UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

У Львові відкриють виставку унікальних світлин Ярослава Коваля

Ярослав Коваль – неординарна постать українського фотоаматорського руху Галичини

У Львові відкриють виставку унікальних с…
Ярослав Коваль. Митрополит Андрей працює на веранді «Кедрової палати» у Підлютому, 1935 р. (Коваль Я. Господар Перегінської пущі: рідкісні фотоґрафії з життя Слуги Божого Андрея Шептицького. ¬– Львів, 1996. – 36 с.)

У неділю, 1 листопада 2020 року, о 17.00  у кав’ярні-галереї "Штука" (вул. Котлярська, 8) відбудеться відкриття виставки авторських світлин Ярослава Коваля "Ярослав Коваль, або той, що світлив історію", що є спільним проєктом Львівського фотомузею та Історико-краєзнавчого музей культури та побуту Бойківщини у Ціневі. Про це пише Depo.Львів з посиланням на Фотографії Старого Львова.

Ярослав Коваль – неординарна постать українського фотоаматорського руху Галичини. Його шлях до фотомистецтва розпочався у десятирічному віці, коли хлопчина обміняв карабін, знайдений його старшим братом на околиці села у період Першої світової війни, на фотоапарат.  З того часу своє вміння світливець вдосконалював впродовж усього життя. Фотомитця справедливо називали "ковалем галицької фотографії", а світлини – справжніми реліквіями, адже вони "простягають промені у вічність".

Народився майбутній фотограф у 1908 р. в с. Цінева Долинського повіту (тепер Рожнятівський район Івано-Франківської області). Був активним пластуном, членом фотогуртка, брав активну участь у антиалкогольній та антинікотиновій агітації в школах на теренах усієї Галичини.

Під час навчання на філософському факультеті Львівського університету на початку 1930-х рр. записався на лекторат фотографії, де викладав знаменитий майстер фотографії Юзеф Світковський.

Коли у Львові постало Українське фотографічне товариство (УФОТО), Я. Коваль став його активним членом, співпрацював із його друкованим органом – фотомистецьким журналом "Світло й Тінь".

У 1934 р. переїхав до Рожнятова і відкрив там свою фотомайстерню, яка мала вивіску "Робітня фотографа Ярослава Коваля". Добрі відгуки про фотографа Коваля із Рожнятова дійшли і до митрополичої резиденції у Підлютому, тож молодий світливець-пластун не оминав жодної нагоди побувати поблизу Кедрових палат Митрополита Андрея Шептицького, "полюючи" за цікавими сюжетами і цікавими людьми. А також став особистим фотографом Його Ексцеленції. Із тих часів збереглося близько двадцяти рідкісних світлин із Митрополитом Андреєм Шептицьким.

На виставці представлено вісімнадцять світлин 1930-х рр. авторства Ярослава Коваля оцифрованих Романом Метельським із скляних негативів, частина яких належить до колекції Львівського фотомузею, іншу частину надано Історико-краєзнавчим музеєм культури та побуту Бойківщини у Ціневі, одним з організаторів якого був Ярослав Коваль.

На світлинах, зокрема можемо побачити Митрополита Андрея Шептицького, його брата Блаженного Священомученика Климентія Шептицького, генерала Тарнавського та його доньку, а також Підлюте.

Ярослав Коваль зумів до кінця життя пронести любов до рідної Галичини, яку фіксував об’єктивом свого старенького фотоапарата. Вмів любити життя таким, яким воно є, що ми й можемо побачити на світлинах майстра.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Львів

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"