У Львові розпочали відновлення скандальної мозаїки
Через 2−3 місяці мозаїку обіцяють повністю відновити: близько 70% елементів мистецького твору будуть автентичними
- Львів
-
3 вересня 2019 17:22
Мозаїку "Море і риби", розміщену на колишньому магазині "Океан" (вул. Володимира Великого, 26а) відновлюють (реконструюють). Як повідомив під час брифінгу заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко, сьогодні фахівці розпочали перші роботи — заміри і обстеження, а завтра встановлять саркофаг (накриття), аби була змога працювати за будь-якої погоди. Про це пише Depo.Львів з посиланням на прес-службу ЛМР.
Тож через 2−3 місяці мозаїку обіцяють повністю відновити: близько 70% елементів мистецького твору будуть автентичними. Усі роботи фінансує компанія-забудовник.
"Сьогодні розпочинається відновлення цієї мозаїки, і це відбуватиметься шляхом реконструкції. Позиція Львівської міської ради, яку озвучував свого часу міський голова за засіданні виконавчого комітету, є в тому, що мозаїка має бути повноцінно відновлена — наскільки це можливо, використовуючи 3D-візуалізацію, наявну інформацію, креслення. І для нас було дуже важливо, щоби ці роботи координував пан Остап Патик.
Зараз відбуваються заміри, обстеження — те, що потрібно перед таким змістовним втручанням, щоб можна було відтворювати стіну і наносити мозаїку. Від цього комплексу, який був, залишилося близько 10−12%, а решта мозаїки зберігається у забудовника. Завтра має бути встановлено саркофаг, який би дав змогу проводити роботи в будь-який період. Роботи на цій стадії відбуватимуться без втручання в ґрунт, адже забудовнику скасовано всі дозволи на будь-які роботи. Після завершення цього етапу робіт, будемо виносити на засідання виконавчого комітету пропозицію про видачу всіх необхідних документів, щоби повноцінно відновити цю мозаїку. Від сьогодні роботи стартують, і триватимуть від 2 до 3 місяців", — розповів Андрій Москаленко. Він також додав, що близько 70% елементів самої мозаїки будуть автентичними — тобто тими, які були раніше використані.
Як зауважив Остап Патик, львівський живописець, син Володимира Патика — автора мозаїки, технічно відновити мозаїку — можливо, адже для цього є всі необхідні креслення, матеріали, 3D-скани, а також спеціалісти, які можуть це зробити. Окрім того, в цій будівлі, яку збудує компанія-забудовник, мають передбачити місце для дитячого мистецького простору.
"Процес відновлення пішов, і він є незворотнім. Незважаючи на всі вкрай неприємні ситуації з моментом руйнації, сьогодні є добра воля забудовника, воля міста і дуже багатьох небайдужих людей, завдяки яким цей прецедент виник — бо раніше не відновлювали, а плакали і платили штрафи. А сьогодні є вже тверда воля відновити це.
Технічно — це можливо: мозаїка дуже мало відрізнятиметься від автентичної, бо є достатньо спеціалістів, матеріалів, 3D-сканів — тобто є абсолютно всі підстави, щоб відновити. Також на третьому поверсі цієї будівлі має бути художня або музична школа, є попередні думки, щоби там зробити умови для того, щоб діти вивчали монументальне мистецтво. Також я пропонував би зробити невелику меморіальну кімнату батька — Володимира Патика, тому що це народний художник, і місто мало б знати про своїх людей", — повідомив Остап Патик.
З його слів, колись спочатку робився ескіз, потім з глини робили рельєф, його відливали у гіпсі, і тоді з цього об’ємного ескізу робили сам рельєф, на якому клали мозаїку. Сьогодні ж, завдяки скануванню, можна просто зробити зменшену модель, і тоді її використати. Маючи таку річ, на 90% спрощується сам процес реконструкції, адже скан дає стовідсоткову висоту рельєфу.
"Те, що зараз збережено, захищається. А матеріал, з якого робитиметься реконструкція, — ті самі камінці — елементи смальти, є витягнуті, їх будуть чистити, шліфувати, і саме їх використовуватимуть для відновлення цього рельєфу з мозаїки. Якщо забракне — то є ще радянська мозаїка, яку можна буде використати, щоб вона була такої ж якості і товщини. Елементи мозаїки зберігаються на майданчику у забудовника — я бачив це. Все йде позитивно, і вірю, що за 2−3 місяці це буде відновлено — старатимемося все зробити до холодів. Адже людина культурна мусить бути в оточенні гарних речей", — додав Остап Патик.
Як твердять фахівці, роботи з відновлення мозаїки — складні, оскільки окремо відбудовують стіну, окремо — рельєф, і вже опісля — кладуть мозаїку. Цим займатимуться спеціалісти, які мають такий досвід робіт. Усі роботи фінансуватиме компанія-забудовник, яка зруйнувала мозаїку. Вартість робіт поки що невідома, оскільки це три різні види робіт.
"Зараз ми робимо коригування проекту, з метою відновлення та реставрації мозаїки. Дійсно, власник об’єкта оприлюднив листа, де взяв на себе факт відхилення від проекту, визнав свою провину, і готовий повністю фінансувати відновлення цієї мозаїки в тому вигляді, в якому вона була до демонтажу, і на цьому ж місці. Завтра починається будівництво саркофагу, щоб дати можливість спеціалістам працювати над цією мозаїкою. Компанія також готова інвестувати у дитячий мистецький простір. Мова йшла за тисячу квадратних метрів для облаштування дитячого простору або школи такого типу. Тому зараз коригується проект, щоб це передбачити, бо в нас об’єкт був торговим центром, і не мав у собі функції мистецького простору", — повідомив Сергій Іванов-Костецький, архітектор, представник проектної організації, яка займалась проектуванням цього об’єкта на вул. Володимира Великого, 26а.
Нагадаємо, на вулиці Володимира Великого у Львові провели демонтаж легендарного магазину "Океан", під час якого знищили легендарну мохаїку.
Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів
Всі новини на одному каналі в Google News
- 09:58В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні у червні
- 23:29У цьогорічний епідсезон в Україні перехворіло понад 4,5 мільйона людей, майже 200 померли
- 14:45"Можливість уникнути покарання і відповідальності": Після смерті 5-річного хлопчика у львівській стоматології підозрювана лікарка мобілізувалася до ЗСУ
- 11:45"УЗ" продовжила курсування потяга між Чернівцями та Львовом
- 15:24На Львівщині підлітки змусили позувати на камеру оголеним хлопця з аутизмом: поліціянти склали адмінпротоколи
- 11:41Львівʼянка заблукала у засніжених Карпатах ФОТО
- 16:45До Львова приїхали американські лікарі, щоб навчати військових хірургів
- 13:35Юнакам приготуватися: МОН змінило правила вступу у виші
- 20:47На Львівщині підприємці продавали психотропи російського виробництва під прикриттям легального фармбізнесу ФОТО
- 15:48СБУ проводить контррозвідувальні заходи у Львові: можливі обмеження
- 13:56У Львові п'яний 53-річний чоловік відкрив вогонь із вікна багатоповерхівки
- 20:20Силовики завершили найбільшу спецоперація з ліквідації наркобізнесу: Вилучили понад 17 млн доз наркотиків, затримали 67 учасників ОЗГ ФОТО Відео
- 19:33На Львівщині чоловік захворів на гепатит А після того, як випив води з джерела
- 20:31Львівську обласну клінічну лікарню передано у держвласність, – рішення Уряду
- 18:55 Одна із наймасштабніших спецоперацій: Подробиці ліквідації наркоосередків у 15 регіонах України (ВІДЕО) ФОТО Відео
- 08:00 Зоолог Денис Вишневський про "транзитних" ведмедів, гігантських сомів та повернення людей до Чорнобильської зони
- 20:29Львівʼянин, який убив собаку дерев’яною битою, проведе за ґратами 5 років
- 23:57 Війна з Росією: Зеленський повідомив Трампу, що Україна готова до переговорів у будь-якому форматі
- 15:41Експосадовці будівельної компанії на Львівщині привласнили 35 млн грн