Шацьке зневоднення: Чому Світязь обмілів, але не пересохне

Відсутність дощів восени і взимку дає результат: одне з найвідоміших озер України лякає необізнаних туристів

Юрій Богун
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Львів
Шацьке зневоднення: Чому Світязь обмілів…

Не так давно, наприкінці зими, у соцмережах почали "розганятися" вражаючі фотографії із повідомленням, що найвідоміше серед Шацьких озер – Світязь – пересохло. Причому донецькі блогери, які повідомили сенсацію, чомусь називають його найбільшим озером країни, хоча його площа складає  26 км. кв, що, приміром, в понад 5 разів менше, ніж площа озера Ялпуг в Одеській області (149 км кв). Насправді ж Світязь рекордний інакше – це найглибше озеро в Україні

Сухий сезон

Навіть автор фото суперечив сам собі, адже на них було видно, що озеро як було, так і залишається. Обмілів трохи Світязь через суху осінь і зиму, як і більшість водойм Західної України (у людей навіть колодязі попересихали), але досі є доволі повноводним і найглибшим озером нашої держави. А відсутність опадів не могла не позначитися на водності озера, адже воно не має приток і живиться здебільшого саме за рахунок опадів і підводних джерел.

Depo.Львів вирішив перевірити цю інформацію. Для початку ми зв’язалися з представником однієї з нелегальних (а інших там, певно, і нема) баз відпочинку недалеко від озера. Петро, так назвався чоловік, запевнив, що чогось надзвичайного цієї зими не трапилося, і озеро влітку прийматиме відпочивальників, як і минулі роки. "Ви ж знаєте тих блогерів – воно там щось собі напише і думає, що круте. З озером все гаразд. Впадуть дощі, води стане більше", – запевнив він.

Фото: Денис Казанський/Facebook

 

Інша справа, що процес обміління триває на Світязі вже роками. У Держекоінспекції називають кілька причин цього. Зокрема, має вплив на Світязь Хотиславський кар'єр – унікальне родовище в Брестській області Білорусі, де видобувають пісок і крейду. Глибина Світязя – більше 50 метрів, а глибина Хотиславського кар'єру повинна досягти 40 метрів. Відстань між ними – 25 кілометрів. А всі підземні джерела взаємопов'язані.

Ще за СРСР вчені дійшли висновку, що розробляти кар’єр без шкоди для унікальної екології Шацьких озер неможливо. Втім, білоруси впродовж багатьох років таки видобувають там пісок. Як стверджують фахівці, природоохоронним структурам залишається моніторити вплив кар’єру на рівень води в Шацьких озерах, а за умови загострення проблеми – починати вирішувати її на міжнародному рівні.

На прилеглій до Хотиславського кар'єру території України створена система моніторингу, що складається з 13 свердловин, зокрема 6 — на крейдяний та 7 — на четвертинний водоносний горизонт, а також з 9 колодязів в селах Гута, Тур і Заболоття. Як репер, від якого належить вести відлік про вплив водовідливу з кар'єру на води з верхньокрейдяних і четвертинних відкладів, вибраний режимний створ з 5 свердловин біля селища Ратне, спостереження на якому були практично безперервними з 1954 року (коли вперше заговорили про загрози для озера) і продовжуються в наш час.

"Ну, а другий фактор – це погодні умови. Тому що в нашому районі осінь була суха, без дощів, літо було сухе. Бачимо таку невтішну картину: повиходили коси, зменшився рівень води", – розповів один з інспекторів. Фахівці пояснюють: водойма живиться підземним водами та артезіанськими джерелами. За рівнем води в озері ретельно стежать співробітники Шацького національного природного парку. Рівні і ґрунтових, і поверхневих вод, і артезіанських свердловин, з яких живиться Світязь, впали. Мілководна зона дуже велика в озері Світязь і навіть 10 см відіграє велику роль.

Як наповнити Світязь

За словами науковців, розв'язати проблему допоможе будівництво водорегулювальних споруд. Частково вирішити проблему допоможе ремонт гідроспоруди на каналі, що сполучає озера Світязь і Луки-Перемут. Шлюз-регулятор буде стримувати виток води та підтримувати її оптимальний рівень в озері. Співробітники національного парку заспокоюють: говорити про незворотні процеси на озері поки що зарано. Вони очікують, що опади навесні допоможуть відновити рівень води у Світязі.

На черговій сесії Шацької ОТГ було вирішено взяти гідроспоруду на баланс громади, оскільки фінансування ремонтних робіт здійснюватиметься з державного бюджету, а останній працює лише з об'єднаними громадами, а не сільськими радами.

До слова, наукові дослідження, виконані Інститутом водних проблем і меліорації НААН, підтверджують погіршення стану водних екосистем, зокрема і Шацького поозер’я, через ті ж глобальні зміни клімату: зростання середньорічної температури, посушливість, прогресуючі процеси зменшення річкового стоку та водозабезпеченості територій. Оскільки всі озера Шацького нацпарку мають тісний гідравлічний зв'язок, така сама картина обміління спостерігається і по інших водоймах.

За даними експертів водного господарства області, реконструювавши меліоративні системи, можна покращити ситуацію на Світязі. Як розповів керівник Регіонального офісу водних ресурсів у Волинській області Ростислав Кравчук, осушувальна система діє 56 років. У 1989 році її реконструювали, аби вона, за потреби, могла акумулювати воду у посушливий період, або скидати її – у багатоводний. Двадцять років на цій меліоративній системі не проводили капітальний ремонт, бо проблем з  обмілінням не було. Експерт зазначає, що шлюзи можуть затримувати великі об’єми води, а це може позитивно впливати на живлення підземних вод Шацьких озер.

За словами  Кравчука, після інструментального обстеження Копаївської меліоративної мережі виявилось, що відновити потрібно 43 км відкритих каналів та 18 гідротехнічних споруд. Орієнтовна вартість цих робіт – 10,1 млн гривень. "Ми звернулися до Державного агентства водних ресурсів України з обґрунтуванням щодо виділення цих 10 мільйонів та отримали позитивний результат. Тож тепер очікуємо ці кошти з Державного фонду розвитку водного господарства. Однак, аби отримати фінансування, нам потрібно чимшвидше виготовити проектно-кошторисну документацію, а це близько 300 тисяч гривень", – висловив сподівання головний водник Волині. 

Ці кошти необхідно знайти в обласному бюджеті. Голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко зазначив, що депутати повинні розуміти: в разі вкладення 300 тисяч коштів область отримає 10 мільйонів з державного бюджету. "А це хороша інвестиція у розвиток регіону та збереження Світязю зокрема", – переконаний він.

В.о. начальника управління екології та природніх ресурсів Волинської облдержадміністрації Вікторія Тимощук повідомила, що в обласному екологічному фонді закумульовано близько мільйона гривень, які планували розподілити на заходи щодо збереження Шацького поозер’я. Тобто їх можна витратити на фінансування проектно-кошторисної документації для ремонту меліоративних мереж, які перебувають на балансі сільських рад.

Довідка. На Світязі випадає за рік у середньому 543 мм опадів. Найдощливішого 1974 року тут випало аж 843,6 мм опадів. Живиться Світязь переважно підземними та атмосферними водами.

Серед науковців немає єдиної думки щодо походження Світязю та інших Шацьких озер. Одні вважають, що після відступу Дніпровського льодовика понад 10 тис. років тому на Поліссі утворилося величезне водоймище. Льодовик з півночі підпирав його, не давши воді стікати вниз. Озера вважаються реліктами, тобто залишками цього гігантського водоймища, западини якого з часом поглибилися вимиванням вапняків підземними потоками. Інші учені твердять, що озера мають виключно карстове походження. А поява глибоких западин, за цим припущенням, пов'язана з підняттям і опусканням окремих тектонічних блоків.

 

 

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme