Як переділять Львівщину

Зараз в області більш-менш мирно співіснують чотири центри впливу. Порушити баланс можуть результати жовтневого голосування

Як переділять Львівщину…

За часів Януковича "смотрящими" називали тих, хто збирає данину з бізнесу в тому чи іншому регіоні, прикриваючись своїм дахом у верхньому ешелоні влади. Якщо "наглядачі" виходили за рамки злодійських понять про пристойність, їх виводили з гри, як це сталося, наприклад, із запорізьким "смотрящим" Євгеном Анісімовим, відомим у місцевих кримінальних колах на прізвисько Онисим. У жовтні 2013 року він був затриманий столичним УБОЗом в аеропорту "Бориспіль" за підозрою у скоєнні ряду тяжких злочинів, проте в січні 2014-го його випустили під домашній арешт, після чого він зник з поля зору правоохоронців. До речі, в Запоріжжі досі фігура Анісімова не знята з дошки і бере участь у нових політичних розкладах.

Після втечі Януковича термін "смотрящий" залишився, хоча його значення змінилося. Тепер він використовується в тому контексті, що у всіх великих політичних сил, включаючи і мільярдерів з політичними інтересами загальноукраїнського масштабу, таких як Рінат Ахметов або Ігор Коломойський, є свої "куратори", "відповідальні", "уповноважені" в регіонах - якщо і не в кожному, то, принаймні, в тих, які ці сили вважають або намагаються зробити своїми базовими.

Ми розглянули основні центри впливу в столиці та в усіх регіонах, за винятком окупованого Криму. Це дозволяє зробити деякі висновки і про ситуацію в країні в цілому. Тільки про деяких областях можна сказати, що там головним центром впливу є губернатор. Ще в кількох областях губернаторів доповнюють своїм політичним вагою великі фігури з оточення Петра Порошенка. Але чимало й таких регіонів, де є дві-три приблизно рівновеликих за своєю силою угруповання, іноді жорстко конкурують один з одним, іноді мирно співпрацюють, тому що поділили сфери інтересів. При цьому місцева президентська команда може навіть і не входити в число цих двох-трьох найвпливовіших.

Дана картина, безсумнівно, зміниться після жовтневих виборів. З одного боку, всюди суттєво оновиться склад місцевих рад, і чи не в усіх облрадах президентська партія стане ядром правлячої більшості. Але з іншого - безсумнівно і те, що після виборів як мінімум половина губернаторів позбудеться своїх крісел. Тому десь посилиться вплив Президента, а десь - олігархічна роздробленість.

Вперше за останні роки Львівщина отримала сильну постать губернатора, який не тільки хоче, але і може вести свою гру. Про це пише Depo.Львів з посиланням на "Ділову столицю".

Варто відзначити, що Олег Синютка довгий час був беззмінною правою рукою і надійним тилом мера Львова Андрія Садового. Він займався господарськими питаннями і не брав участі в жодних політичних проектах шефа.

Дрейф Синютки від Садового розпочався рік тому. Отримавши пропозицію від Петра Порошенко, перший зам мера довго сумнівався, але все ж поміняв команду і під новий рік зайняв пост голови ОДА. До слова, всупереч поширеній думці, Садовий не "благословляв" Синютку на губернаторство і, як розповідають поінформовані люди, до останнього намагався його відмовити. Втім, після відходу публічні відносини між ними не зіпсувалися. Однак спілкування між собою не на людях вони практично припинили.

Перешкодити призначенню Олега Михайловича намагався і ще один впливовий чоловік на Львівщині - екс-депутат Верховної Ради від партії "Свобода" Ігор Кривецький (в певних колах йог називають Пупс: нібито таку кличку він мав колись у кримінальному угрупованні Вови Морди). Кажуть, що він навіть особисто спілкувався з цього приводу з Порошенком восени минулого року, коли вперше з'явилася інформація про можливе призначення Синютки. Адже після революції саме люди сірого кардинала "Свободи" очолювали область. Та й сьогодні він усе ще ситуативно контролює Львівську облраду (у крісло голови в 2012 році Кривецькому вдалося просунути свою людину - Петра Колодія), а найбільшою фракцією досі є "Свобода" (37 депутатів з 111). Проте останнім часом багато депутатів позбавляються від опіки Кривецького, йдучи до братів Дубневич і в інші місцеві групи, тому облраді все важче приймати рішення, вигідні "Свободі".

Згадані брати-бізнемена Богдан і Ярослав Дубневичі - це теж серйозний центр впливу на Львівщині. Хоча вони є членами парламентської фракції БПП, але і їх не влаштовує на посту губернатора Синютка, що перетворився на сильного конкурента. Вони давно пригледіли на його місце свою людину - депутата облради Олександра Ганущина. Однак поки вичікують, задовольнившись тим, що в сферу їх інтересів увійшло Головне управління ДФС у Львівській області після призначення його керівником Ігоря Кондро. До слова, Синютка до останнього боровся проти цього призначення. Через ДФС Дубневичі хочуть впливати і на керівництво Львівської митниці. І дуже розраховують, що участь у фінансуванні кампанії президентської партії на місцевих виборах допоможе їм і надалі нарощувати вплив у регіоні. Але з літа обласну організацію БПП "Солідарність" очолює все той же Синютка, він же став першим номером у партійному списку до облради. Так що зараз Дубневичам доведеться попрацювати на губернатора.
Що ж стосується мерської кампанії у Львові, то безперечним фаворитом тут виступає Садовий. Дубневичі роблять ставку на свою колегу по фракції БПП в парламенті Оксану Юринець - вона висунута кандидатом від президентської партії. А Кривецький "розклав яйця в два кошики". Це "Свобода", що висунула в конкуренти Садовому екс-віце-спікера парламенту Руслана Кошулинського, і "Народний контроль", від якого на мерські вибори йде народний депутат Дмитро Добродомов.

Окремо Юринець, Кошулинський і Добродомов явно не можуть змагатися з Садовим. Втім, не можна виключати, що другий тур (якщо він буде) зіграє злий жарт із нинішнім мером через його високий антирейтинг. Однак Садовому на цих виборах дуже важливо не просто перемогти самому, але й отримати більшість у міськраді, якої він був позбавлений останні п'ять років. За цей час йому довелося ветувати кілька сотень рішень міськради. Тому, маючи розкручену "Самопоміч", отримати понад половину мандатів для Андрія Івановича справа принципу. А для БПП - і тут сходяться інтереси Синютки і Дубневичів - принципово важливо поламати плани Садового.

Більше новин про львівсьські політичні розклади читайте на Depo.Львів.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme