Щоб йорданське купання не вилізло боком: Що треба знати, готуючись пірнути в крижану ополонку

У львівській мерії цього року радять утриматися від пірнання в ополонку на Водохреще. Втім, кажуть, що кілька місць для відчайдухів все ж організують

Мирослава Бзікадзе

Хрещення Господнє – одне з головних християнських свят, яке завершує різдвяно-новорічний цикл. Його ще називають Йордан. Тож 19 січня багато хто вирушить до водойм, щоб віддати данину традиції та зануритися в водохресну ополонку. Кажуть, що, занурившись в ополонку саме цього дня, можна позбутися багатьох захворювань і поліпшити свій добробут. Але священники кажуть, що такий ритуал аж ніяк не змиває гріхів і не має нічого спільного з Хрещенням Ісуса Христа у річці Йордан. Та й медики попереджають, що занурення в ополонку можуть спровокувати негативні наслідки. Тож, щоб традиційне купання не вилізло боком, Depo.Львів радить прислухатися до порад спеціалістів.

Не знаючи броду, не лізь у воду

Рятувальники кажуть, що на Водохреща питання безпеки на льоду та біля водойм особливо актуальне, адже далеко не всі громадяни відповідально ставляться до цього, обираючи місце для занурення. Тож, аби запобігти нещасним випадкам, рятувальники посилюють патрулювання біля водойми. Також фахівці ДСНС проводять тематичні тренування.

Аби не виникало непередбачуваних ситуацій, напередодні Водохреща у кожному населеному пункті відводять спеціально призначені для пірнання місця. Це мають бути водойми з перевіреним дном, поруч чергувати рятувальники та бригади медиків.

Втім у Львівській міській раді наголошують, що з огляду на погоду та нестабільну ситуацію із COVID-19, радять громадянам утриматися від пірнання в ополонку.

"Зважаючи на те, що зараз температура повітря є досить нестабільною, крига на озерах і річках не є міцною, і при виході на неї можна проломитися і піти під воду. Тому закликаємо усіх мешканців Львівської міської територіальної громади подумати про свою безпеку і здоров’я та утриматися від купання в ополонці", – сказали в управлінні з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Львівської міської ради.

Однак, якщо все ж хтось таки захоче пірнути в ополонку, слід дотримуватися певних правил.

Кому пірнати категорично заборонено

Медики не радять пірнати в крижану ополонку без попередньої консультації із лікарем, адже зимове плавання – найвища форма загартування холодом, воно викликає максимальне напруження всіх фізіологічних механізмів терморегуляції та викликає значні зміни в діяльності практично всіх систем і органів.

"Ми рекомендуємо пірнати тим, хто заздалегідь до цього готується, має систематичне загартування, – говорить  лікар-терапевт відділення невідкладної медичної допомоги Першого територіального медичного об’єднання міста Львова Соломія Лукач. – Щоб це було максимально безпечно, слід пам’ятати, що купатися можна лише в тих водоймах, які спеціально для цього облаштовані. У воду потрібно заходити плавно, в жодному разі не пірнати вниз головою, голову взагалі не можна мочити, бо надворі дуже холодно, і це може призвести до спазму судин головного мозку".

Медик наголошує, що категорично заборонено пірнати в ополонку тим, хто  має проблеми із серцево-судинними захворюваннями та часті коливання артеріального тиску. Також лікарі не рекомендують занурюватися тим, хто має мінімальні прояви якогось вірусного захворювання чи хронічні патології. "У воді бажано перебувати не більше як хвилину. Як вийшли з води, потрібно обтертися сухим рушником, одягнути сухий одяг і випити чогось теплого – чаю чи кави. Ми наполягаємо, щоб люди не вживали спиртні напої, бо це призводить до розширення судин і швидшого переохолодження", – зазначила Соломія Лукач.

А от дітям занурюватися у крижану воду не варто, каже лікар-педіатр Першого територіального медичного об’єднання Львова Оксана Романів. "Дітям занурюватися в ополонку можна, але ми, педіатри, вважаємо, що це недоцільно через ризик виникнення захворювань, а також їх ускладнень, – каже Оксана Романів. – Особливо це стосується дітей, які мають супутні, хронічні захворювання. Якщо ж батьки все ж вирішили занурити свою дитину у крижану воду, обов’язково мають порадитись з лікарем. Занурюватися можна дітям приблизно з 10 років, але готувати їх до цього потрібно з півторарічного віку – ручки-ніжки обливати прохолодною водою, влітку дитина має босою ходити по траві, приймати контрастний душ, купатися в річці чи морі. Також слід пам’ятати, що перед зануренням у крижану воду дитина має бути сита, має мати зручне взуття та одяг, теплі речі, великий теплий рушник, килимок, щоб стати. У крижаній воді  та на морозі роздягненою дитина може бути лише кілька секунд".

Чи будуть у Львові цього року спеціально облаштовані місця для йорданського купання, у міській раді ще не вирішили.  Але в останні кілька років найчастіше львів’яни пірнають у крижані купелі на трьох локаціях, а саме: парк "Горіховий гай" (вулиця Володимира Великого, 14-а), озеро на Погулянці (вулиця Вахнянина, 29, біля Центру творчості дітей та юнацтва) та озеро у Винниках (вулиця Шевченка, 7).  Також чимало містян  їдуть на Водохреща у Брюховичі. Там купання організовують на місцевому озері, що на вулиці Під Осовою (біля дитячого майданчика, район "Гамулець"). 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Львів