Чому у Львові розгорівся скандал через балерин на танкових траках

У Львові пересварились через відзначення Дня Європи

Сьогодні, 25 травня, на території ДП "Львівський бронетанковий завод" відбудеться відзначення Дня Європи під гаслом "Україна – Європейський щит!". "Родзинкою" цього свята стануть балерини львівського Оперного театру, які "працюватимуть" на траках, які "тримають на собі болото зі Сходу України".

Журналісти - "п'ята колона"

Повідомлення про проведення такої акції з'явилось у львівських медіа ще у понеділок після проведення апаратної наради у Львівській ОДА. Тоді ця інформація у багатьох викликала лише іронічну посмішку, адже сприйнялась як жарт.

Проте після обурливих коментарів журналістів та громадських активістів директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Христина Береговська у вівторок цю інформацію підтвердила, роз'яснивши виданню "Форпост" деякі деталі її проведення.

Після чергового шквалу коментарів у Львівській ОДА вирішили провести прес-конференцію, суть якої звелась до звинувачень журналістів у тому, що вони є п'ятою колоною й просто не розуміються у мистецтві.

П'ятою колоною представників медіа назвав директор – художній керівник Львівського національного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької Василь Вовкун. З його слів, він не вміє тримати у руках зброю, однак культура і мистецтво – це також зброя у час гібридної війни на Сході країни із Росією.

Ба більше: Вовкун запропонував журналістам, які були присутніми на прес-конференції, плюнути у обличчя тим, кому не подобається проведення такого заходу.

Офіційно

Програмою заходу передбачено поєднання європейської класичної, поп-музики та популярної музики у супроводі симфонічного оркестру під керівництвом відомої української диригентки Оксани Линів, хореографічно-пластичних етюдів, української військової техніки та військової атрибутики.

Урочистість буде супроводжуватись світловими та мультимедійними ефектами, оригінальними образотворчими декораціями, інсталяцією, що створять феєричний шарм та атмосферу свята.

Як розповіла Береговська, до участі у заході запрошено 350 осіб, зокрема учасників Революції гідності, учасників АТО, вдов загиблих героїв та членів їх сімей, а також представників наукових та мистецьких кіл, ректорів вищих навчальних закладів Львова.

Окрім того, участь у заходах візьмуть високі представники дипломатичних кіл, зокрема Посол ЄС, а також посли двох країн Євросоюзу. Крім того, участь у заході візьме віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе, а також перший заступник керівника "Укроборонпрому".

Реально

Представники мистецьких кіл, учасники АТО, журналісти та громадські активісти вважають такі акції недоречними, про що можна прочитати у відповідних постах у соціальній мережі "Фейсбук".

"Друзі з ОДА, поділіться травою. Не можна все собі і собі! Я бачила раніше повідомлення про балерин на танках у День Європи. Але не могла навіть припустити, що така дешева кічуха буде всерйоз втілена у життя. Я спершу подумала, що то якийсь розвод чи жарт. Але сьогодні дізналася, що це офійціна програма на День Європи за участі іноземних послів (о, майн год) Тобто, у четвер на бронетанковому заводі (режимний об'єкт) на танках, а точніше на гусеницях сидітимуть балерини. Так просто...Це пояснила інтернет-виданню "Форпост" директор депаратменту культури ОДА Христина Береговська. Це, я так розумію, її "креативна" свіжа і вишукана ідея. Чиновниця пояснила походження своїх фантазій: "Я побувала на Львівському бронетанковому заводі. Подивилася усю техніку, придивилася до кожного елемента. Мене вразили гусениці. Після цього я звернулася до Оперного театру з пропозицією поєднати непоєднуване: щоб тендітні дівчата-балерини сиділи на гусеницях. Це мало бути символічним: гусениця – війна, і дівчина, яка чекає свого хлопця, коханого, чоловіка. Дівчата будуть сидіти. Ніхто, не дай Боже, не буде на танках танцювати чи їздити. Ніхто нічого не буде похабити" (цитата з Форпосту)", - пише Балицька.

Журналіст коректно й по-пунктах пояснює, чому таку акцію проводити недоцільно.

"Дивіться, дорогі чиновники з ОДА, щоб з вами не було так само. Щоб ви не думали, що забацали не аби який перформанс, а насправді ходите з членом на чолі. Вибате за метафору. Але вона нічим не гірша за метафору "балерини на танках", - написала Балицька.

Скандал триває

Директор Оперного пишається тим, що його запросили долучитись до проведення такого дійства. "Ми живемо не тільки в час гібридної війни на Сході, ми живемо і час гібридної війни у Львові. Сайти сьогодні розриваються від інформації, яку я розглядаю тільки як п'яту колону у Львові. Комусь не подобається мистецтво балету? Комусь не подобається наш, так би мовити, інтелектуальний продукт у вигляді танків? Ви вже написали. Ось де є гібридна війна вже на наших теренах. Я це не сприймаю. Якщо ви ставите провокаційні питання, значить ви належите до тої п'ятої колони", - сказав він.

Також Вовкун пояснив, що робитимуть балерини: "Там буде інсталяція гусениць, які "тримають" на собі болото зі Сходу України. Мені сказали їх не чистити, а навіщо це робити. Заборонили чистити. І на них працюватимуть артистки балету Оперного театру".

Відтак, організатори заходу звинуватили львівських журналістів у містечковості й наголосили, що представники преси, мовляв, не вміють мислити глобально. Хоча прес-конференція й розпочалась словами, що організатори не будуть виправдовуватись, проте саме як виправдання вона і пройшла.

Керівник балету "Життя" Ірина Мазур додала, що журналісти не вміють бачити позитив, тому, мовляв, вона вбачає у таких обговорення "провокацію однозначно не наших друзів". Також Мазур додала, що "усі задіяні особи працюють на волонтерських засадах і їм ще доводиться читати нападки на себе".

Співачка Ірина Доля додала, що журналісти не мали б обговорювати те, суть чого не знають, адже це "провінційний містечковий настрій".

На думку усіх організаторів, до проведення заходу преса взагалі б мала мовчати, а тільки після його проведення ділитись враженнями, чи акція вдалась, чи ні.

Після виступів усіх спікерів, анонсованих на брифінгу, журналісти назвали цю прес-конференцію "батьківськими зборами" й обурення у соціальних мережах набуло нових обертів.

... До слова, спочатку на сайті Львівської ОДА "висів" анонс, у якому зазначалось, що для участі у події потрібно прийти у дрес-коді: "у вечірніх сукнях (рекомендовано червоного кольору)". Коли ж журналісти на прес-конференції запитали про цей дрес-код, то Береговська з початку заявила, що такого не було і вона вперше про це чує, проте коли журналісти запевнили, що такий анонс був на сайті ОДА, вона "виправилась" і додала, що дрес-коди - це міжнародна практика.

"Нас про це запитували колеги з-за кордону. Нічого страшного у дрес-кодах немає, адже така європейська практика", - додала Береговська. Саме це і було певним фіналом, наскільки словам чиновниці можна вірити...

Замість післяслова

Вистава з балеринами відбудеться сьогодні, 25 травня, о 15:30 у ангарі №2 на бронетанковому заводі. Усі бажаючі потрапити туди не зможуть через режимність об'єкту, але, мабуть, це той випадок, коли найцікавіше відбулось ще до проведення самої акції...

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Львів