Як на Львівщині реалізовуватимуть більше тисячі малих проектів

У Львівській облраді оголосили перелік проектів місцевого розвитку (мікропроектів), які цього року реалізують у області

Як на Львівщині реалізовуватимуть більше…
Засідання конкурсної ради із визначення переможців конкурсу мікропроектів у Львівській області на 2019 рік. Фото депутата обласної ради Івана Собка

У Львівській облраді затвердили та оголосили 1102 потенційних переможців конкурсу в рамках Програми проектів місцевого розвитку. Попередніх переможців оголосили під час засідання конкурсної ради, співголовами якої є профільні заступники голови ОДА та облради. Сам конкурс мікропроектів "виріс" на Львівщині й уже зараз поширюється у інші області, а у регіоні набирає все більшої популярності.

Відтак, конкурсна рада з питань реалізації Програми проведення обласного конкурсу проектів місцевого розвитку у Львівській області затвердила 1102 потенційних переможців конкурсу в рамках Програми проектів місцевого розвитку у Львівській області.

"Сьогодні відбулось засідання Конкурсної ради, одне з найважливіших. На ньому було затверджено 1102 потенційних переможці конкурсу проектів місцевого розвитку. Це рекорд.  Дуже добре попрацювали громади, дякуємо спонсорам, які долучилися. Тепер до 26 квітня ініціатори мають подати підтверджуючі документи про співфінансування. Переконаний, що усе буде добре. Дякую членам Конкурсної ради, профільному відділу та експертам, які дуже добре попрацювали", - зазначив заступник голови Львівської обласної ради, співголова конкурсної ради Володимир Гірняк.

Загальна сума з обласного бюджету на реалізацію 1102 проектів – 134,602 млн грн. Загальна ж їх вартість – 290,351 млн грн, а небюджетний внесок – 66,6 млн грн. Примітно, що небюджетний внесок у порівнянні з минулим роком зріс на 14,162 млн грн.

Найбільше коштів із 134,601 млн грн спрямують на пріоритет "Школи": з 612 зареєстрованих проектів – підтримано 321; на пріоритет "Інші пріоритети": з 459 – потенційними переможцями стали 284 проекти; на пріоритет "Культура": з 385 – потенційними переможцями стали 147 проектів.

Важливо, що відсоток згаданих переможців до загальної кількості поданих проектів складає від 38,2% до 61,9% в межах пріоритету залежно від якості проектів і відсотку небюджетного внеску в кожному з них.

Як бачимо, цьогоріч, як і в попередні роки, пріоритет "Школи" утримує пальму першості, а от "Культура" у порівнянні з минулим роком втратила одну позицію і поступилася "Іншим пріоритетам".

Варто зазначити, що цьогоріч "Обласні заклади" вперше беруть участь у Конкурсі. Втім не всі обласні установи скористалися цією можливістю. Підкреслимо, що лідером є Обласна клінічна психіатрична лікарня. Вона подала 12 проектів, з яких перемогли 6.

Лідером цьогорічного конкурсу став Старосамбірський район: із 79 поданих проектів потенційними переможцями стали 64 (81%).

Далі в рейтингу за лідером ідуть – Самбірський: із 32 поданих проектів потенційними переможцями стали 24 (75%), Миколаївський: із 61 поданих проектів потенційними переможцями стали 43  (70,5%), Городоцький: із 51 поданих проектів потенційними переможцями стали 35 (68,6%), Кам’янка-Бузький: із 55 поданих проектів потенційними переможцями стали 37 (67,3%) райони.

Варто наголосити, що найбільше потенційних переможців має Жовківський район – 73, однак, подавши 130 проектів, має невисокий процент – 56,2%.

Зауважимо, що ці території також мають високі показники відсотків небюджетного внеску.

Усього з адмінтеродиниць, що входять до складу районів (міста районного значення, села і селища, без ОТГ), було подано 1290 проекти, з яких перемогли 653.

У розрізі міст обласного значення першість отримав Борислав, який подав 34 проекти, з яких перемогли – 25 (73,53%). Далі йдуть – Червоноград (32 з 44), Дрогобич (52 з 80), Львів з приміськими територіями (73 зі 162). А серед аутсайдерів, на жаль, як і минулого року, Стрий (0 з 3).

Загалом же містами обласного значення подано 376 проекти, а потенційних переможців визначено – 199.

П’ять ОТГ продемонстрували стопроцентний результат: Бабинська (2 з 2), Вільшаницька (3 з 3), Воле-Баранецька (5 з 5), Дублянська (9 з 9), Заболотцівська (2 з 2), Нижанковицька (7 з 7). Варто відзначити гарну роботу Мостиської ОТГ (17 з 18), Судововишнянської ОТГ (13 з 14), Грабовецької (12 з 13). На противагу цьому – Новострілищанська (0 з 2) і Славська ОТГ (0 з 12) не здобули жодної перемоги.

Загалом ОТГ подали 464 проекти, з яких 250 стали переможцями.

Варто зауважити, що з 1102 потенційних переможців, органи влади підготували 403 проекти, а громадські організації, ініціативні групи, ОСББ, благодійні фонди – 699 проектів. Вкотре громадськість виявилася активнішою.

Далі – потенційні переможці до 17:00 26 квітня 2019 року мають подати рішення органів місцевого самоврядування про забезпечення бюджетного співфінасування до Львівської облради на електронну адресу: microproekt@gmail.com.

Ті заявники, котрі не подадуть необхідну документацію про бюджетне співфінансування, автоматично вибувають з переліку потенційних переможців, звільняючи місце наступному проекту за рейтингом у цьому ж пріоритеті Програми.

Після того, як всі надішлють вищезгадані рішення, відбудеться засідання Конкурсної ради, де і затвердять перелік переможців.

Нагадаємо, що в Програмі проектів місцевого розвитку існує механізм так званих соціально важливих проектів. Так, кожен член Конкурсної ради має право внести пропозицію по 1 проекту на одну адмінтеродиницю, загалом 29 проектів. Їх планується долучити до вже визначених 1102 проектів потенційних переможців. Кошти на ці соцважливі ініціативи передбачать на найближчому засіданні сесії облради.

У результаті Львівщина отримає матимемо 1131 проект місцевого розвитку у Львівській області на 2019 рік.

Другий етап буде не менш важливим, адже ініціативні групи повинні взятися за контроль. "Хто виконує, цінова політика, чи фірма виграла конкурс через прозоро, якість виконаних робіт і.т.д", - відзначає депутат Михайло Задорожний.

Директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Ірина Микичак наголошує, що конкурс мікропроектів є дуже потужним стимулом для розвитку громад, проте є "але".

"Чудові результати, успішний досвід. Респект усім, хто причетний до надзвичайно мотивуючої програми. Однак, підтримую колег у тому, що власний внесок не може бути серед визначальних критеріїв переможців. І критерії розвитковості, креативності, інновацій серед медичних проектів мали би визначати фахівці зі сфери охорони здоров'я. Серед експертів таких немає. Щодо обласних КНП, то більшість із них подані від охорони здоров'я. Із серйозним небюджетним внеском. Пройшла лише половина. Аргументи непереконливі. Співвідношення 8% коштів на медичні проекти до 37% на освітні для департаменту теж незрозуміле. При такому підході до фінансування медицини до школи піде все менше здорових дітей", - зазначила Микичак у Фейсбуці.

Справді, конкурс мікропроектів все більше критикують. Проте левова частка критика йде від представників партії "Самопоміч", адже раніше співголовою цього конкурсу від обласної ради була екс-перший заступник голови облради від "Самопомочі" Параска Дворянин, яка надалі працює депутатом облради, проте уже не є першим заступником Ганущина.

Простіше кажучи, у "Самопомочі" досі тримають образу за те, що їх людину "відсунули" від визначення проектів-переможців.

Натомість голова облради Олександр Ганущин переконаний, що конкурс є яскравим свідченням того, що формула децентралізації дає свої плоди.

"Шкода, дуже шкода тих хто забув: А) про те, що власний внесок дуже важливе мірило; Б) про те, що конкурс розрахований на слабших за індексами. Тому шкода за Яворівщину, Сокальщину, Пустомитівщину, Трускавець, Славську і Давидівську ОТГ, але товариство - dura lex sad lex", - пише Ганущин, підсумовуючи результати конкурсу.

"Охорона здоров‘я першого і другого рівня. Відверто, чекав на кращі показники. Ще буде аналіз територія/подано в пріоритетах/переможці. Але галузі, яка зараз виборює місце під сонцем під час медичної реформи вартувало б більше зважати на умови конкурсу, зокрема і на власний внесок", - парирує Ганущин директору департаменту охорони здоров’я Микичак.

Голова облради також відзначає, що тепер - час за пріоритетом "Спорт".

Також Ганущин відзначає, що понад 1000 проектів, на жаль, не перемогли. "Конкурс, товариство, він такий", - підсумовує голова облради.

Інфографіка Львівської обласної ради.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme