Пляж і черепахи: Як зміняться озера у Львові

Львівська міська рада планує реконструкцію трьох міських озер

Юрій Богун
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Львів
Пляж і черепахи: Як зміняться озера у Ль…
Фото: Роман Балук, Львівська міськрада

Львівська міська рада планує реконструкцію трьох міських озер. Їх очистять, облаштують відпочинкові зони, а біля одного облаштують питне джерело. Роботи розпочнуться вже у вересні. Подробиці дізнавалися журналісти Depo.Львів.

Йдеться, зокрема, про озеро на Панча, проект реконструкції якого розроблений ЛКП "Інститут просторового розвитку". Він передбачає очищення озера, облаштування громадського простору, дитячого майданчика, мостика та відпочинкових зон. Загальна вартість проекту — 21 млн гривень. Роботи планують розпочати вже наприкінці вересня.

"За проектом це має бути одне з найкрасивіших озер у Львові. Власне, команда людей, яка тут живе, перемогла у Громадському бюджеті. Всі мешканці, які тут живуть, проголосували за цей проект. Місто вже виготовило всю проектну документацію та зараз подаватиме її на експертизу. Після цього вже буде процес оголошення тендеру. Плануємо цього року розпочати роботи", - повідомив мер Львова Андрій Садовий.

озеро на Панча, проект реконструкції озеро на Панча та площадка проектпарк біля озеро на Панча, проект реконструкції

Спочатку планується  пробурити скважину, аби підняти баланс води. У підсумку у мікрорайоні з’явиться комфортне місце для відпочинку, для споглядання, для доброго настрою. Проект реалізовуватиметься коштом міста. "Я думаю, що тут постійно будуть качки, і мешканці будуть приходити і восени, і навесні, і влітку. Для цього району це — не просто мила локація — вона чаруюча. Ти приходиш сюди, дивишся на воду і хочеться тут бути", — додав мер.

Також на основі досліджень, роботи з експертами в галузях гідрології та екології, тісній співпраці з громадськими активістами та Шевченківською районною адміністрацією, проектом ЛКП "Інститут просторового розвитку" передбачено низку заходів для покращення геоекологічного стану водойми.

місце відпочинку біля озера, проект реконструкції так буде виглядати озеродитяча площадка

"Озера в місті є дуже важливими, тому ми плануємо влаштувати водойму, яка буде мати природній вигляд, але складатиметься з двох частин, буде система аерації. Наповнення буде штучним, берег буде з бетону. Також буде дві водойми на різних рівнях, під мостиком буде водоспад. Мостик переробимо з очерету. Будуть відпочинкові зони з лавками, з лежаками, а також локальні зони з вуличними кріслами. Дитячий майданчик буде у стилі підводного світу, будуть лазанки-водорості, кораблик для дітей, оглядова тераса", — розповіла начальниця архітектурно-проектного відділу ЛКП "Інститут просторового розвитку"  Христина Чорноус.

За словами голови Шевченківської райадміністрації Надії Банах цього року планується зробити плесо і очищення берегів. А вже наступного року проводити оздоблювальні роботи. Підживлення озера будуть робити штучне, оскільки наразі не знайдено природного джерела живлення водойми.

люди тримають в руках проект реконструкції озерадитяча площадка біля озера зараз

Озеро на вул. Панча є штучною водоймою, що виникла у 50−80-х роках минулого століття, як результат меліоративної водовідвідної системи, що була першим кроком для підготовки території під забудову житлового масиву з багатоповерховими будинками. Воно живиться від ґрунтових та дощових вод та позбавлене природного стоку з водозбірного басейну внаслідок каналізування Клепарівського потоку у 50−80-х роках. Подальший антропогенний вплив під час забудови наприкінці 90-х років призвід до маловоддя озера, а в спекотні періоди року - до повного оміління.

озеро на Панча заразКачки на озері

Концепція розвитку простору передбачає облаштування розгалуженої мережі доріжок, що об'єднує нові функції простору, облаштування інтерактивного тематичного дитячого майданчика та різних типів відпочинкових зон, облаштування двосторонньої велодоріжки, заміну пішохідного мосту, висадку нових зелених насаджень та облаштування зовнішнього освітлення. Проектом пропонується облаштувати оглядову терасу з лавками-лежаками та видом на озеро, яка стане чудовою локацією для споглядання заходу сонця.

Так буде виглядати озеро після реконструкціїзона відпочинку біля озера буде такоюфото проекту реконтструкції

Озеро на вул. Симоненка також перетворять на відпочинкову зону та об'єднають із громадськими просторами біля сусідніх школи, медіатеки та поліклініки. Роботи мають розпочати вже цього року. "Це озеро є улюбленим для великої кількості людей, тому ми хочемо зробити тут більше порядку. Плануємо, щоб тут буде набережна, підхід до води, пляжна частина, де люди зможуть відпочивати, прогулянкова доріжка, нові вуличні меблі та освітлення. А от територія від озера до школи — це буде свого роду амфітеатр, де люди зможуть зібратися в хорошу погоду, концерти влаштовувати, цікаві виступи, можливо навіть дебати", — розповів Садовий.

Діти граютьсяОзеро на вул. Симоненкафото до і після Озера на вул. Симоненка

Проект передбачає великий об'єм робіт, тому завершити все планують до кінця наступного року. У 2018 році з природоохоронного фонду на покращення благоустрою та технічного стану водойми були виділені асигнування у розмірі 408 тис. гривень. Крім того, у 2019 році додатково виконано роботи з очищення водойми на суму 49 тис. гривень.

А на озері Стосіка на вул. Замарстинівській облаштують питне джерело. Вода в цьому озері вважається найчистішою у Львові, оскільки на ньому живуть черепахи. А поруч з озером є джерело, що витікає з-під землі. Проєкт-переможець передбачає облаштування питного джерела без використання насоса.

проект реконструкції озера Стосікабуде питне джерело на озері Стосікатак джерело виглядає зараз

Як запропонували архітектори, щоб джерело було без насоса, вода в чашу прибуватиме, як і раніше, з-під землі, але, переливаючись, що дасть можливість її набирати, не занурюючи ємність у воду.

рибак на озері черепахи на фоні води

Для облаштування сидінь запропоновано колоди повалених дерев, проект мінімізує використання цементу та бетону, покриття є водопроникним, завдяки відсіву. Реалізувати проект планують вже цього року коштом природоохоронного фонду Львова. Його вартість становить 500 тис. гривень.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme