Як правильно і ефективно заощаджувати гроші

Працівник фінансової установи, а раніше економічний журналіст Віктор Гальчинський поділився з Depo.Львів секретами заощадження коштів

Юрій Богун
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Львів
Як правильно і ефективно заощаджувати гр…

Всі стикалися з ситуаціями коли грошей хронічно не вистачає, або гроші є, але потім важко зрозуміти куди вони поділися і як їх було витрачено. Особливо питання фінансової грамотності загострилося з початком пандемії коронавірусу, яка нанесла удар по економіці. Хтось залишився без роботи, комусь зменшили зарплату, а комусь просто затримують виплату. Директор департаменту комунікацій Кредобанку, а раніше економічний журналіст Віктор Гальчинський поділився з Depo.Львів секретами заощадження коштів.

Як правильно і ефектично заощаджувати гроші?

– Напевно, найголовніше – раціонально ставитися до грошей, а не просто економити. Правила прості: по-перше, взяти за звичку відкладати хоча б 10% від будь-якого заробітку. Зараз це можливо робити навіть автоматично за допомогою онлайн-банкінгу вашого банку. По-друге, варто вести облік доходів та витрат – зараз для цього є чимало зручних програм. Навіть місяць обліку та аналізу видатків і подальший перегляд результатів допоможе виявити нераціональні витрати, кошти від яких можна скерувати на цікавіші речі. В сучасних умовах потрібно дбати про "подушку безпеки" – запас коштів, який би дозволив "протриматися" хоча б кілька місяців. Ну, і не варто економити на двох речах – здоров’ї та харчуванні.

Як краще формувати сімейний бюджет, у кого це краще виходить у чоловіків, чи жінок?

– Сімейний бюджет варто формувати спільно. Важко сказати, у кого краще виходить, це усе дуже індивідуально. Головне, аби цей бюджет був збалансованим та відповідав наведеним вище принципам.

Як навчити дітей ощадливості?

– Дітей ощадності однозначно вчити варто, причому чим раніше, тим краще. Зараз є багато цікавих книг та ігор на цю тему. Коли дитина стає старшою, добрим способом є дати їй можливість планувати свій бюджет у рамках виділених "кишенькових" грошей – це дисциплінує.

Якщо хочеться купити якусь дорогу річ, краще користуватися кредитом, чи наскладати гроші і тоді купити?

– Все залежить від вартості як майбутньої покупки, так і вартості кредиту. Не варто забувати, що за кредит теж потрібно платити, і тому вартість покупки може стати набагато вищою за рахунок переплати. Якщо мова йде не про річ першої необхідності, варто наскладати гроші – за час, поки ви накопичуєте, можна і визначитися, чи дійсно ця річ вам потрібна, і обрати для неї найкращу ціну. Якщо без кредиту не обійтися ніяк (річ потрібна і дуже дорога), потрібно чітко запланувати, як і за рахунок якого доходу будете цей кредит погашати, і обрати найвигіднішу пропозицію кредитування, порівнявши якомога більше пропозицій.

В чому краще заощаджувати в довгостроковій перспективі?

– Найкраще, звичайно, заощаджувати кошти в тій валюті, у якій заробляєш. Але для формування стійкої "фінансової подушки" напевно, варто диверсифікувати вкладення у різних доступних валютах.

фото: facebook Віктор Гальчинський

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme