Копачі і Боровик: Скільки поколінь нелегалів зможуть "мити" бурштин на Рівненщині

Через видобуток бурштину область вже кілька років живе, як на "бочці з порохом"

Копачі і Боровик: Скільки поколінь нелег…

Після торішньої великомасштабної гучної операції Генеральної прокуратури прокуратури та Служби безпеки України з викриття й затримання звинуваченого в організації "бурштинового угруповання" заступника прокурора Рівненської області Андрія Боровика ЗМІ до того, що зараз відбувається на копальнях, дещо втратили інтерес. Але Depo.Львів вирішив поцікавитися що ж відбувається на Рівненщині зараз із бурштином.

"Бурштинова справа" перебуває в одному з райсудів Львова, Боровик судиться за поновлення на посаді в прокуратурі й подав позов на МВС та СБУ про захист честі, гідності та ділової репутації. Він влаштувався на роботу й читає студентам лекції про боротьбу з корупцією.

За даними Depo.Львів, бурштин копають і миють, як і раніше, в основному фізичні особи – нелегально. Законно ж це робить пара офіційних підприємств – "Сонячне ремесло" та "Укрбурштин". "Більшість компаній є приватними, власники різні, бенефіціанти глибоко заховані. Державних підприємств, які добувають камінь, лише два. Гучних сутичок між видобувачами немає – там все давно поділено й переділено", - розповіли джерела Depo.Львів серед копачів.

На скільки років видобутку вистачить запасів бурштину – не знає ніхто. Є старий аналіз 70-х років минулого століття з приблизними оцінками. Неофіційні джерела кажуть, що запасів вистачить ще надовго, може, років і на 70. Скажімо, в урочищі "Азалія" біля Клесова на Сарненщині Рівненської області бурштин видобувають уже 30 років, і для нелегалів працювати там досі вигідно, адже технології видобутку вдосконалюються. Розкривати свої доходи нелегали не хочуть. Але якщо досі працюють, то вигоду, безперечно, мають.

Тим часом поліція та прокуратура періодично показують, що й вони працюють: викривають, затримують, вилучають. Цієї осені повідомили, що слідчі Головного управління Нацполіції в області провели обшуки у клієнтів наркодилерів в райцентрі Дубровиця. Вилучили 58 кг бурштину, марихуану та перероблений від вогнепальну зброю стартовий пістолет. У прикритті злочинної діяльності запідозрили колишнього правоохоронця з Дубровицького райвідділу поліції. Заявляла поліція й про інші, подібні до цієї, свої справи.

Генпрокуратура тим часом взялася перевіряти законність одержання ліцензій на видобуток бурштину фірм, які хочуть працювати на Рівненщині, Волині та Житомирщині.

З'являються на Рівненщині й інші повідомлення: то копачі дісталися до вузькоколійки, чим поставили під загрозу курсування раритетного поїзда, який називають "кукушкою", то газогін підкопали так, що трубу під високим тиском може розірвати. Залізничний насип торік "підрихтували", аби поїзд не зійшов з рейок, а що робити з трубою – поки невідомо. Півтора кілометри газогону, прокладеного до двох сіл Сарненщині, опинилися під водою, частина труби оголилася. Мешканці та газовики остерігаються, що труба може будь-якої миті тріснути.

Той факт, що практично усе населення чоловічої статі в "бурштинових" районах Рівненщини зайняте видобутком бурштину, чиновники пов'язують навіть з низьким загальним рейтингом області у проходженні цьогорічного ЗНО. Мовляв, й самі школярі, і їхні батьки міркують так, що навіщо цим дітям вчитися, поки є змога копати бурштин?

Що ж стосується нашумілої справи "бурштинової мафії", то там поки що не помічено якихось суттєвих зрушень. Судових засідань по суті у Сихівському райсуді Львова, де вона перебуває на розгляді, досі не було. Натомість підозрюваний у "кришуванні бурштинової мафії" Андрій Боровик, ще перебуваючи в СІЗО, подав позов про поновлення на посаді в прокуратурі й виплату йому відшкодування за вимушений майже півторарічний прогул.

Він влаштувався доцентом кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені Степана Дем'янчука у Рівному й читає студентам лекції про боротьбу з корупцією. Висунуті проти нього звинувачення вважає надуманими й стверджує, що, власне, боровся з мафією, а не прикривав її.

Цього року у родині Боровиків трапилася ще одна вельми прикра історія: батько Андрія Боровика, підприємець Володимир Боровик, перебуваючи за кермом у нетверезому стані, у січні збив насмерть жінку. Трапилося це на очах її семирічного сина. Боровик-старший теж кілька місяців провів у слідчому ізоляторі й свою вину визнав. Його було засуджено до кількох років позбавлення волі умовно з позбавленням на три роки права керувати автомобілем. Позашляховик підприємця, на якому було скоєно смертельне ДТП, суд постановив йому повернути.

Потерпілі нібито не наполягали на більш суворому покаранні, адже, зі слів Андрія Боровика, його родина у вигляді компенсації придбала двом синам загиблої по квартирі. Боровик-старший. Також і прокуратура як державний обвинувач у справі, оскаржують цей вирок суду в Апеляційному суді Волинської області.

Тим часом прокуратура Рівненської області будує нові плани боротьби з бурштинокопачами. На даний час у провадженні територіальних органів поліції в Рівненській області перебуває 210 кримінальних проваджень, порушених за ст. 240 КК України за фактами незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення. Речовими доказами у цих провадженнях стали вилучені понад 1,2 тони "сонячного" каміння, 130 мотопомп та 52 одиниці транспортних засобів. Цьогоріч знешкоджено 2 злочинних угруповання, які займалися старательською діяльністю, в тому числі 1 з них – з корумпованими зв'язками.

Разом з тим, як відзначалось на нараді у прокуратурі, реальний стан справ свідчить, що вжиті правоохоронними і контролюючими органами заходи щодо протидії незаконному видобуванню бурштину є вкрай недостатніми та потребують значної активізації.

На нараді увагу на необхідності ефективної взаємодії між учасниками міжвідомчої робочої групи щодо обміну інформацією про виявленні порушення, що, у свою чергу, сприятиме своєчасному викриттю протиправної діяльності. А також зорієнтовано діяльність усіх служб на активізацію роботи з викриття організаторів незаконного видобутку та переміщення "сонячного каміння".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Рівне

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme