"Таємний план" Садового чи альтернатива: Хто може стати мером Львова

Після завершення виборів у Верховну Раду міський політикум розпочав підготовку до місцевих перегонів

Юрій Богун
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Львів
"Таємний план" Садового чи альтернатива:…

У Львові місцеві політики і їхні політичні сили одразу після завершення виборчої кампанії у Верховну Раду розпочали підготовку до місцевих виборів, зокрема – виборів міського голови. Бо команда Зеленського задумала не чекати 2020-го року, а організувати дострокові місцеві вибори вже цієї осені. Наразі невідомо, яким чином юридично це зробити і чи вдасться взагалі. Та Depo.Львів зібрав інформацію про можливих висуванців, а також намагався розібратися у головній інтризі – чи балотуватиметься на наступний термін чинний мер Львова Андрій Садовий.

Ще минулого року міський голова Львова запевняв усіх, що більше не претендуватиме на цю посаду і нинішня його каденція є останньою. Голова партії "Самопоміч" говорив, що має намір перебратися у Київ. Заява була зроблена напередодні виборів президента і Верховної Ради, на яких політик розраховував здобути мандат. Садовий і його партія брали участь в обох кампаніях і обидві для них стали ганебно провальними.

На президентських виборах меру Львова ще вдалося зберегти обличчя, знявши свою кандидатуру на користь лідера "Громадянської позиції" Анатолія Гриценка – показавши, що Садовий готовий домовлятися і об'єднуватися. Але на парламентських виборах вся держава де-факто дізналася про реальний рівень довіри до його політичної сили "Самопоміч" – 0,62% голосів. Тому рішення Садового піти з посади лідера "Самопомочі" є логічним. Хоча зрозуміло, що відбудеться лише формальна заміна керівника, а реально партія залишиться під його впливом.

Після завершення національних виборів трохи інакше Садовий заговорив і про вибори мера Львова. За його словами, партія починає підготовку до наступних місцевих виборів, які, на його думку, будуть черговими і пройдуть наступного року. На питання про те, чи збирається він знову балотуватися в мери Львова, Садовий відповів, що у нього є "таємний план", але не став вдаватися в подробиці.

За даними джерел Depo.Львів, остаточного рішення щодо балотування Садового на четвертий термін (він вже обирався в 2006, 2010 і 2015 роках) не ухвалено, хоча найвірогідніше він знову спробує отримати цю посаду. Приблизний сценарій може виглядати так: напередодні виборів низка громадських організацій, підконтрольних меру, почне звертатися до нього з проханням балотуватися, мовляв, без нього "Львів перестане бути Львовом" тощо.

Сам Садовий, після деяких роздумів, заявить, що таки піде на вибори, щоб не допустити у Львові до влади "криміналітет" абощо. Перед цим наближені до нього ЗМІ і ГО будуть зображати апокаліптичні сценарії розвитку Львова за умови відсутності на посаді мера Андрія Садового, як "криміналітет" буде дерибанити місто і відкине його у розвитку на кілька років назад. Сценарій чимось схожий на порошенківське "або я, або Путін", тільки у Львові це буде "або Садовий, або криміналітет".

Тепер про шанси на успіх. Нині перед Садовим постає питання, як виграти вибори, якщо навіть у Львові рівень підтримки "Самопомочі" становить 3,3%. Тут варто відзначити, що рівень довіри до самого чинного мера у Львові таки вищий, ніж до його партії. Але настільки легко обратися, як це було минулого разу йому, не вдасться, адже доволі багато голосів у місті набрали "Голос" Святослава Вакарчука, "Слуга народу" Володимира Зеленського і "Європейська солідарність" Петра Порошенка.

На що ж може розраховувати Садовий – в першу чергу на те, що вибори будуть черговими, восени 2020 року, і до того часу львів'яни встигнуть розчаруватися і в "Слузі народу", і в "Голосі", або хоча б в якійсь одній з цих нових політсил. Для прикладу варто згадати, скільки людей проголосувало за "Народний фронт" у 2014 році, коли ця партія перемогла на парламентських виборах, і що залишилося від її рейтингу за рік. Чи історію тієї ж самої "Самопомочі" з падінням рейтингів у 20 разів. І от коли настане розчарування, Садовий завжди може сказати, що політики – окремо, а господарка – окремо, тож нові "голосисті" і "зелені" хай собі у Києві сваряться, а ми собі у Львові будемо надалі йти своїм шляхом, бо коней на переправі не міняють.

Тепер щодо того, що може запропонувати виборцям Садовий цього разу. В 2010-му його "фішкою" стало цілодобове водопостачання Львова (яке фінансував Кабмін Юлії Тимошенко), будівництво аеропорту, стадіону до Євро-2012 і масштабний ремонт доріг (його фінансував вже Кабінет міністрів Миколи Азарова). В 2015-му він "заїхав" на посаду мера на сихівському травмваї, цей проект реалізовувався за кредитні кошти ЄБРР. Зараз же Садовий намагається навести лад із громадським транспортом. Минулого року місто купило рекордну партію великих автобусів і трамваїв, продовжить мерія закуповувати автобуси, трамваї і тролейбуси і цього року, і наступного. Також на фінішній прямій реалізація проекту електронного квитка у Львові, який дозволить мешканцям оплачувати проїзд більш-менш комфортно, заощаджуючи гроші на пересадках. Крім цього триває масштабний ремонт вулиць, зокрема площі біля Головного залізничного вокзалу і вул. Замарстинівської. Завершення робіт заплановане на 2020 рік, якраз напередодні виборів. Також можуть врешті почати будувати сміттєпереробний завод...

Ще одним плюсом для Садового є відсутність серйозних конкурентів на виборах. Руслан Кошулинський (ВО "Свобода"), який вийшов з ним у другий тур у 2015 році, теж втратив у рейтингах разом зі своєю політсилою. В середовищі "Європейської солідарності" нема єдиного кандидата, та й партія втрачає підтримку серед львів'ян. Балотуватися могли би Оксана Юринець, яка вже робила це без особливого успіху в 2015 році, або ж нинішній голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин (формально він не в "ЄС", але міг би бути кандидатом від цієї політсили чи самовисуванцем за підтримки братів Дубневичів). Раніше йшлося про те, що на мера може балотуватися колишній перший заступник Садового, а тепер ще й колишній голова Львівської обладміністрації Олег Синютка, але скидадається на те, що він продовжить свою кар'єру у парламенті. Щоправда, для Синютки набагато престижніше було б всістися в мерське крісло, ніж бути депутатом опозиційної і доволі невеликої (25 "штиків") фракції Порошенка в Раді. У "Слуги народу" станом на зараз просто нема кандидата на посаду мера Львова. Можна припустити, що ним може стати Ростислав Мельник, який балотувався у Верховну Раду від 116-го округу, але кількість голосів, яку він отримав, є занадто малою, щоб розглядати його як конкурента Садовому.

Окремо слід сказати про "Голос".  Партія виграла у Львові вибори до Верховної ради і набрала пристойну кількість голосів, але поки що залишається "віртуальною", як "Слуга народу". У місті партія Вакарчука виграла вибори зусиллями "Української галицької партії", кандидати від якої і пройшли до Ради під брендом "Голосу". Джерела Depo.Львів стверджують, що один з новообраних депутатів, а саме Ростислав Рущишин, має намір поборотися з Садовим за крісло мера. Його шанси будуть залежати від того, наскільки він та його партія успішно працюватимуть найближчий рік. Про бажання стати мером Рущишин ще не заявляв, але начебто вже почав формувати команду на місцях і зокрема створювати підконтрольні ЗМІ.

51-річний Рущишин народився і живе у Львові. Безпартійний. На момент обрання депутатом був генеральним директором АТ "Троттола". Він є співзасновником мистецького об’єднання "Дзиґа", Комітету підприємців Львівщини, Львівської бізнес-школи та Антикорупційного форуму Львівщини. З 2006 по 2010 роки був депутатом Львівської обласної ради від блоку "Наша Україна". У 2006-му балотувався до Верховної Ради від блоку "Наша Україна" (за списком), але не пройшов. Активно брав участь у всіх трьох революціях: "На граніті", Помаранчевій та Гідності.

Також у виборах мера може взяти участь успішний львівський бізнесмен Андрій Худо (один із співзасновників "Холдингу емоцій "!Fest") чи його бізнес-партнер Юрій Назарук. Кандидати можуть розраховувати на підтримку будь-якої з рейтингових партій або йти самовисуванцями. Зазначимо, що у Садового достатньо хороші стосунки як з "Холдингом емоцій", так і з Вакарчуком і Зеленським. Він може спробувати домовитися, щоб "Голос" і "Слуга народу" не виставляли проти нього кандидатів на виборах мера Львова взамін за шось інше

Такі розклади у львівському політикумі зараз, але як показує досвід президенських і парламентских виборів, за рік все може дуже і дуже змінитися.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme