"Золота Нафтуся": Як мер Садового хоче "доїти" хворих
Колишній головний лікар Трускавецької міської лікарні, а нині міський голова Трускавця Андрій Кульчинський вирішив торгувати земними надрами
Місто Трускавець – бальнеологічний курорт на Львівщині, відомий завдяки цілющим мінеральним водам не лише в Україні, але й за кордоном, цьогоріч відсвяткував своє 190-річчя. "Нафтуся", "Марія", "Софія", "Броніслава", "Юзя" десятиліттями вабили до себе недужих завдяки своїм унікальним цілющими властивостями, а ще – доступністю. Вода на курорті завжди була безкоштовною. Для багатьох людей поїздка у Трускавець "попити водички" стала своєрідним ритуалом, який повторювали раз або двічі на рік, з року в рік, десятиліттями.
За офіційними даними, у 2016 році курорт відвідали 210 тисяч туристів. За неофіційними – значно більше, адже чимало людей, які сюди приїздять зупиняються не в санаторіях і готелях, а на квартирах в трускавчат, які не зареєстровані, як приватні підприємці, бо так дешевше. Туристів у Трускавці ніколи не бракувало. Щоб випити води іноді доводилося, навіть, стояти у довжелезних чергах.
Не дивно, що новриття бювету мінеральних вод №2, що розташований на вулиці Суховолі, відпочивальниина про закки зустріли матюками на адресу міської влади. На папірчику, приклеєному до центральних дверей бювету адміністрація, навіть не вибачившись, повідомила, що "у зв'язку з проведенням технічного обстеження і капітального ремонту будівлі бювету №2 тимчасово припинено його роботу".
Скільки триватиме цей "тимчасовий капітальний ремонт", в оголошенні не вказали, але порадили користуватися послугами бювету №1, який розташований у протилежному кінці курорту. Останній факт неабияк обурив хворих, стареньких і людей з малими дітьми, які спеціально винаймали житло біля бювету №2, аби "близько було до водички". Тепер їм, незважаючи на самопочуття і погоду, доводиться шість разів на день долати відстань у понад два кілометри вгору і ще стільки ж - згори (воду у Трускавці рекомендують пити шість разів на день протягом 21-24 днів).
Ще однією неприємною новиною для трускавчан і гостей міста стало встановлення кас і турнікетів на "нижньому бюветі" – тому єдиному, що залишився працювати. Встановлювати їх розпочали ще взимку.
Хто це робив і навіщо залишилося невідомим. В інформаційному запиті Depo.Львів, відправленому міському голові міста Трускавець Андрію Кульчинському, мер запевнив, що не володіє інформацією про те, що відбувається у його місті. Мовляв, бювети мінеральної води належать приватному підприємству "Трускавецькурорт". Проте, пообіцяв з'ясувати і проінформувати, щойно йому щось стане відомо.
Так, цілком можливо, що міський очільник від "Самопомочі", яка здобула перемогу на місцевих виборах 2015 року, за півтора року роботи у кріслі трускавецького мера і 13 років роботи на різних посадах у Трускавецькій міській лікарні (серед яких і в.о. головного лікаря) так і не зміг розібратися, що і як відбувається у місті-курорті. Але, навіть, після запиту, відправленого Depo.Львів він цього так і не спромігся взяти і зробити. Відповіді на запитання, що коється з бюветами Трускавця ми чекаємо й досі.
У той же час, виданню zaxid.net, яке входить в орбіту впливу шефа "Самопомочі" і одночасно мера Львова Андрія Садового Кульчинський продемонстрував, що він таки в курсі нововведення. Турнікети, за його словами, потрібне для безпеки. "Ми маємо бути впевнені, що у бюветі у нас люди не несуть жодної інфекційної небезпеки", – переконує мер. Не уточнюючи, як турнікети можуть протистояти інфекціям і як він збирається визначати інфекційну загрозу - кров і мазки братиме на вході?
Незрозумілою є і плата за вхід у бювет, яку у тому ж інтерв'ю виданню свого патрона озвучив трускавецький мер. На його думку, ціна за "попити водички" має бути 4 гривні. "Якщо ми говоримо про плату у 4 гривні, то давайте порівняємо, скільки коштує хліб: вартість одного буханця – це два-три відвідування бювету. Звучать різні думки, зокрема й такі, що введення плати може відлякнути туристів. Я абсолютно не погоджуюся. Десятиденний курс лікування у Трускавці по 12 грн на день коштує 120 грн. Витрати на квиток поїзда – у три-чотири рази менші. Можна порівняти цю плату з вартістю квитка на потяг з Києва до Трускавця – у купе або в Hyundai у 400 - 500 грн, то бачимо, що це менше десятої частини. Я пов'язую введення плати за воду з покращенням комфорту відпочинку на курорті та покращенням умов видачі "Нафтусі", - заявив Кульчинський.
Проте "арифметику" Кульчинського блискавично розкритикували ті, для кого Трускавець – не спосіб нажитися, а єдина можливість оздоровитися. Адже на "Хюндаї" у Трускавець їдуть одиниці. Більшість їдуть сюди у плацкарті (300 грн в обидва боки), шукаючи житло подешевше чи навіть ліжко-місце у квартирі якось трускавецької господині. Це по-перше.
А по-друге, рекомендований лікарями курс лікування трускавецькими "Нафтусею", "Софією", "Марією", чи "Броніславою" - шість разів на день протягом 21-24 днів, а не "десять днів по три прийоми", і про це Кульчинський, як лікар з багаторічним стажем, мав би добре знати. Тобто вода – перед прийомом їжі, вода – після прийому їжі. Тож шість разів по 4 гривні – 24 гривні на добу. А це – понад 500 грн за курс, що складає 160% від ціни квитка, а не 10%, як порахував мер. Зате Кульчинський за рік на водіза робить орієнтовно 100 млн гривень.
До закриття "верхнього" бювету у багатьох хворих теж чимало запитань. Люди переконані: "верхній" бювет закрили для того, щоб торгувати надрами землі на "нижньому". І замість того, щоб поїти хворих мінеральною водою, їх будуть "доїти".
Пенсіонери, хворі і малозабезпечені, які, вирушаючи до оздоровниці, рахують "кожну" копійку, шукатимуть шляхи для економії. От хоча б "скинутися" і відправити одного з п'ятьма дволітровими пляшками на воду для всього санаторію. Щоправда, це буде не лише дешево коштувати, але й дуже дешево виглядати. Тож авторитет, який Трускавець напрацьовував роками, завдяки керівникам від "Самопомочі" може бути втрачений за один сезон.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Львів