ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Нічним маршруткам Львова влаштували "темну"

Чиновники досі досліджують пасажиропотік, а мешканці не знають розкладу руху
Depo.
6 жовтня 2015 22:30
ФОТО: depo.ua
Нічним маршруткам Львова влаштували "темну"
Нічним маршруткам Львова влаштували "темну"

З 1 липня у Львові курсують нічні маршрутки. Сім автобусів на семи маршрутах возять нічних львів'ян та гостей міста уже три місяці, однак чиновники досі не спромоглись встановити чіткі графіки руху та розмістити відповідні оголошення хоча б на кінцевих зупинках. Днями виконавчий комітет Львівської міської ради продовжив експеримент із запровадження нічного транспорту у місті ще на три місяці - до кінця 2015 року.

Починалось усе, здавалося б, чи не якнайкраще. Планувалося, що нічні автобуси курсуватимуть за однаковим графіком у різні спальні райони міста: з 23:00 до 6:20 з інтервалом руху в 1 годину 20 хвилин. Вартість проїзду встановили на рівні подвійної суми денного проїзду у маршрутках міста - 8 гривень без права пільгового проїзду будь-кому. Впроваджувати експеримент зобов'язали Львівське комунальне АТП-1, а сам комунальний перевізник "добровільно-примусово" погодився на запровадження такого експерименту.

Тривати експеримент мав три місяці - до жовтня. За цей час чиновники управління транспорту та зв'язку мерії обіцяли "дослідити ринок": визначити, чи будуть популярними такі маршрути й, відповідно, визначити оптимальний тариф для їх курсування. На підприємстві, у свою чергу, одразу заявили, що під час експерименту працюватимуть собі у збиток, і вказали на необхідність дотації з міського бюджету. Проте виділяти дотації підприємству, керівництво якого депутати неодноразово ловили на фінансових махінаціях із пальним, ніхто не поспішає і досі.

Тим більше, і це не секрет, що частина депутатів міської ради називають проект "нічні маршрути" елементом піару мера Садового перед місцевими виборами. Так це, чи ні - не так вже й важливо, адже проект справді мав стати зручним для львів'ян і певною альтернативою таксі: все-таки, є різниця між 60 грн (середня вартість доїзду з центру у спальний район) та 8 грн на маршрутці.

Начебто провели у місті і інформаційну роботу серед населення. Проте, як то кажуть, хотіли як краще, а вийшло як завжди, і 28 вересня виконавчий комітет Львівської міської ради прийняв рішення про продовження експерименту ще на три місяці - до 31 грудня 2015 року. 

Як відзначив керівник міського управління транспорту та зв'язку Віктор Щир, метою є подальше вивчення попиту населення на нічні автоперевезення - мовляв, чиновники не встигли провести моніторинг та визначити їх реальний пасажиропотік у тому числі через літні відпустки, - а також можливість активніше попрацювати з керівниками підприємств, працівники яких працюють у другу-третю зміну. Окрім цього, до 1 лютого продовжено термін формування мережі нічних маршрутів та визначення структури і кількості рухомого складу на них.

Цей момент насправді є важливим, адже фактично рішення мало б бути ухвалене офіційно: оголошений конкурс на нові маршрути, визначення переможця серед усіх бажаючих перевізників, укладення угоди з переможцем... Натомість чиновники просто вирішують про продовження експерименту, й маршрути надалі обслуговуватимуться без жодних дозвільних документів.

Також Щир висловив здивування тим, що найбільш популярними нічні автобуси були у перший місяць їх запровадження, а зараз пасажиропотік на них падає. Чому - для посадовці залишається таємницею. Проте мешканці міста пояснюють це просто й не приховуючи: на зупинках, навіть на кінцевих, досі немає інформаційних повідомлень про нічний транспорт. Тобто багато хто із львів'ян навіть якщо і чув щось про нічні маршрутки, то не знає їх графіку курсування.

А графіки за три місяці і справді змінювали, і не раз. І змінили їх одразу ж після старту проекту 1 липня, то ж тепер кожен маршрут їздить по-своєму. При цьому ще на початку запровадження експерименту чимало львів'ян в соцмережах писали про те, що варто було б розробити детальний похвилинний графік на кожній зупинці маршруту, проте чиновники відмахувалися, мовляв, детального графіку на проміжних зупинках зробити неможливо, бо якщо маршрутка, наприклад, заповнена, то їй немає сенсу простоювати на зупинці по декілька хвилин.

На критику і заяви про те, що чиновники навмисно "валять" проект, вимушений був відреагував сам мер Садовий: він дав доручення таки розробити детальний графік руху на кожній зупинці. Але про це усі успішно "забули". Ба-більше: тепер  начальник управління транспорту і зв'язку дивує журналістів ще й термінами розробки інформаційних таблиць на кінцевих зупинках. "Ця робота потребує певного часу, - каже він. - Думаю, за рік можна це втілити у життя".

Запевняють чиновники і в тому, що готові віддати нічні маршрути приватним перевізникам, але, кажуть, ніхто не хоче за таке братися. Щодо ж можливої ціни на нічні поїздки, то містян вже готують до її зростання. Комунальний перевізник заявляє, що рентабельними нічні автобуси будуть при тарифі 23 гривні, адже зараз перевозять заледве 50% від необхідної кількості пасажирів. Про те, що з таким цінами простіше і дешевше взяти таксі, котре забере з будь-якої локації і довезе до дверей, перевізник, вочевидь, замислюватися не хоче.

Втім, заявам перевізника - нагадаємо, комунального - дивуватись як раз не варто. Бо це ті ж самі люди, які не так давно, перед підняттям вартості проїзду на денні маршрути, переконували, що вартість проїзду повинна зрости з 3 гривень до 13 грн - приватні перевізники тоді заявляли цифру у 5 гривень.

Так чи інакше, а ситуація залишається без змін: пасажиропотік на нічних рейсах падає (що й не дивно: справа йде до зими), мешканці міста не знають, коли та маршрутка приїде ( а чи вартує її чекати майже півтори години - питання риторичне). Чиновники в мерії засідають і заповнюють якісь папери. Питання, чи курсуватимуть нічні маршрутки нормально хоча б у 2016 році, залишається відкритим.

Більше новин про нічні маршршутки читайте на Depo.Львів.