Польські монети: історія різноманіття

Колись Польща була могутньою державою, яка простягалася на всю територію сучасної країни, Литву, Україну

Михайло Хомченко

Перші монети Польщі з’явилися в Х столітті в роки правління Болеслава Хороброго. В XVII столітті після низки воєн положення Польщі почало змінюватися, а остаточну незалежність країна здобула тільки після Першої світової війни. Незважаючи на трагічну історію, нумізматам залишився великий спадок різноманітних монет.

Середньовіччя та новий час

Основною монетою Середньовіччя був денарій або його аналоги. Крім того, використовувалися брактеат та пула. Тільки в кінці цього історичного періоду з’явилися інші монети:

  • четвертак;
  • шеляг;
  • гріш;
  • напівгріш.

Майже весь час застосовувалися монети інших країн, крім епізодичної монети правління короля Владислава Локотка: в 1320–33 роках карбувалися власні гроші.

Сигизмунд Старий здійснив грошову реформу в 1526–30 роках, після чого монети почали карбуватися в Польщі, з’явилося багато різноманітних варіантів. Так тривало більше 200 років. Після розділу Речі Посполитої припинили карбувати й гроші.

XX століття й польські монети

На початку XX століття Польща входила до складу Німеччини. Для товарного-грошового обміну в країні використовувалися залізні монети номіналом у 1, 5, 10, 20 пфенігів, а також банкноти — польські марки.

У 1924 році здійснилася масштабна реформа, під час якої з’явилися злоті. Монети періоду 1924–1939 років становлять неабияку цікавість для нумізматів. Варто зазначити, що карбування грошей не припинялося в роки німецької окупації Польщі.

Монетна історія повоєнної Польщі також дуже різноманітна. Випускали чимало екземплярів, які зустрічаються в багатьох колекціях. Монети виготовлялися з недорогих сплавів, тому навіть зараз можна придбати їх за невеликою ціною. Польські монети другої половини ХХ століття — відмінний варіант для тих, хто тільки починає колекціонування. Вони зовсім недорогі та різноманітні. Великий вибір пропозицій представлено в інтернет-магазині Monitex.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Львів