Як місто на Львівщині позбавляється залежності від російського газу

Жовква, яка будувалась як "ідеальне місто" з точки зору архітектури, найближчим часом може стати "ідеальним енергоефективним" містом

Як місто на Львівщині позбавляється зале…

Для 13-тисячно районного центру Жовква, що на Львівщині, шлях до енергоефективності розпочався два роки тому із європейської ініціативи "Угода мерів".

Міста цілого світу, які беруть на себе зобов'язання зменшити кількість викидів вуглекислого газу, отримують доступ до європейських коштів. Жовква скористалось цією нагодою. За виділені Євросоюзом 3 млн євро в місті запустили котельню, що працює на альтернативному паливі.

Вже два роки у Жовкві для опалення використовують відновлювальні джерела енергії і відмовляються від російського газу. Минулого року місто вклало в енергоефективність 9 млн грн грантових коштів. Очікується, що до 2020 року витратять ще 6 млн євро.

Як повідомили Depo.Львів у Львівській обладміністрації, реалізований проект енергоефективності став результатом співпраці з фондом "Східна Європа" і Жовківською міською радою.

За кілька попередніх років було встановлено нові твердопаливні котли, замінено 800 метрів теплотрас на попередньоізольовані труби, побудовано спеціальне приміщення для зберігання палива, яке автоматично подається у котельню. Також планується встановити індивідуальні теплові пункти на об'єктах, які отримують тепло саме з цієї котельні.

За даними Жовківської міської ради, модернізована головна котельня міста, потужністю 1,5 МВт, працює на відходах деревини – тирсі та палетах. На сьогоднішній день вона обігріває 12 житлових будинків а також 13 бюджетних установ. Важливо, що відсутні тепловитрати на шляху від котельні до споживача. За словами працівників котельні, на добу потрібно 20-25 кубів тирси. Дрова для опалення починають заготовлювати літом.

За даними мерії Жовкви, для опалення міста дровами під час усього опалювального сезону достатньо 2% відходів деревини, які "виробляються" на Львівщині.

У Жовкві чотири котельні. Дві з них досі працюють на газі, їх влада перевела у резервний режим. Ще на одній відбувається реконструкція, тут теж встановлять твердопаливні котли.

Під час опалювального сезону 2015-2016 років місячний запас газу для опалення Жовкви коштував 700 тис. грн. За умови опалення дровами економія складала 280 тис. грн.

У Жовківській міськраді вважають, що проект має економічну, екологічну і соціальну користь. Переходити тут на твердопаливні котли почали ще у 2005 році, коли газ не був таким дорогим і безперебійно постачався Росією.

Один із жовківських дитсадків пішов далі і не зупинився на переобладнані власної котельні. У рамках проекту "Розумне енергоспоживання для громад Львівщини" утеплили фасад і дах, встановили вентиляцію, а частину вікон замінили на теплоощадні.

Є в місті шкільний клас, де енергією забезпечує сонячна батарея. Вона живить систему вентиляції та розетки. У кабінеті є спеціальний стенд, який показує, скільки енергії споживає кожна лампа. Учні мають нагоду, окрім економії, вивчати ще й фізику. Сонячна батарея працює на 60% своєї потужності і дає 140 Вт у годину.

Для населення ціна за тепло не змінилася. Незалежно від того, на чому працюють місцеві котельні, ціна для звичайного жителя за центральне опалення залишилася сталою. Тому саме місто заощаджує 2 млн грн щороку (а це 20% міського бюджету) на ціновій різниці між дровами та газом. Ці кошти спрямовують на ремонти доріг та благоустрій.

У місті також працюють над проектом утеплення багатоповерхових будинків. За підрахунками, індивідуальне утеплення однієї квартири коштує майже 25 тисяч гривень. Якщо ж це робити організовано для всього будинку, то на одну квартиру вийде всього по 7 тисяч гривень.

В мерії розповіли, що упродовж наступних років у місті планують встановити нові сонячні батареї і утеплити кілька будинків.

На Львівщині у рамках програми енергозбереження стимулюють населення зберігати кошти: людям компенсують частину відсоткової ставки за кредитами, отриманими на здійснення енергоощадних заходів.

Протягом 2006-2016 років програмою стимулювання населення на здійснення енергоощадних заходів скористались понад 29 тис. мешканців області, які отримали кредити на загальну суму понад 337 млн грн. Сума відшкодування склала 45,5 млн гривень.

У 2016 році 165 мешканців Жовківського району отримали кредити за цією програмою. У 2017 році в обласному бюджеті передбачено 18 млн гривень на реалізацію цієї програми. Для мешканців Жовківського району передбачено компенсацію 15% за надані фінансово-банківськими установами позики з обласного бюджету. Прийнято місцеву програму у Жовківському районі на суму 214 тис. грн.

Раніше ми писали про як на Львівщині за гроші ЄС створюють ідеальне місто (ФОТО, ВІДЕО).

А також про маловідому Жовкву. Місто претендувало на те, щоб стати одним із семи див України.

За версією Depo.Львів, Жовква входить топ-п'ять ідей для туристичних маршрутів поруч зі Львовом на вихідні.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme