Було – стало: Як змінюються столітні львівські брами в руках реставраторів

Брами в історичних будинках Львова отримують нове життя, яке може тривати ще століття

Журналіст регіональної редакції Depo.Львів
Було – стало: Як змінюються столітні льв…

У місті Лева вже кілька років триває програма реставрації старовинних брам. Згідно з нею,  70% вартості робіт оплачуються із міського бюджету, 30% сплачують мешканці. Загалом до мерії надійшло понад 260 заявок мешканців старих будинків, охочих долучитись до проекту. Упродовж цього часу в місті відреставрували 62 брами, з початку 2020 року – 11, і цей процес триває й досі.

Як розповів директор ЛКП "Бюро спадщини" Павло Богайчик, роботи проводять відомі місцеві реставратори по дереву та металу. Усі вони раніше проходили навчальні семінари, які проводили експерти-реставратори з Німеччини в рамках спільного українсько-німецького проекту "Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова".

Як змінюються столітні львівські брами під "чарами" досвідчених рестораторів – в нашому репортажі.

Брама на Гонти у Львові

 

Брама на Гонти у Львові

 

Нещодавно реставратори завершили відновлення дверей у будинку на вулиці Гонти, 8. Це брама в будинку, в якому розташовано Львівський академічний обласний театр ляльок. Там не лише відреставрували дерев’яну конструкцію, а й відновили втрачені металеві елементи оздоблення. Браму відновлювали упродовж місяця.

"Цій брамі орієнтовно сто років, вона мала багато дерев’яних елементів, які з часом прогнили та потребували відновлення. Окрім того, сама конструкція зазнала деформації. Завдяки втручанню вдалося не лише врятувати ці двері, а й продовжити їхнє життя ще орієнтовно на сто років", – розповів реставратор Андрій Пулик.

Окрім того, за його словами, фахівці відновили металеві елементи оздоби, які були втрачені. "Брама має гарне оздоблення кованими решітками у формі декоративних квітів діаметром 2 сантиметри. Багато з цих елементів відпали і були знищені. Їх довелося відновлювати за зразком тих, які збереглися", — додав Пулик.

Брама на Вірменській

 

 

Як видно з фото, брама не раз потерпала від знущань малолітніх вандалів. На ній майже не залишилося "живого місця". Але, потрапивши до рук професійних реставраторів, вона, наче подолала столітню подорож у часі, і знову виглядає, як новенька.

 

Загальна вартість реставрації брами на вул. Вірменська, 22 — 43 550 грн, із них фінансова частка міста — 30 485 грн, а частка мешканців – 13 065 грн.

 

"Дякуємо майстру-реставратору Олександру Савчуку за якісну роботу! Це вже не перша брама, яка була відновлена Олександром", – прокоментували неймовірне "перевтілення" в ЛКП "Бюро спадщини".

 

Брама на Крушельницької у Львові

 

Брама на Крушельницької у Львові

 

Це також робота Олександра Савчука. Загальна вартість реставрації цієї брами — 40,8 тис. грн, із них фінансова частка міста — 28,6 тис. грн, а частка мешканців — 12,2 тис. грн.

Відреставрована брама знаходиться у будинку №25 на вулиці Соломії Крушельницької, що є пам’яткою архітектури. Будинок є одним із найпізніших зразків класицизму та однією із найбільших житлових будівель Львова ХІХ століття. Зведений в 1875–1876 роках за проектом Йозефа Мюеля як чиншова кам'яниця лікаря Станіслава Бєчинського. Сьогодні це багатоквартирний будинок із крамницею на першому поверсі.

Брама на Лесі Українки

 

Брама на Лесі Українки

 

Загальна вартість реставрації брами на вул. Лесі Українки, 7 – 83,6 тис. грн, із них фінансова частка міста – 58,5 тис. грн, а частка мешканців – 25 тис. грн.

"Виготовлено нову дубову браму на вул. Лесі Українки, 7. Проект був розроблений на основі спогадів мешканця, що зберіг у пам"яті образ автентичної брами будинку. Дякуємо мешканцям за допомогу, а майстру Ростиславу Малецькому – за якісну роботу.

Брама на Поповича

 

Загальна вартість реставрації брами на вул. Поповича, 8 – 57,4 тис. грн, із них фінансова частка міста – 40,2 тис. грн, а частка мешканців – 17,2 тис. грн. Її відновлювали майстри-реставратори Олександр Савчук та Павло Войтович.

Цьогоріч місто планує відреставрувати щонайменше 40 дверей в будинках, які розташовані в історичній частині міста. Вже відреставрували 10 історичних брам, і стільки ж зараз є в роботі. Кожне замовлення індивідуальне, відновлення однієї брами коштує від 35 тис. до 85 тис. грн. Фінальна вартість залежить від розміру брами та складності роботи, яку необхідно виконати для її відновлення.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme