Плата за "Нафтусю": Як друзі "донецьких" і мер Садового "наваряться" на водичці
У Трускавці на Львівщині може стати гаряче через наміри місцевої влади зробити платним вхід у бювет
Авторитет, який Трускавець як курорт напрацьовував роками, завдяки керівникам від "Самопомочі" може бути втрачений за один сезон.
З 1 грудня ПрАТ "Трускавецькурорт" впроваджує плату за відвідування бювету – новина з таким заголовком свого часу з'явилася на офіційному сайті Трускавецької міської ради. Якби на сайті була функція "коментувати", під повідомленням за лічені години з'явилися б десятки гнівних коментарів обурливого нововведення. Проте, можливість коментувати на сайті міської ради курорту відсутня, тож дискусії тут не відбулося. Натомість сам Трускавець з цього приводу "гуде" вже не один місяць.
"Нафтуся", "Марія", "Софія", "Броніслава" – ці мінеральні води десятиліттями вабили до себе недужих завдяки своїм унікальним цілющими властивостями, а ще – доступністю. Вода на курорті завжди була безкоштовною. Для багатьох людей поїздка у Трускавець "попити водички" стала своєрідним ритуалом, який повторювали раз або двічі на рік, з року в рік, десятиліттями.
За офіційними даними, у 2016 році курорт відвідали 210 тисяч туристів. За неофіційними – значно більше, адже чимало людей, які сюди приїздять, зупиняються не в санаторіях і готелях, а на квартирах в трускавчан, які не зареєстровані, як приватні підприємці, бо так дешевше. Туристів у Трускавці ніколи не бракувало. Щоб випити води іноді доводилося навіть стояти у довжелезних чергах.
Турнікети біля центрального бювету почали встановлювати ще взимку, попередньо закривши "на ремонт" бювет №2. Скільки триватиме цей "тимчасовий капітальний ремонт", в оголошенні не вказали, але порадили користуватися послугами бювету №1. Хто це робив і навіщо – також залишилося невідомим. В інформаційному запиті Depo.Львів, відправленому міському голові міста Трускавець Андрію Кульчинському, мер запевнив, що не володіє інформацією про те, що відбувається у його місті. Мовляв, бювети мінеральної води належать приватному підприємству "Трускавецькурорт". Проте пообіцяв з'ясувати і проінформувати, щойно йому щось стане відомо. Відповіді на ці запитання від міського очільника від "Самопомочі", яка здобула перемогу на місцевих виборах 2015 року, ми чекаємо й досі. А тим часом на сайті мерії, яка "нічого не знає", з'являється оголошення про те, що "Нафтуся" перестане бути безкоштовною.
Санаторії та бювет, які зараз входять у ПрАТ "Трускавецькурорт", за часів СРСР належали профспілкам. Але у 1990-ті роки, коли майно профспілок почали "дерибанити", бювет якимось чином разом із кількома оздоровчими закладами опинився у приватних руках. На початку 2000-х попередня влада Трускавця ініціювала позови про повернення майна у державну чи комунальну власність, проте вони не мали успіху. Слід зазначити, що власниками ПрАТ "Трускавецькурорт" є родина Якубенків - імена їх та їхніх партнерів можна знайти серед членів Правління "Трускавецькурорту" та інших "тематичних" організацій.
Родина ця непроста, добряче і здавна "зав'язана" на "донецьких". Старший - Павло Якубенко - за часів Щербицького працював у київському обкомі Компартії, а за часів незалежної України був відомий вже як очільник такої собі структури "Поліінвестгруп", яка і викупила "Трускавецькурорт". Молодший, Володимир Якубенко, в 2003-му, за часів головування у "Нафтогазі" Юрія Бойка, очолив Раду директорів ДК "Газ України", а до того був радником того самого Бойка. Власне, Якубенки взагалі прославилися саме у нафтогазовій сфері, а Трускавець - то, можна сказати, "бонус" до основних інтересів.
Але повернемося до "Нафтусі" - точніше, тому, у скільки вона тепер обійдеться. У тексті новини, оприлюдненої на сайті Трускавецької міськради, йдеться про те, що з 1 грудня на бюветі запрацюють турнікети та каси продажу абонементів, а "вартість одного відвідування бювету становитиме 3,5 грн, а одноразове споживання мінеральної води не повинно перевищувати 350 мл". Як повідомляють у ПрАТі, такий тариф - на межі рентабельності, проте дозволить забезпечити утримання бювету та території довкола нього, дослідницької лабораторії, а також покрити собівартість видобутку води.
Зважаючи на те, що рекомендований лікарями курс лікування трускавецькими "Нафтусею", "Софією", "Марією", чи "Броніславою" - шість разів на день протягом 21-24 днів, нескладно що на день за воду треба буде викласти 21 грн, а курс обійдеться у 441-504 гривні. Якщо помножити цю цифру на річну кількість туристів, яку приймає Трускавець, нехай навіть, офіційну, стає зрозумілим, що торгівля надрами "на межі рентабельності" принесе власнику понад 92 млн грн. При цьому слід зазначити, що зекономити, набравши води "про запас", не вийде - по-перше, пригадаємо про обмеження у 350 мл, по-друге, ця вода швидко втрачає свої цілющі властивості, тож лікуватися нею є сенс тільки "не відходячи від каси".
Голова МГО "Рада старійшин", екс-мер Трускавця (2002-2010 рр.) Лев Грицак у коментарі ІА ZIK встановлення плати за відвідування бювету ПрАТ "Трускавецькурорт" – експлуатантом води "Нафтуся" – назвав порушенням антимонопольного законодавства. "...Не було надано схеми розрахунків вартості відпускної води. Ціна встановлена в односторонньому порядку монополістом. Це є порушенням антимонопольного законодавства", – заявив Грицак.
За його словами, Рада старійшин Трускавця переконана, що курорту набагато більше загрожує нинішній стан експлуатації мінеральних вод, ніж техногенна катастрофа, пов'язана з обвалом рудника №2 Стебницького ГХП "Полімінерал". Також Грицак наголосив, що згідно з Законом України "Про надра" і Закону України "Про курорти", відповідальність за збереження мінеральних ресурсів покладається на курортах державного значення – на державу, на курортах місцевого значення – на органи місцевого самоврядування. А тому, на його думку, депутатам необхідно негайно скликати позачергову сесію і прийняти радикальні рішення з управління гідромінеральною базою курорту і збереженню його ресурсів. Інакше місто може втратити курорт.
Зазначимо, що номінально "Трускавецькурорт" робить платною не воду, а вхід до бювету, яким і володіє. А що - має право. Хто не хоче платити, може брати воду поза бюветом, тільки можливості такої нема. Тож не дивно, що у Трускавці вже заговорили про відродження "Гідрогеологічної режимно-експлуатаційної станції", яка могла б створити конкуренцію приватникам, але вже від імені міста. Втім, поки що це лише розмови, не підкріплені ні ресурсами, ні відповідними рішеннями.
Трускавецьке нововведення надзвичайно обурило туристів. Звісно ж, можна говорити про те, що експлуатація скважин вимагає грошей, тож зняття плати за користування є цілком логічним. Але, все ж таки, "Трускавецькурорту" належать не самі бювети, а "найсмачніше" у місті - санаторії, які живуть завдяки тій воді, тож на неї мало б вистачити. По-друге, українські надра наче як належать народу, але збагачуватимуть, якщо турнікети таки запрацюють, обраних. Не вдасться апелювати і до світової практики. У Чехії, наприклад, у всесвітньо відомих Калових Варах для курсів лікування використовують воду аж з 13 джерел. При цьому бювети працюють безкоштовно і, для зручності людей, не тричі на день по три години, як у Трускавці, а 13 годин - з 6:00 до 19:00. У польських курортах Бусько-Здруй і Солєц-Здруй вхід у бювети також не є платним.
Обурені і трускавчани, хоча їх трускавецький мер за приписом лікарів, навіть, обіцяв поїти "Нафтусею" безкоштовно – щоправда, незрозуміло, як же він збирається компенсувати витрати власнику бюветів. Зафіксовані акції і, так би мовити, прямої дії: 7 листопада невідомі пошкодили систему для платного входу на бювет у Трускавці.
За два дні, 9 листопада, депутати Трускавецької міської ради зібралися на сесію і проголосували за зупинення процедури введення плати в бювет мінеральних вод. Але насправді це рішення є виключно рекомендаційним. Депутати просто попросили "Трускавецькурорт" подумати, чи варто вводити плату за вхід у бювет. І ухвалили вони його лише тому, щоб зберегти гарну міну при поганій грі і не напоротися на протести у місті. Адже мешканці Трускавця вже погрожували палити шини під міськрадою і "Трускавецькурортом" у разі введення плати за воду. Хоча їх і спробуали заспокоїти, мовляв, місцевим вхід буде безкоштовний, але не більше трьох разів на день і за наявності відповідних документів.
Слід зазначити, що, як розповів "Львівській газеті" трускавецький міський депутат Руслан Цехмейстер, мерією та "Трускавецькурортом" має бути створена комісія на паритетних засадах, яка і визначатиме, як розподіляти прибуток від платного входу у бювети. А значить, хоч трускавецький мер і робить вигляд, що він у цій історії ні до чого і жодною інформацією не володіє, тож і закинути йому наче як нема чого, це не зовсім так: місцева влада таки отримає зиск від "турнікетів на воді" і достатньо поінформована, що до чого.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Львів