UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Округ №115: Якого "свіжачка" оберуть замість Добродомова

Сихів - це один із тих округів, де партійна приналежність кандидата грає далеко не першу роль

Округ №115: Якого "свіжачка" оберуть зам…

Журналісти Depo.ua в рамках проекту "Вибори-2019. Повне оголення" створили електоральну карту виборчих округів. Ми розповідаємо як змінювались межі округів, хто і коли перемагав на окрузі, а головне завдяки чому, які технології застосовувалися, які були успішними, а які – ні. Хто претендує на цей округ на майбутніх виборах та які у них позиції. Все ця інформація - вже у відкритому доступі на порталі ВИБОРИ-2019.

Центр – місто Львів, Сихівський район

Опис меж – Сихівський район, частина Личаківського району міста Львова

Місцезнаходження ОВК – м. Львів, вул. Антоненка-Давидовича, Дитяча школа народних мистецтв

Орієнтовна кількість виборців – 166644

Кількість виборчих дільниць – 94

Округ №115 включає в себе спальний мікрорайон Сихів і частину Личаківського району, а також містечко Винники, біля Львова. Тобто розташований у межах двох різних міст, з різними проблемами. А це означає, що інтереси містечкових еліт відмінні, й кандидатові, який сподівається на перемогу, або потрібно їх враховувати, або просто не зважати на Винники і розраховувати набрати більшість голосів у спальному районі Львова.

Одна з особливостей Сихова – значна кількість соціально незахищених категорій населення з одного боку, з іншого – небідні люди, які придбали квартири у віддаленому районі, бо ціни на житло тут просто нижчі. Таким чином, кандидатові у депутати доводиться враховувати обидва фактори – і "гречку роздавати", і транспортне покращення обіцяти, а також побудову дитсадків і дитмайданчиків. А ще займатися очищенням масиву від генделиків і наркокубел.

Ще одна особливість Сихова – низька активність виборців. Пенсіонери, які традиційного ходять на вибори, становлять меншість у спальному районі. Це молодий район, а молодь, як відомо, голосувати не любить. Ще один фактор – тут дуже багато людей, які орендують житло і на вибори не ходять через відсутність реєстрації.

У Винниках же в основному живуть, як соціальнонезахищені пенсіонери, так і багаті люди, які побудували будинки "під Львовом". Цей дисонанс відчувається у місті всюди. Тому одним потрібно давати популістські обіцянки і "гречку", а інші навряд чи дійдуть до виборчої дільниці в день виборів.

А ще на Сихові люблять "своїх". Виборці вважають, що той, хто тут не живе, не знає проблем найвіддаленішого масиву, тому обіцятиме за стандартним темником – зробити з Сихова місто-сад. Щодо ідеологічної картини, то це один із тих округів, де партійна приналежність кандидата грає далеко не першу роль.

Довідка: На президентських виборах територіально Україна поділена на 225 округів, кількість яких у регіонах є практично сталою. На парламентських виборах кількість і межі округів постійно зазнавали змін залежно від прийнятої системи виборів та політичної кон'юнктури.

Вибори 1994 року відбувалися за мажоритарною системою у два тури. Внаслідок недосконалості закону окремі округи так і не отримали своїх представників у парламенті протягом усієї його каденції. Законодавчу колізію депутати виправили, увівши для виборів 1998 року змішану систему і прибравши сумнівні норми для мажоритарників. На виборах 2002 року, які так само відбувалися за змішаною системою, обриси мажоритарних округів набули вигляду більш менш відповідного до реального територіального поділу. Вибори 2006-го і дочасні 2007-го пройшли за пропорційною системою, виборчих округів в регіонах стало менше. Повернення до змішаної виборчої системи відбулося після чергової зміни законодавства у 2012 році.

Згідно з даними ЦВК, в межі 115 округу під час парламентської кампанії 2014 і 2012 року входили Сихівський район і частина Личаківського району. А от в 2007 і 2006 році значна частина цього округу була під номером 112. Під час парламентських виборів 2002 року нинішній 115-ий округ майже співпадав з тодішнім округом N116. А у 1998 році округ наближено співпадав з тодішнім 115-м.

Під час президентських виборів 2014, 2010 і 2004 років значна частина округу (Сихівський район) входили в 118 округ. А от на президентських виборах 1999 року значна частина нинішнього 115 округу входила в тодішній 115 округ. Сихівський район Львова виник на початку 2000-х років, шляхом поділу Галицького району міста.

На виборах 2014 року перемогу на виборах святкував лідер партії "Народний контроль", а на той час безпартійний генеральний директор, ТОВ ТРК "МІСТ ТБ", самовисуванець Дмитро Добродомов. Вибори він виграв завдяки телеканалу ZIK, на якому працював, а саме завдяки програмам "Народний контроль", яка активно висвітлювала проблеми мешканців Сихова, а також "Хто тут живе", яка "мочила" конкурентів.

Під час виборчої кампанії сихівчанин Добродомов активно експлуатував тему патріота-українця і віруючого галичанина сім'янина. Навіть було знято фільм про його сім'ю (як любить дружину і дітей), який демонструвався на телебаченні. А сам кандидат ходив у вишиванці і активно хрестився на всіх освяченнях чогось, в яких брав участь під час перегонів. З того часу Добродомов встиг не тільки розлучитися, а й ще раз одружитися, зі скандалом піти з ZIK, виборці його тепер мало бачать не тільки у церквах мікрорайону, а й просто на Сихові. Залишився він вірний лише вишиванці.

Добродомов набрав у 2014 році (42,50%), а друге місце посів самовисуванець, колишній віце-прем'єр-міністр, на той час голова правління, громадська організація "Агенція соціального проектування" Іван Васюник (36,53%), який балотувався від "Народного фронту". Всього в окрузі балотувалося дев'ять кандидатів, але про інших можна і не згадувати, бо навіть третє місце Зеновій Бермес ("Батьківщина") здобув з результатом 4,78% голосів.

Цікаво, що під час передвиборчої кампанії Добродомов розмістив білборди про його підтримку Блоком Петра Порошенка, Радикальною партією Ляшка і "Громадянською позицією" Анатолія Гриценка. Набір політсил доволі специфічний і різноплановий.

У свої передвиборчій кампанії Добродомов використовував елементи і популізму і "гречки", розраховуючи в основному на голоси "пролетаріату". Його передвиборче гасло "Змусимо владу працювати чесно" актуальне в усі часи. Васюник робив ставку на "інтелектуалів". Результати виборів продемонстрували, що перших на Сихові таки більше.

Парламентські вибори (межі нинішнього округу №115)

1998 рік

Роман Шмідт - 27,62%

Володимир Швець - 12,55%

2002 рік

Тарас Чорновіл - 65,99%

Євген Мазур - 4,80 %

2012 рік

Михайло Хміль - 43,09%

Дмитро Добродомов - 31,63%

2014 рік

Дмитро Добродомов - 42,50%

Іван Васюник - 36,53%

Партії-лідери парламентських виборів (межі нинішнього округу №115)

1998 рік

Народний Рух України – 29,09%

Партія "Наша Україна" (Партія "Реформи і порядок") – 18,48%

Комуністична партія України – 9,01%

Виборчий блок партій "Національний фронт" - 6,13%

Соціал-демократична партія України (об'єднана) – 5,53%

Народно-демократична партія – 5,50%

2002 рік

Блок Віктора Ющенка "Наша Україна" - 51,31%

"Виборчий блок Юлії Тимошенко" - 23,70%

Комуністична партія - 5,97%

2006 рік

Блок "НАША УКРАЇНА" - 34,04%

Блок Юлії Тимошенко - 22,72%

"Громадянський блок ПОРА-ПРП" – 7,28%

Партія регіонів - 6,93%

Український Народний Блок Костенка і Плюща – 4,15%

2007 рік

Блок Юлії Тимошенко - 43,73%

Блок "НАША УКРАЇНА – НАРОДНА САМООБОРОНА" - 33,78%

Партія регіонів - 8,72 %

2012 рік

Всеукраїнське об'єднання "Свобода" – 37,44%

Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" – 28,20%

"УДАР" (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка - 19,4%

Партія регіонів - 5,81%

2014 рік

Політична партія "НАРОДНИЙ ФРОНТ" - 26,75%

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА" - 23,20%

Об'єднання "САМОПОМІЧ" - 22,66%

Всеукраїнське об'єднання "Свобода" - 6,03%

"Громадянська позиція (Анатолій Гриценко)" - 5,65%

"ПРАВИЙ СЕКТОР" - 4,13%

Ще однією особливістю цього округу є те, що тут ще ніхто з кандидатів не виграв вибори двічі поспіль. Наскільки швидко місцевих мешканців зачаровує новий кандидат, настільки швидко вони у ньому і розчаровуються. Яскравий приклад – попередні вибори 2012 року. Тоді на них перемогу в окрузі N115 святкував висуванець від політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" Михайло Хміль (43,09%). На позачергових виборах 2014 року депутат не наважився балотуватися від цього округу і пішов в список "Народного фронту", від якого і обрався. А кандидат від політсили Юлії Тимошенко, яку він раніше представляв набрав ганебні 4,78%.

А от друге місце в 2012 році набрав на той час висуванець політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" знайомий нам уже Дмитро Добродомов з результатом 31,63%. Тоді обидва кандидати добре попрацювали на ниві популізму. Просто в 2012 більше повірили Хмілю, а в 2014 вже Добродомову. Третє місце в 2012 році на виборах в 115 окрузі зайняв місцевий сихівський бізнесмен на той час радник директора, ТзОВ "РСП "Шувар" Роман Федишин, який балотувався від Аграрної партії. В 2014 році він не кандидував, але за той час встиг зблизитися з партією "Самопоміч" Андрія Садового і не виключено, що балотуватиметься на найближчих парламентських виборах саме по "сихівському округу".

До речі тенденція, коли на виборах в окрузі в 2014 році перемагав кандидат, який посів друге місце на виборах 2012 року відслідковуватиметься і в інших округах у Львівській області.

У 2007 і 2006 році вибори проходили за партійними списками, тому кандидат від округу не обирався. Тоді більшість в в окрузі N115 отримали відповідно Блок Юлії Тимошенко – 43,7%, у який на той час входили Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", і партія "Реформи і порядок" і Українська соціал-демократична партія і "Наша Україна" – 34,04% голосів, у який на той час входили Конгрес Українських Націоналістів, Народний Рух України, Партія промисловців і підприємців України, Партія Християнсько-Демократичний Союз, Політична партія "Народний Союз Наша Україна" і Українська республіканська партія "Собор". Це свідчить про традиційний національно-демократичний орієнтир виборців.

А в 2002 році депутатом від "сихівського" виборчого округу (на той час він був N116) став на той час народний депутат України, член Партії "Реформи і порядок" одіозний Тарас Чорновіл (син В'ячеслава Чорновола), який вже через два роки очолив передвиборчий штаб на президентських виборах Віктора Януковича. Після цього львів'яни намагалися відкликати Чорновола з Ради і припинити повноваження, але так і не вдалося. Більше того вимагали владу міста оголосити його персоною нон-грата у Львові. У 1998 році перемогу святкував заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Роман Шмідт.

Зараз особливої активності когось із майбутніх кандидатів на окрузі не видно. Хоча, неважко спрогнозувати, що головна боротьба у ньому розгорнеться між кандидатами від БПП, "Батьківщини", "Самопомочі" і "Свободи".

На позачергових президентських виборах 2014 року більшість голосів в окрузі, як і на всій Львівщині набрав Петро Порошенко – понад 70%. Взагалі, Львів та область традиційно голосують рівномірно на виборах глави держави, різниця в округах не відчувається і складає кілька відсотків. На виборах 2010 року більшість була у Юлії Тимошенко - майже 80%. В 2004 понад 90% були за Віктора Ющенка, а у 1999 понад 80% були за Леоніда Кучму.

Президентські вибори (межі нинішного округу №115 )

1999 рік. II тур

Леонід Кучма - 82,5%

Петро Симоненко - 12,97%

2004 рік. III тур

Віктор Ющенко- 92,65%

Віктор Янукович - 5,76%

2010 рік. II тур

Юлія Тимошенко - 78,71%

Віктор Янукович- 13,50%

2014 рік

Петро Порошенко - 70,99%

Юлія Тимошенко - 7,66%

Округ N 116: Електорально-гендерна чутливість і феромони Садового

Округ N117: На кого львів'яни проміняють свою "нормальну бабу".

Округ N118: Все буде Дубневич.

Округ N119: За кого проголосують найнаціоналістичніші виборці Львівщини.

Округ N120: Брат-2 кує свою третю перемогу на Львівщині.

Округ N121: Хто підкорить Дрогобич, Трускавець і Борислав.

Округ N123: Кого оберуть в найзагадковішому окрузі на Львівщині.

Округ №124: Кого у Верховну Раду делегують львівські шахтарі.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Львів

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook