Олімпіада-2030: Як Садовий з Зеленським продовжать справу Януковича
Мер Львова хоче гарантувати собі посаду ще на найближчі 10 років
Мер Львова Андрій Садовий заявив про намір Львова подати заявку на проведення Зимових олімпійських ігор у 2030 році. Тепер у Андрія Івановича з’явилася можливість виправдати своє залишення на посаді міського голови на найближчі 10 років. А за більш сприятливих обставин він може отримати і посаду голови оргкомітету з підготовки до Олімпіади.
У будь-якому випадку, Садовий зможе зайнятися своєю улюбленою справою: імітацією роботи і піаром на цьому. Складається, враження, що для міського голови Львова процес завжди важливіший за кінцевий результат. Адже результат завжди зможе забезпечити Кабінет міністрів за гроші з державного бюджету. Так було у 2010-2011 роках під час підготовки до Євро-2012, коли все зробили з Києва, а Садовий лише приписав собі заслуги з будівництва стадіону і аеропорту у Львові, так буде, скоріше за все, і зараз.
Подання заявки у 2020 році стане тим локомотивом, на якому Садовий хоче заїхати на черговий термін у кріслі мера Львова, адже з президентсвом і депутатством цього року не склалося. А за сприятливого розвитку обставин (якщо Львів залишатиметься кандидатом станом на 2025 рік) переобратися і ще раз. А тоді вже чекати зручного моменту для експансії у Київ на якусь з головних посад у країні, про що він давно мріє.
Ідея Олімпіади в Україні виникла не сама по собі. Про неї у всім відомому серіалі говорив герой нинішнього президента України Володимира Зеленського. А українці ж нині живуть по серіалу! І вже у липні цього року вже сам Зеленський поставив Міністерству молоді та спорту та Національному олімпійському комітету завдання розробити стратегічний план, щоб претендувати на проведення Олімпіади. "Нам потрібен певний план, що ми, скажімо, готові за 3-4 роки все побудувати, і тоді можемо бути в черзі і прийняти Олімпіаду. Ми повинні бути амбітними", – заявив він.
Багатьох людей, хоча би поверхнево обізнаних у проблемах і стані справ в українському спорті, слова гаранта щонайменше здивували. Адже спортивна інфраструктура у нашій країні не те, що далека від оптимальної за мірками провідних світових лідерів у спорту, а й не дотягує до того, що є у так званих представників "третього світу".
За словами президента, зараз потрібно розбудовувати спортивну інфраструктуру, яку потім можна буде використати для проведення Олімпійських ігор. "Треба дати завдання нашим хлопцям, які шукають інвестиції, дати завдання нашому бюджету, щоб щорічно виділялися гроші на об'єкти, які нам потрібні, а потім будуть використані для Олімпіади. Треба хоча б намагатися цього досягти", – заявив Зеленський.
Зі свого боку, президент НОК України, член виконавчого комітету МОК Сергій Бубка зазначив, що найближчі Олімпійські ігри, на проведення яких Україна може подавати заявку, – це зимова Олімпіада у 2030 році. І ось, Садовий, вичекавши паузу, 24 жовтня заявив про готовність Львова провести Зимову олімпіаду. Правда, в серіалі йшлося про Крим, але хто тепер про нього згадує, після затвердження "Формули Штайнмаєра".
Садовий заявив, що Львів готовий поборотись за право приймати Зимові Олімпійські ігри у 2030 році та проводити юнацькі Зимові Олімпійські ігри 2028 року. Таку заяву міський голова зробив під час відкритої зустрічі з Бубкою. Зробив з притаманним йому мегапіаром. "Я щойно мав зустріч з молодими львів'янами: очі горять – я їм сказав, що буду з вами зустрічатись. Сказали просити право для Львова бути містом-господарем Зимової Олімпіади 2030 року, а у 2028 року ми готові прийняти молодіжні Зимові Олімпійські ігри. Ми почали цей процес, але війна ці потуги зупинила. Сьогодні треба всьому світу показати, що ми маємо право, і ми на це заслуговуємо. Ми будемо битись за це право проводити Зимові Олімпійські ігри", – зазначив він і після цих слів подарував Бубці прапорець України від дітей.
Склалося враження, що Бубка знав, що скаже Садовий, бо відреагував він доволі спокійно. "Коли ми починали 2022, всі вважали це нереальним. Так, це великий, потужний проект, але якби не війна, ми б могли проводили Олімпійські ігри. Тому сьогоднішнє бажання мера Львова проводити Ігри в Україні є дуже правильним. Так, праця над цим питанням не легка, але у нас є достатньо часу, щоб все планувати, будувати потрібну інфраструктуру. Хто не мріє, той не перемагає. Тому давайте працювати і рухатися у цьому напрямку", – сказав він. Відтак, Львів може стати учасником боротьби за право проведення Олімпійських ігор 2030 року. Роботу з подання заявки розпочнуть у 2020 році.
На думку мера столиці Галичини, українці витрачають великі кошти на європейських зимових курортах, а в Україні зимовий туризм мало розвинутий. Організація таких подій у себе дає стимул для розвитку спортивної інфраструктури цілої країни. "Нам потрібна сучасна спортивна інфраструктура, щоб чудовий потенціал спортсменів Львівщини мав де тренуватись. У вас дуже потужний і спортивний регіон, тому саме тут потрібна така олімпійська база. Саме у вашому регіоні потрібно думати, щоб був такий центр, бо у вас багато видів спорту на високому рівні", – додав Бубка.
Про це зараз мало хто згадує, але все те, що зараз Садовий хоче зробити для Зеленського і себе, він раніше вже робив для Віктора Януковича. Львів кілька років, на словах, претендував на проведення Зимової Олімпіади 2022 року. У 2010 році Янукович запропонував подати заявку на проведення зимових Олімпійських ігор 2022 року в Карпатах. Національний олімпійський комітет на чолі з тим же Сергієм Бубкою активно взявся просувати цю ідею.
В 2012 році Кабінет міністрів під керівництвом Миколи Азарова затвердив техніко-економічне обґрунтування Національного проекту "Олімпійська надія-2022". Столицею майбутньої Олімпіади було визначено місто Львів. Подальшу координацію процесу здійснював віце-прем'єр-міністр Борис Колесніков. Орієнтовною вартістю проекту називали 10 мільярдів доларів. Після проведення Чемпіонату Європи з футболу 2012 року той же Колесніков зізнався, що на його організацію Україна витратила близько 5 мільярдів доларів, а повернула в казну близько 1 мільярда доларів. А у 2014 році розпочалася війна, і про Олімпіаду всі забули.
Зараз же знову згадали, адже Олімпіада це можливість не тільки отримати гарні посади, а й "розпиляти" державні кошти. Загальновідомо, що Олімпіада — це дорого і часто безглуздо. Витрати на проведення олімпійських ігор зростають з кожними Іграми, і водночас ніколи не повертаються. Літня Олімпіада в Ріо-де-Жанейро коштувала 20 млрд доларів. На російському Сочі — понад 51 млрд доларів. Найдешевша олімпіада останніх років — у канадському Ванкувері. Витрати канадців становили лише 7,6 млрд доларів, але тільки з тієї причини, що в Канаді і так було все добре з інфраструктурою. Часто початково заявлена вартість Олімпіади у процесі робіт істотно збільшується. У Бразилії, наприклад, з 14 млрд доларів до 20 млрд доларів, у Сочі — в 5 разів, і навіть у Канаді — більш ніж утричі. Тому очікувану вартість можна сміливо множити на три. Для проведення Ігор у 2022 році Україна хотіла витратити смішну суму – 10 мільярдів доларів. Зараз їх буде явно недостатньо.
Згадаємо і про те, що ж потрібно зробити у Львові і біля Львова для теоретичної можливості проведення Олімпіади. Можна спрогзнозувати, що Ігри відбуватимуться у Львові, а також у Славському і Тисовці (Львівська область) та Воловці (Закарпатська область). Останній населений пункт доданий тому, що лише там можна буде провести змагання зі слалому-супергіганту і швидкісного спуску. Змагання з льодових видів спорту (ковзани, фігурне катання, хокей, шорт-трек тощо) можливо провести в столиці Галичини, а з інших (гірських) – у Славському і Тисовці.
У Львові потрібно буде побудувати палац спорту для хокею, фігурного катання мінімум 6 900 глядачів, а також – для ковзанярського спорту і центру для фрістайлу. Зараз у Львові нема жодної ковзанки, окрім дитячої у одному з ТЦ. У гірській частині області потрібно побудувати стадіон для біатлону, трампліни і траси для гірськолижного спорту. Крім цього, у Західній Україні мало би бути мінімум п'ять тренувальних ковзанок. Також у Львові потрібно побудувати Палац спорту на 14,5 тисяч глядачів і Олімпійські селища, яких мінімум два: на 8 тисяч місць у Львові і на 4,5 тисячі місць у Тисовці. Також у Львові буде потрібен комплекс для фрістайлу. Закриття і відкриття Олімпійських ігор могло би пройти у Львові на стадіоні "Арена Львів", де відбувалися матчі Чемпіонату Європи з футболу.
Зазначимо, що літні Олімпійські Ігри-2020 відбудуться в Токіо, у 2024 році – в Парижі, у 2028 році – у Лос-Анджелесі. Зимова Олімпіада 2022 року пройде в Пекіні, а в 2026 році в Мілані і Кортіна-д'Ампеццо.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Львів