У Львові пропонують кластерний підхід до сміття
Громадські активісти дають "друге дихання" Концепції обласної програми поводження з твердими побутовими відходами
- Львів
-
9 лютого 2017 17:44
У Львові відбувся круглий стіл "Шляхи уникнення екологічної катастрофи для Львова і України", на якому з ініціативи ГО "Аналітичний центр "Експерт-група" було представлено концепцію поводження зі сміттям, котра передбачає поступовий перехід до моделі "Нуль відходів". Про це пише Depo.Львів з посиланням на Справжню варту.
Концепцію було розроблено 2012 року, коли до експертної групи звернувся представник департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства ЛОДА про те, що потрібно розробити чітку програму поводження з ТПВ, яка й була напрацьована.
Оскільки економічно не вигідно розробляти стратегії для кожного міста, була створена програма для області з кластерним підходом. Втім, її так і не було реалізовано. Зараз, коли гостро стоїть питання поводження з ТПВ у Львові, у ГО "Аналітичний центр "Експерт-група" знову пропонують готове рішення.
Як зазначив представник ГО "Аналітичний центр "Експерт-група" Андріан Фітьо, базою у концепції є індустріальні парки, які передбачають поводження з будівельними, електричними, електронними та іншими типами відходів.
По області передбачено створення чотирьох кластерів — №1 "Червоноградський" (176,4 тис. осіб; 42,7 тонни сміття), Кластер №2- Рахедівський, Бродівський, Кам'янка-Бузький, Буський, Золочівський, Пустомитівський, Перемишлянський райони та частина Львова (795,5 тис. осіб, 193,2 тонни сміття), Кластер №3 -Жовківський, Яворівський, Мостиський, Городоцький райони, частина м. Львів (719,6 тис. осіб; 174, 0 тонн сміття), Кластер №4 — Самбірський, Старосамбірський, Дрогобицький, Миколаївський, Жидачівський, Стрийський, Сколівський, Турківський райони (811,6 тис. осіб; 198, 5 тонн сміття).
"Кластер віддаємо в концесію компанії, яка може, згідно зі законодавством, управляти цінними паперами. Вона випускає цінні папери, власне, під цей проект, але коли вона бере концесію, збираються всі органи місцевого самоврядування і саме вони визначають, де буде ділянка під перевантажувальну станцію, ще якісь об'єкти поводження з ТПВ. Наше завдання — щоб ці органи самоврядування, відповідно до закону "Про співробітництво територіальних громад", об'єднали свої зусилля, задекларували добру волю, що вони готові віддати в концесію свій сміттєвий ресурс. І тоді компанія володіє цим сміттєвим ресурсом упродовж 25 років", - пояснив Андріан Фітьо.
Управляюча компанія, якій надали кластер у концесію, наймає інвесторів для будівництва об'єктів та перевізників, залучає девелоперів, від місцевих органів отримує ресурс (сміття) та землю під експлуатацію, а взамін видає пільги, зменшення тарифів. Передбачається також, що органи місцевого самоврядування будуть отримувати дивіденди від такої діяльності.
"Червоноградський кластер (№1) був сформований давно, тому ми його виділили окремо. Він не мав такої економічної складової, яку ми закладали з самого початку. Кластери №2, 3, 4 сформовані з приблизно однаковою кількістю населення та кількістю продукованого сміття - приблизно 200 тонн. Невигідно для якогось окремого міста (чи для Бродів, чи для Жовкви, чи для Красного) робити окремий завод, бо він себе не окупить. Такі кластери окуповують себе за 12 років, менші — за 20. Ми формували кластери по співвідношенню тарифу та інвестицій", - прокоментував Андріан Фітьо.
Львів також планують розділи між кластерами 2 і 3, тому що у місті є велика щільність населення. Якщо його не розділяти, а створити, наприклад, окремий кластер, то тариф на поводження зі сміттям буде іншим; тоді як вказана Концепція пропонує один тариф для всієї області. Станом на 2012 рік цей тариф мав би бути 15-18 гривень. Всього за рік, згідно з розрахунками, з усіх кластерів має вивозитись 608 тисяч тонн.
За словами представника ПАТ АКБ "Львів" В'ячеслава Кокошка, у перспективі, для компанії, яка буде займатися кластерами і, відповідно, купувати облігації, сертифікати або інші цінні папери, це також принесе вигоду. Також фінансовий експерт зазначив, що можна зробити замкнуту економічну систему всередині кластера: когось штрафують за створення несанкціонованого майданчика зі сміттям, а ці кошти йдуть на вивезення того ж сміття. Так само можна скористатись європейським зразком і ввести штрафи за неналежне сортування відходів.
Як зазначив начальник відділу екологічної експертизи, нормування атмосферного повітря та поводження з відходами департаменту екології ЛОДА Назар Сорока, облдержадміністрація збирається врахувати систему кластерів у обласній Програмі поводження з ТПВ. Тим паче, що у ЛОДА вже мають приклад для наслідування — Донецьку облдержадміністрацію.
"Департамент екології підтримує Програму, бо має бути певна концепція до чого ми маємо йти. Так само Міністерство екології розробляє Національну стратегію поводження з відходами, яка буде діяти по всій Україні, куди включено кластерні системи. Нас обганяє Донецька область, яка прийняла програму поводження з ТПВ і кластерної системи, хоч у них там інша ситуація. Ми маємо йти до певної стратегії", - розповів Назар Сорока.
Окрім іншого, відповідно до стратегічних міжнародних документів, з 1 січня 2018 року в Україні має бути припинено захоронення необроблених відходів, у чому повинна допомогти вказана система з кластерним підходом.
Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів
Всі новини на одному каналі в Google News
- 14:31У Львові з багатоповерхівки випав 19-річний юнак
- 11:25Працівник Львівської митниці погорів на хабарях за безперешкодне розмитнення авто
- 15:50За пів року у 22 медзакладах країни проведено 304 пересадки органів
- 12:22У двох областях очікують підвищення рівня води
- 09:59Мер Львова уточнив наслідки ворожої нічної атаки ФОТО
- 08:40Обстріл Львова: Є поранені та руйнування (ФОТО, ВІДЕО) ФОТО Відео
- 12:01На Львівщині в автотрощі за участі автобуса міжнародного сполучення постраждало понад 30 людей (ФОТО) ФОТО
- 09:32У Львові через потужні зливи вийшла з берегів річка Зубра. Місцями рівень води сягає трьох метрів ФОТО
- 09:20"УЗ" запускає експериментальний поїзд зі Львова до Хмельницького (ГРАФІК)
- 21:26 Пакунок школяра: Батьки першокласників отримуватимуть 5 000 грн допомоги через Дію
- 16:25Викрали мільйон і авто: На Львівщині за напад на підприємця та його родину судитимуть банду
- 10:31На кордоні затримали 19-річного львів'янина: Це його 13-та невдала спроба втечі з країни ФОТО
- 10:03"УЗ" запускає експериментальний поїзд зі Львова до Хмельницького
- 14:29В українських потягах побільшало жіночих купе
- 13:31 РФ може й надалі атакувати ТЦК, то - частина планів московії
- 21:50На Закарпатті рятували 19-річну львів'янку, яка травмувалась біля водоспаду Шипіт ФОТО
- 15:45 В Україні можуть ввести чотириденний робочий тиждень, - Гетманцев
- 10:29 На Львівщині затримали майора Повітряних Сил ЗСУ, який виявився російським "кротом" ФОТО
- 19:10На Рівненщині вантажний потяг зійшов з рейок: Пасажирські поїзди затримуються