Взяли і зробили: Коли і де на Львівщині побудують сміттєпереробний завод

Наприкінці травня виповнюється рік з часу трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі

Ігор Заболотний

У вівторок, 30 травня 2017 року, виповнюється рік з дня трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі, де загинули три рятувальники, а одна людина зникла безвісти. З цього часу Львів встиг прославитись "сміттєвими подарунками" по усій Україні, проте віз, на жаль, і досі там. Ані мер Андрій Садовий, ані його команда, схоже, так і не зробили жодних висновків і, відповідно, кроків до реального вирішення проблеми.

Спочатку мер Львова заявляв про зумисний підпал, але цю версію спростували. Потім він почав говорити про блокаду міста, що потопало у відходах, міфічність якої теж спростували майже усі. Проте головне питання залишається досі: маючи бюджет розвитку у 2 млрд грн, місто так і не спромоглось хоча б залити фундамент майбутнього заводу із переробки сміття. Ба більше, навіть не вибрано ділянку для цього.

Мер і надалі знаходить час для спілкування із журналістами, проте не знаходить часу для спілкування із громадою області для прийому сміття чи виділення землі для будівництва комплексу із переробки сміття у області.

Поки сам Садовий працює тільки язиком, Львівська обладміністрація має намір оголосити переможця другого етапу конкурсу з вибору інвесторів для будівництва та експлуатації комплексів утилізації (перероблення) твердих побутових відходів у Львівській області. Як розповіла журналістам заступник голови Львівської ОДА Ірина Гримак, конкурсна комісія завершить свою роботу до 1 червня.

За її словами, у Львівській ОДА уже вийшли на проведення фінальної завершальної зустрічі. "Ми завершили другий тур конкурсу. Тепер уже я переконана у тому, що сміттєпереробному комплексу на території області бути. Сьогодні це уже не майбутнє, а сьогодення", - сказала Гримак.

У другому етапі конкурсу були представлені три компанії, більшість із яких є іноземними. "90-95% це іноземний капітал. Якщо у першому і другому випадку – це кошти інвесторів, то третя компанія пропонує залучити кошти гранту ЄС, зокрема уряду Данії. Загалом пропозиції будівництва сміттєпереробного комплексу становлять від 50 до 100 млн євро, зокрема 60 млн євро, 89 млн євро і 96 млн євро. Це залежить від технології переробки, а також потужності заводу та об'ємів самого підприємства", - сказала Гримак.

Сьогодні вартість захоронення сміття на полігонах області, які уже "пережили себе", становить у середньому 550 гривень за тонну сміття. Інвестори ж пропонують 680 грн за тонну у другому випадку і 750 грн за тонну у третьому випадку. Гримак каже, що такі пропозиції насправді є цілком оптимальними для ринку у області. Перша ж пропозиція "коштує" 10 євро (290 грн) за тонну сміття, тож її детальніше вивчатимуть члени комісії.

Далі ситуація, згідно з поясненнями заступниці голови ОДА, має розвиватись так: після оголошення переможця з будівництва заводу обов'язково відбудуться громадські слухання. Буде краще, якщо це відбудеться максимально наближено до території – місця будівництва заводу. Після чого відбудеться процедура відведення земельної ділянки, проте вона буде максимально швидкою, оскільки усі ділянки перебувають на балансі Львівської ОДА, хоча для цього ще буде потрібно рішення органу місцевого самоврядування. І вже тоді розпочнеться будівництво самого заводу.

Протестів місцевих мешканців, якщо усе правильно, грамотно і детально їм пояснити, не буде, переконані в облраді. "Станом на зараз є штучно підігріта ситуація окремими політичними силами. Зараз ми уже в Європі, ми позиціонуємо себе як Європа, а там культура поводження із ТПВ є звичайним бізнесом. Тому, я думаю, що після представлення проекту та проведення громадських слухань усе буде гаразд", - зазначила Гримак, відповідаючи на запитання журналістів про те, чи не очікують у Львівській ОДА можливих протестів місцевих мешканців.

У межах засідання комісії з вибору інвестора на будівництво заводу з переробки та утилізації твердих побутових відходів на території Львівської області троє інвесторів презентували свої проектні пропозиції.

У області ж 10 травня 2017 року завершено прийом документації другого етапу конкурсу з вибору інвесторів для будівництва та експлуатації комплексів утилізації (перероблення) твердих побутових відходів. Комісія заслухала Інвестиційно-екологічну компанію "ІЕК", яка претендує на будівництво заводу на ділянці у с.Бронниці, Дрогобицького району. Інвестор пропонує збудувати завод із термічною переробкою відходів для вироблення електро- і теплоенергії. Вартість будівництва автоматизованого заводу коливається від 55-65 мільйонів євро.

ТзОВ "Вейст Менеджмент Системс", яке претендує на ділянку у Миколаївському районі ("Сірка"), пропонує технологію біосушіння для виробництва РДФ-палива. Вартість проекту – 89 мільйонів євро. У свою чергу, ТзОВ "Глассворк технолоджі", яке теж зацікавлене в ділянці в Миколаївському районі, представило комісії проект сміттєспалювального заводу, який вироблятиме теплову та електричну енергію. Вартість будівництва заводу складає – 96,5 мільйона євро.

Садовий, у свою чергу, також неодноразово заявляв про те, що місто побудує сміттєпереробний завод і стане прикладом для всієї України. Проте реальних дій він так і не вчинив. У Львівській міськраді навтіь хотіли вчинити крок на випередження, представивши проект будівництва заводу від французької компанії. Проте під час самої презентації стало зрозуміло, що запитань уже є більше, аніж відповідей.

Між тим, мер Львова любить говорити, що "сміттєвий" меморандум, підписаний у Львівській ОДА, не виконується. Голова облради Олександр Ганущин переконує, що сам Садовий найменше робить для його виконання. Мовляв, складається враження, що виконувати меморандум найбільше потрібно ОДА, частково облраді і вже потім – міській раді.

"Хай він не говорить, що меморандум не виконується, а сам почне його виконувати. Йому треба менше спілкуватись із пресою, натомість більше спілкуватись із міськими головами міст Львівськоі області", - обурювався Ганущин. Додаючи, що на зустрічі у область потрібно не посилати Бабака і Рудницького, а їздити самому і закривати критичні питання із громадами області. "Якби Садовий їздив не у Запоріжжя проводити партійний з'їзд "Самопомочі", а їздив у Стрий, Дрогобич чи Самбір, то результат би був набагато кращим", - додав Ганущин. Голова Львівської облради також не соромиться звинуватити Садового в небажанні власноруч вирішувати проблеми міста.

Тут слід нагадати, як з проблемою отилізації відходів боролися у самій ОДА. І, треба визнати, їхня робота помітна більше. Так, ще 10 грудня 2016 року Львівська ОДА оголосила про початок відкритого конкурсу щодо вибору інвестора для будівництва та експлуатації комплексу з утилізації (перероблення) твердих побутових відходів на території області. Для цього було опрацьовано три земельні ділянки під розміщення комплексу з утилізації ТПВ, зокрема в Яворівському, Миколаївському та Дрогобицькому районі. Пізніше земельну ділянку у Яворівському районі, зважаючи на звернення міського голови Львова, відповідним розпорядженням голови ЛОДА передано ЛКП "Збиранка". А 15 лютого у ЛОДА відкрили пропозиції на будівництво сміттєпереробного заводу, до участі у конкурсі було допущено три інвестори.

Тим часом, львівське сміття уже почало плавати, деякі населені пункти в Україні відмовляються приймати галицькі відходи, мовляв, і своїх достатньо, а на вулицях обласного центру все так же можна побачити досить таки апокаліптичну картину.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Львів