Спорт і культура на недоїдках: Як Львівська облрада поділила бюджетні мільярди

В 2018 році видатки області зростуть на 18% до 17,5 млрд гривень

Юрій Богун
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Львів
Спорт і культура на недоїдках: Як Львівс…

Львівська обласна рада ухвалила бюджет на 2018 рік. За нього проголосували 60 депутатів при 43 необхідних. Depo.Львів вирішив проаналізувати головний фінансовий документ області. Особливістю цього бюджету стало те, що вперше в історії Львівської обласної ради усіх семи демократичних скликань профільні програми було ухвалено до затвердження бюджету.

Депутати затвердили доходи в розмірі 17 535,91 млн гривень і видатки в розмірі 17 727,817 млн гривень. Доходи загального фонду бюджету затверджено в сумі 15 116,385 млн гривень, спеціального фонду - 2 419, 524 млн гривень, зокрема бюджет розвитку - 60 млн гривень. Видатки загального фонду бюджету затверджено в сумі 14 948,612 млн гривень, спеціального фонду - 2 779, 204 млн гривень, зокрема бюджет розвитку - 419,679 млн гривень.

Таким чином, загальний обсяг бюджету у 2018 році зросте на 2,8 млрд гривень, або 18% до 17,5 млрд гривень. На реалізацію обласних програм на Львівщині наступного року передбачається майже – 1,4 млрд гривень. Структура доходів обласного бюджету виглядає таким чином: соціальні субвенції – 61%, податкові надходження – 19,7%, медична субвенція – 10%, освітня субвенція – 2%, додаткова дотація – 5%.

Щодо наповнення бюджету, то, за словами директора департаменту фінансів Львівської обладміністрації Олега Демківа найбільшу питому вагу у структурі надходжень становить податок на доходи фізичних осіб – 83%. Цього податку заплановано надходження в сумі 1651 млн гривень, що на 338 млн гривень або 26% більше від очікуваних надходжень 2017 року. Іншим джерелом наповнення обласного бюджету є податок на прибуток підприємств і заплановано його надходження 162 млн гривень. Також важливими джерелами надходжень є плата за надання адміністративних послуг (68,0 млн грн), рентна плати за природні ресурси (90,8 млн гривень).

Спеціальний фонд обласного бюджету за податками і платежами заплановали в обсязі 1834 млн гривень. Порівняно з очікуваними надходженнями 2017 року це більше на 384 млн гривень або 26%. До спецфонду обласного бюджету передбачено надходження 1500 млн гривень коштів, що отримуються з державного бюджету у зв'язку з перевиконанням індикативних показників з надходження митних платежів, та 60 млн гривень від відчуження об'єктів обласної комунальної власності. Іншими джерелами надходжень до спецфонду є екологічний податок і власні надходження бюджетних установ.

"У нас "міцнішає земля під ногами" – відсоток податкових надходжень від загального обсягу обласного бюджету у 2018 році планується на рівні 19,77%. У порівнянні до "розкладки" бюджету минулого року цей показник становив 18,5%", - розповів голова обласної ради Олександр Ганущин. Із негативу – зменшено відсоток надходження екологічного податку. В абсолютних цифрах – це орієнтовно мінус 30 млн гривень.

Серед основних особливостей формування бюджету 2018 року варто назвати зарахування рентної плати за користування надрами для видобування нафти та природного газу до обласного бюджету – 2%, бюджетів міст обласного значення та об'єднаних громад – 3%, районних бюджетів – 2% та сільських, селищних і міських бюджетів у складі району – 1 %; продовження дії експерименту щодо зарахування до спеціального фонду обласного бюджету 50% понадпланових митних платежів; створення державного дорожнього фонду, частина якого передається як субвенція місцевим бюджетам пропорційно до протяжності доріг (583 млн гривень) та інші.

Основні видатки планується здійснювати в галузях: охорони здоров'я – 2,36 млрд гривень, що на 17,4% більше ніж у 2017 році; освіти – 1,2 млрд гривень, що на 22% більше ніж у 2017 році; соціального захисту – 280,7 млн гривень, що на 14,4% більше ніж у 2017 році; - культури – 293,6 млн гривень що на 9,6% більше ніж у 2017році; спорту – 98,8 млн гривень, що на 11,9 % більше ніж у 2017 році; охорони навколишнього середовища – 65 млн гривень; ремонт доріг та безпека дорожнього руху – 1,8 млрд гривень; придбання житла для дітей-сиріт – 6,9 млн гривень; бюджет розвитку – 174,7 млн гривень.

За словами голови комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку обласної ради Олега Домчака, в наступному бюджетному році область буде продовжувати реалізовувати ті програми, які мали позитивні напрацювання та успіх у 2016-2017 роках. А це ремонт доріг – 315 млн гривень, проекти місцевого розвитку (мікропроекти) – 105 млн гривень, охорона здоров'я – 158 млн гривень, освіта – 105 млн гривень, сільське господарство – 20 млн гривень, спорт – 20 млн гривень, міжнародне співробітництво – 18 млн гривень, підтримка учасників АТО – 27 млн гривень, соціальна підтримка окремих категорій громадян – 46 млн гривень та інші.

Також новинкою бюджету-2108 є скерування частини коштів, які витрачалися на утримання закладів і нераціонально використовувались на капітальні потреби закладів відповідної галузі. "А це придбання медичного, освітнього, спортивного та іншого обладнання, проведення енергоощадних заходів, реконструкцій приміщень. І на це – майже 110 млн гривень передбачено в програмі капітального будівництва на 2018 рік. Це рекордна сума за всю історію існування обласної ради", - додав Домчак.

Найбільшу питому вагу в складі видатків обласного бюджету мають субвенції соціального характеру – майже 10 млрд гривень або 56%.Так, на виплату допомоги сім'ям з дітьми передбачили - 4,5 млрд гривень, на відшкодування комунальним підприємствам витрат за наданні пільги та субсидії на житлово-комунальні послуги – 5,2 млрд гривень, що відповідно на 0,7 млрд гривень та 0,2 млрд гривень більше очікуваних видатків 2017 року.

За словами Демківа особливістю проведення розрахунків із пільг та субсидій в 2018 році є запровадження їхньої монетизації на рівні надавачів послуг, що буде першим етапом на шляху до повної монетизації субсидій населенню і важливим стимулом до економії енергоресурсів населенням.

Заступник директора департаменту освіти і науки Львівської обладміністрації Ігор Гайдук розповів, що на наступний рік на галузь освіти передбачено понад 1,2 млрд гривень з обласного бюджету, у тому числі 105,5 млн гривень - на реалізацію заходів і напрямів Програми розвитку освіти Львівщини на 2018 рік.

Серед нових напрямків Програми 0,5 млн гривень виділили на програму підвищення кваліфікації державних службовців, яку у наступному році вперше реалізовуватиме департамент освіти і науки, а також передбачено 2 млн гривень на програму обміну учнями, вчителями між Луганською, Донецькою областями та Львівщиною. "На розвиток професійно-технічної освіти – 50 млн гривень, у тому числі на створення 5 навчально-практичних центрів", - додав він.

За кошти обласного бюджету, на розвиток комунальних навчальних закладів інтернатного типу скерували понад 26 млн гривень, у тому числі 6 млн гривень – на придбання трьох спеціальних автобусів. 25 млн гривень передбачено на розвиток інфраструктури навчальних закладів.

"Уже стало звиклою практикою отримувати від держави "новорічні сюрпризи" у вигляді додаткових фінансових навантажень. На щастя, цього року вдалося обійтися меншими втратами, ніж очікувалося. Відповідно нам передано на фінансування лише 6 коледжів (це 70 млн грн, а не 350 млн грн як передбачалося в першому читанні на 27 коледжів)", - прокоментував освітні видатки Ганущин.

Понад 2 млрд гривень буде скеровано на ремонт доріг в області. "Дуже важливо, що на Львівщині вчергове буде продовжено митний експеримент. Від перевиконання індикативних показників по збору митних платежів ми 50% будемо спрямовувати до обласного бюджету на реконструкцію та будівництво доріг. Планові призначення і вони визначені в обласному бюджеті - 1,5 млрд гривень", - розповів Демків. За його словами, в частині доріг область субвенційний ресурс в обсязі біля 600 млн гривень, який додатково також дасть приріст. Ну і за рахунок податків і зборів буде отримано ще 300 млн гривень. "Таким чином понад 2 млрд гривень фінансовий ресурс, який ми очікуємо на дороги і сподіваємось, що стан автомобільних доріг буде покращуватись", - зазначив чиновник.

Видатки на утримання самої Львівської облради у 2018 році зростуть на 10 млн гривень, порівняно з 2017 роком. Усього на утримання апарату обласної ради у 2018 році передбачено 25 млн гривень, з яких 18,3 млн гривень – на оплату праці; 4 млн гривень – нарахування на оплату праці; 731 тис. гривень – на оплату комунальних послуг та енергоносіїв; 1,2 млн гривень – на оплату інших послуг; 360 тис. гривень – видатки на відрядження; 461 тис. гривень – на предмети, обладнання та інвентар; 200 тис. гривень – на капітальні видатки; 200 тис. гривень – на придбання обладнання та предметів довгострокового користування.

"Невеликий "бонус" у бюджетних стосунках на 2018 рік для обласного бюджету - з 1 січня ветеринарною службою буде опікуватися держава. Крім того, тішить, що продовжується практика зарахування до спецфонду обласного бюджету 50% понадпланових митних платежів на ремонт доріг", - вважає Ганущин.

Заступник голови бюджетної комісії Львівської облради Іван Собко додав, що хоча бюджет і становить 17,5 млрд гривень, проте на 70% він складається з коштів із державного бюджету, які вже мають цільове призначення. Відтак, лише 3,8 млрд гривень депутати змогли розподілити на потреби області. Серед позитивів - що найбільше грошей використають для ремонту доріг, на медицину та освіту. А от спорт і культура на Львівщині в 2018 році фінансуватимуться за залишковим принципом. "На розвиток передбачено 5 мільйонів гривень. Що за такі гроші можна змінити в частині розвитку нашого спорту, я маю на увазі, обласні заклади? Якщо говорити про культуру, на неї виділять 10 мільйонів. Ці резерви бюджетна комісія десь вишукала та скерувала їх у розвиток", – пояснив він.

Також депутати проголосували за ухвалення Програми соціально-економічного та культурного розвитку Львівської області на 2018 рік. Програма спрямована на досягнення п'яти цілей: конкуретноспроможна економіка, якість життя, відкриті кордони, розвинуте село та туристична привабливість.

"Серед джерел фінансування варто виділити програмний ресурс обласного бюджету, обсяг якого становить 1,382 млн гривень. Окрім того, ми розраховуємо на істотний фінансовий ресурс із державного бюджету, не менший ніж був у 2017 році. Очікуємо на ресурс майже 300 млн гривень субвенції на соціальний розвиток окремих територій", - зазначив директор департаменту економічної політики Роман Филипів.

Програма розвитку освіти передбачає покращення матеріально-технічної бази, енергозбереження, а також розвиток професійно-технічної освіти та підтримка опорних шкіл. Окрім того, в виконання програми дасть можливість збільшити обсяги виробництва та розвинути галузі переробної промисловості і відкрити не менше 70 нових підприємств.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme