше 28 днів), або впродовж шести місяців після перенесеної хвороби. Але на сьогодні ніхто не сказав, які типи антитіл є захисними. Тому дуже важливо провакцинуватися двома дозами. Чи буде третя доза, поки невідомо, ще тривають дослідження", – резюмувала Наталія Іванченко.

Вакцинація вчителів – в пріоритеті

Лідерами з вакцинації від коронавірусу на Львівщині є школи-інтернати або навчально-реабілітаційні школи, які підпорядковані департаменту освіти Львівської облдержадміністрації. Про це повідомив директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска.

Вакцинація вчителів

"Це школа №100 для дітей з проблемами зору – там 86% вчителів вакциновано, Бориславська санаторна школа – 90% вакцинованих. Сам режим перебування дітей у цих школах зобов’язує колектив пройти вакцинацію", – зазначив Олег Паска.

Загалом на Львівщині двома дозами вакциновано 32,6% педагогів і майже 50% – однією дозою. Це, на думку директора департаменту освіти, замалий відсоток.

Олег Паска також нагадав, що система освіти торік пережила дуже серйозний стрес – дистанційне навчання, адже тільки 5% вчителів вміли працювати віддалено.

Згодом з бюджету надали кошти і по троє вчителів з кожної школи пройшли навчання. Тож цього року таких педагогів буде значно більше.

За словами чиновника,  дистанційне навчання не дозволяє якісно надавати послуги, тож звідси випливає важливість щеплення для вчителів. Мовляв, якщо школа потрапляє в "червону" зону і 80% вчителів вакциновані, то школа зможе працювати очно.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme