Діти теж повинні носити маски: Медики пояснили, чому на COVID-19 почало частіше хворіти молоде покоління

Лікарі б’ють на сполох – днями в обласній дитячій лікарні Львова зафіксували рекордну кількість пацієнтів із коронавірусом. І якщо раніше вірус вражав здебільшого старших людей, то останнім часом його все частіше виявляють у дітей

Мирослава Бзікадзе

Півтора року Україна живе в умовах пандемії. За цей час ми пережили кілька локдаунів, адаптивний карантин, карантин "вихідного дня", учні та студенти звикли до дистанційного навчання, медики зрозуміли, чим лікувати COVID-19, а науковці навіть розробили вакцину. Маски, соціальна дистанція і миття рук стали повсякденням – більшість вже навіть перестала акцентувати на цьому увагу. Однак цілковито ситуацію це не рятує – крива захворюваності на коронавірус знову пішла вгору, і в Україні щодня фіксують тисячі нових випадків зараження. Але якщо ще навесні-влітку минулого року вірус найбільше вражав людей старшого покоління, то тепер він суттєво "помолодшав".  Днями у львівській обласній дитячій лікарні "ОХМАТДИТ" перебував 41 маленький пацієнт із COVID-19, і тамтешні медики це число називають рекордним від початку пандемії. Тож чому дедалі частіше на ковід хворіють діти і як їх захистити, дізнавався Depo.Львів.

Третя хвиля "дитячого" ковіду

Львівська обласна дитяча клінічна лікарня "ОХМАТДИТ" – єдина у Львові та області, яка приймає дітей із COVID-19.  Тут є усе необхідне – найсучасніше обладнання та досвідчений персонал.

П’ятирічна Домініка зі Стрийського району – одна із найважчих хворих. Коли дівчинка поступила у медзаклад, в неї були уражені коронавірусом 80% легень. "Вона була не найважча у нашій практиці, але важка, – розповідає директор Львівської обласної дитячої клінічної лікарні "ОХМАТДИТ" Олександра Бурда. – Дівчинка перебувала в реанімаційному відділенні більше двох тижнів. У неї був сепсис, дихальна, серцево-судинна і поліорганна недостатність, вона була на штучній вентиляції легень. Але, слава Богу, наша маленька пацієнтка вже пішла на покращення – її перевели у звичайну палату, і сподіваємося на її повне одужання".

Станом на 4 жовтня у львівському "ОХМАТДИТі" перебувала рекордна кількість дітей із COVID-19 – 41 пацієнт. Наступного дня їх було вже 36 (15 виписали), проте лікарі кажуть, що картина дуже нестабільна і змінюється мало не щогодини, за добу поступає до 10 дітей. Причому серед пацієнтів діти абсолютно різного віку – від немовлят до 16-річних.

"Захворюваність серед дітей дуже стрімко іде вгору, – каже Олександра Бурда. – З легкою формою захворювання діти лікуються вдома, до нас потрапляють лише у середнього ступеня важкості або важкі. Це фактично вже йде третя хвиля захворюваності. Перша була в жовтні-листопаді минулого року, друга – кінець лютого – березень, а тепер є третя хвиля, яка розпочалася з вересня".

Симптоми, на які варто звернути увагу

Загалом, за словами медика, найскладніших в "ОХМАТДИТі" було два випадки. Перший – у жовтні минулого року. Тоді у медзакладі перебувала дворічна дитина. І другий – у березні цього року, це була 16-річна дівчина. Тим дітям проводили штучну вентиляцію легень, потім їх підключили до ЕКМО ("штучні легені"). Цей апарат переганяє кров через спеціальні мембрани і насичує її киснем.

Лікарі кажуть, що симптоми коронавірусу у дітей практично такі самі, як і звичайної застуди чи ГРВІ – висока температура, яка погано збивається, загальна інтоксикація, нежить, кашель, загальна слабкість, можуть бути біль в горлі та кишкові прояви. Тому батькам зволікати не варто, і за появи найменших симптомів треба звертатися до лікаря і зробити ПЛР-тест.

"Коронавірус мутує, видозмінюється. Окрім того, багато дорослих вакциновані, а дітей у нас чомусь не вакцинують, хоча за кордоном це вже дозволено з 12 років. У нас же лише поки у певних випадках (якщо дитина виїжджає за кордон, до прикладу), але офіційного розпорядження немає", – каже Олександра Бурда.

Також лікарка не розуміє, чому в Україні не є обов’язковими маски для дітей, адже навіть вакцинована доросла людина –  наприклад, вчителька у школі – може заразити дитину. Тож, аби не наражати дітей на небезпеку, вони мають бути так само захищені, як і дорослі. Особливо у школі чи дитсадку, де є велике скупчення людей в одному приміщенні. Маски і соціальна дистанція якщо не вбережуть 100-відсотково від COVID-19, то, принаймні, знизять ризик ним заразитися.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Львів