UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

В гості до святого Валентина: На Львівщині в храмі зберігаються мощі покровителя закоханих

Щороку у переддень Дня закоханих у Самбір з’їжджаються сотні молодих людей, адже саме у тутешньому храмі Різдва Пресвятої Богородиці вже впродовж майже 300 років зберігаються єдині в Україні мощі святого Валентина

Мирослава Бзікадзе
Шеф-редакторка Depo.Львів
В гості до святого Валентина: На Львівщи…
Мощі святого Валентина зберігаються у скляному саркофазі. Фото: kray.org.ua

На перший погляд, церква Різдва Пресвятої Богородиці мало чим відрізняється від інших храмів в місті. Але в ній зберігається реліквія, заради якої в Самбір щороку приїжджає багато людей звідусіль просити про особисте і сімейне щастя, здоров’я та зцілення. Тут зберігаються мощі святого Валентина, саме того, який всупереч забороні римського імператора таємно вінчав закоханих, ставши їх покровителем. Як і чому святиня опинилася саме у Самборі та чи не перебільшені перекази про чудодійну силу мощів, дізнавався Depo.Львів.

Покровитель єпархії

Храм Різдва Пресвятої Богородиці у Самборі (Львівська область), збудований у 1738 році, відомий тим, що у ньому зберігається самбірська чудотворна ікона Божої Матері. А от про те, що в храмі є мощі святого Валентина стало відомо лише з десяток років тому, хоча знаходяться вони тут із 1759 року. У радянські часи про наявність у самбірському храмі святих останків воліли зайвий раз не згадувати. Можливо, саме тому скляний саркофаг, у якому вони зберігаються, пережив не одну війну та лихоліття.

Лише один день на рік, 14 лютого, з правого бічного престолу церкви саркофаг з мощами святого Валентина переносять на тетрапод у центрі церкви для поклоніння.

"Мощі були привезені до нас 13 травня 1759 року з Ватикану, – розповідає Depo.Львів настоятель храму отець Богдан Добрянський. – Вони були викопані на цвинтарі святої Прісцілли у Римі й велика частка мощів була передана до нашого храму. Це фрагмент черепа та кілька кісток".

Храм у Самборі - єдиний в Україні, де зберігаються мощі святого валентина

Храм Різдва Пресвятої Богородиці у Самборі – єдиний в Україні, де зберігаються мощі святого Валентина. Фото: Facebook

Здавалось би, де Рим, а де Самбір! Чому мощі святого Валентина привезли саме до цього невеличкого райцентру на Львівщині?

"Ще на початку 2000 років один наш студент у Римі в архівах знайшов запис, що святий великомученик Валентин є покровителем Перемишльсько-Самбірської єпархії, тож рішення аби частина його мощів перебувала на теренах, "підопічних" святому, було цілком виправдане", – пояснює отець Богдан.

Священник каже, що документів, які б підтверджували автентичність мощів, на жаль не збереглося. Але люди вірять і це – найкращий доказ.

"Грамота, яка підтверджувала їх автентичність, не збереглася, вона була написана на латині та за радянських часів зникла. Труна, в які зберігаються мощі, була опечатана сургучною печаткою, зараз її вже теж немає. Але люди вірять, їм не потрібні жодні документи", – каже настоятель.

Чудеса зцілення

І справді, щороку у переддень Дня усіх закоханих до Самбора з'їжджаються сотні прочан – хтось помолитися, хтось попросити заступництва у святого Валентина, хтось – подякувати, а хто і просто подивитися.

"Минулого року через карантин не було багато людей, як буде цьогоріч – побачимо, – каже отець Богдан, але зазвичай, людей у нас багато. Адже святий Валентин - посередник перед Богом, до нього звертаються з різними потребами й не лише закохані, люди в нього просять зцілення".

Богдан Добрянський, настоятель храму у Самборі

Богдан Добрянський, настоятель храму у Самборі. Фото: yavoriv‑info.com.ua

По допомогу до святого Валентина звертаються і старші люди, в котрих якісь негаразди у сімейному житті чи проблеми зі здоров’ям. Також вважають, що святий є заступником хворих на епілепсію.

"Так, є  зафіксований випадок – у нас зцілилася дівчина, хвора на епілепсію. Зараз вона вже доросла, вийшла заміж та народила дитину. Взагалі є багато випадків, коли святий Валентин допоміг", – каже отець Богдан.

Настоятель також розповів, що раніше сюди приїжджали за допомогою навіть з Росії.

"Ще до війни приїжджала жінка з Уралу. Вона дякувала святому Валентину, який допоміг її дочці вдало вийти заміж. Виявляється, раніше, відпочиваючи в Трускавці, вона приїжджала в Самбір молитися святому, щоб послав хорошого зятя, і святий почув її молитви – дочка вийшла заміж за дуже хорошого чоловіка, казала жінка, що в неї "зять, як в казці". От вона приїхала вдруге аж звідти, щоб подякувати святому. А є в Одесі жінка, її звати Ірина, яка завдяки святому Валентину зцілилася від онкології. Вона давно хворіла, перенесла кілька операцій, але нічого не допомагало. Тож одного разу вночі вона мала видіння – біля  її ліжка стояв чоловік і тричі приставив їй до грудей хрест. Коли вона запитала, хто ти, чоловік відповів, що він святий Валентин. Після цього видіння зникло.  Жінка сама розповідала, що до цього навіть не знала, що є такий святий.  Але прокинувшись вранці, відчула себе здоровою, зайшла в інтернет і прочитала про святого Валентина. Там також прочитала, що у нас в Самборі є його мощі.  Тож одразу приїхала  поклонитися і подякувати за зціленні", – розповів отець Богдан.

Загалом священнослужителі переповідають чимало різноманітних історій, коли святий Валентин допоміг одужати чи зберегти сім’ю. А на знак вдячності у церкві віряни залишають чимало різних подяк. Тож навіть якщо ви переконаний скептик чи зневірилися у високих почуттях, приїжджайте у Самбір – тут відбуваються справжні дива.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme