Лікар Тарас Жиравецький: Нової хвилі коронавірусу слід очікувати через два тижні

Чи дійсно штам "Дельта" такий небезпечний і чому в Україні досі немає сплеску захворюваності, розповів відомий медик-блогер зі Львова, який вивчає COVID-19 із перших днів пандемії

Журналіст відділу новин
Лікар Тарас Жиравецький: Нової хвилі кор…
Тарас Жиравецький, львівський лікар, який COVID-19 вивчає з перших днів пандемії

Після відносного затишшя протягом останніх кількох місяців ситуація із захворюванням на COVID-19 починає погіршуватися. Якщо ще на початку червня на Львівщині фіксували по 20-25 нових випадків, то зараз цифра зросла в рази. Станом на 27 серпня в області на коронавірус захворіли 88 осіб, загалом в стаціонарах перебували 264 пацієнти. Окрім того, на Львівщині підтвердили 24 випадки захворювання на штам "Дельта", один пацієнт – 36-річний чоловік зі Стрийщини помер. Тож за яким сценарієм надалі розвиватимуться події і коли нам очікувати чергового сплеску захворюваності, Depo.Львів дізнавались у відомого львівського лікаря, блогера Тараса Жиравецького.

Коли ви починали писати про СOVID-19, навесні минулого року, про цю хворобу було відомо не так і багато – захворювання нове не лише для українських медиків, але й для медиків в усьому світі. Однак сьогодні ви ведете про коронавірус власний блог у соцмережах, в якому розповідаєте підписникам даєте поради та рекомендації. Звідки такі знання?

– Коли ми вперше зіткнулися з невідомою для нас хворобою, минулого року,  мусили самі орієнтуватися і вивчати її. Спочатку ми отримали китайські протоколи діагностики й лікування, потім вже з’явилися італійські або європейські, потім – американські. Ці протоколи були доступні для лікарів, їх поширювали у соцмережах. Це була теорія. Тепер, звичайно, знань і досвіду більше. Я – не пульмонолог, фтизіатр чи інфекціоніст, я просто лікар-уролог, андролог і лікар УЗД, але займаюся медициною двадцять років. Крім того, мій батько є мікробіологом-вірусологом, кандидатом медичних наук. Тож доступ до лабораторних тестів у мене є, можу порадитися з батьком щодо мікробіології.

Коли нас "накриє" штам "Дельта"?

– Судячи з того, як розвиваються події у цілому світі, а зокрема в країнах ЄС, США, Росії – лідерах щодо нових випадків ковіду, по щоденній статистиці у нас би мало бути мінімум 30 000 або 50 000 нових випадків щодня, враховуючи те, як ми дотримуємось карантину. Навіть в Ізраїлі після тотальної вакцинації кількість нових випадків ковіду значно вища, ніж у нас, якщо перерахувати на кількість населення. Порівняно з Росією, де щодня вмирають по понад 800 людей, у нас ковід практично зник. Приблизно 40% населення в Україні перехворіло ковідом і мають природний імунітет, який триває довше, ніж три місяці, і можна говорили про формування часткового колективного імунітету (про повний колективний імунітет можна буде говорити, коли перехворіє 70-80% населення). Це нас дещо захистило від хвилі нового штаму. Хоча розслаблятися геть рано. Можна сказати, що на 1-2 бали нова хвиля вже наростає. А після всіх цих святкувань, парадів і концертів – через  14 днів можна очікувати сплеск. Якщо буде 400 госпіталізацій на добу, медична система країни витримає, якщо більше – прогнозувати важко.

Наскільки страшний штам "Дельта"? На які симптоми слід звернути увагу?

 У нього симптоми практично такі ж самі, як і в штаму "Альфа" (звичайний для нас ковід – підвищена температура, кашель, головний біль, задишка тощо). Лише з’являються додатково ознаки отруєння – блювота, діарея. Але він вже за 3-4 дні вражає іншу людину, швидкість його поширення зросла в рази.  Тож інфікована ним людина може заразити більшу кількість осіб.

Спалах коронавірусу прогнозують через два тижні

Невже все так погано?

– Ні. Наприклад, у Британії з 5,2 млн тих, хто захворів, ймовірно повторно інфікувались 35 000 людей. І тільки у 137 пацієнтів було визначено, що це інший штам вірусу. Виходить, що ті, хто перехворів, мають шанс 0,7% (менше 1%) заразитись новими штамами вірусу.  Якщо візьмемо офіційну статистику, то отримаємо, що з 2,275 млн українців, які  перехворіли, ймовірно, повторно, може заразитись 15 242 людини, а з них 5% може потрапити на стаціонарне лікування – це 762 людини. Якщо ми розділимо, це буде по 30 людей на одну область. Якщо розтягнемо на один місяць, то отримаємо одну людину на область на день на стаціонарне лікування з повторним ковідом. Тому є сенс зробити акцент таки на тих, хто не хворів, і тестувати вчасно усіх – і тих, хто хворів, і не хворів.

Ті, хто перехворів, можуть заразитися штамом "Дельта"?

– Хочу усіх заспокоїти: на щастя, ті, хто перехворів і має антитіла, є захищені від нових штамів коронавірусу.  Єдине не слід забувати про постковід і контролювати свій стан здоров‘я. Щодо аналізів, основне слід контролювати Д-димери, і якщо цей аналіз буде виходити за норму, одразу звертатись до кардіолога. Цей аналіз також варто робити після вакцинації, якщо є схильність до утворення тромбів.  Це не є міжнародною рекомендацією, але ми маємо можливість випереджувати події у світі і бути на крок попереду.

Що може зупинити коронавірус? Тільки вакцинація?

– Вакцинація – не панацея, вона, на жаль, не зупинила поширення вірусу у світі, але зменшила кількість випадків важкого ковіду. Версія, що вакцина зупинить коронавірус, притягнута за вуха. Зараз основний акцент у поширенні вірусу буде сконцентрований на вчасному виявленні нових інфікованих та їх ізоляції. Тому головне експрес-тестування та ізоляція хворих. Лише це зможе призупинити поширення COVID-19. Тим більше, що зробити швидкий тест на антиген за 10 хвилин не бачу проблемою для тих, у кого піднялась температура чи є ознаки ГРВІ чи ковіду. Тому поки спостерігаємо за ситуацією, не панікуємо і пам‘ятаємо, що якщо ви не хворіли і у вас піднялась температура, вам варто зробити як мінімум тест на антиген чи ПЛР-тест.

Спалах коронавірусу може бути через два тижні

Чи варто вакциновувати дітей?

– Це рішення об‘єктивно може спрацювати тільки для дітей, які є в групі ризику важкого ковіду, а провакцинувавши більшість дітей, ми не отримаємо жодної переваги у зупинці поширення вірусу. Адже діти хворіють у 10 разів менше за дорослих, згідно з офіційною статистикою.

Що порадите українцям насамперед? 

– Головне – не панікувати, зберігати спокій і виконувати рекомендації лікарів, а не займатись самолікуванням та самодіагностикою. А ще дотримуватись основних правил самозахисту – носити маски у людних місцях, мити руки, дотримуватися дистанції, і звичайно – вакцинуватися. Бережіть себе і будьте здорові!

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme