Норма в "24 години" як подорожчання сірих схем: Від ВРУ чекають правок у Митний кодекс

Без змін в головний митний документ країни під загрозою зриву опинилася імплементація Закону України №2245

Норма в "24 години" як подорожчання сіри…

Без змін в головний митний документ країни під загрозою зриву опинилася імплементація Закону України №2245, яким внесено зміни до Податкового кодексу України в частині оподаткування товарів, що ввозяться фізичними особами на митну територію України через прикордонні пункти пропусків, - пише "Ділова столиця".

На думку в. о. голови ДФС України Мирослава Продана, сьогодні припинили свою діяльність громадяни України, які використовували в минулому році норму до 500 євро і подрібнювали партій ввезення товару з метою уникнення від оподаткування. "Потрібно внести зміни в Митний кодекс, щоб обидва кодекси (Податковий і Митний) працювали синхронно".

Голосування ВРУ за нові правила ввезення імпорту в Митному кодексі намагаються зупинити акціями протестів, прозванными в ЗМІ "бунтом човників".

Всупереч заявам протестувальників, що їх зобов'язують перебувати в сусідній державі не менше доби, прийняті норми Податкового кодексу лише регламентують суму, на яку товари можна ввозити без мита і ПДВ і частоту поїздок, при якій зберігається той чи інший ліміт. Зокрема, якщо вартість покупок перевищує 50 євро, а термін перебування менше 24 годин, то перетинати кордон і ввозити товари не забороняється, але треба при цьому на різницю заплатити мито і ПДВ.

Мітинги на кордоні мають всі ознаки добре організованого подання для ЗМІ: людей на пункти пропуску підвозять автобусами, вони залишають свої імена та контактні дані в спеціальному списку, який потім передають організатору мітингу, помічнику Народного депутата Володимира Парасюка - Віктору Пехнику. У "човників" є й інші покровителі у ВРУ: в кінці січня цього року член фракції БПП Андрій Антонищак (уродженець Львова) вніс на розгляд профільного комітету законопроект, який передбачає зняття обмеження на перебування за кордоном у 24 години. Саме його ніяк не розглянуть на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

На думку журналіста-розслідувача Євгена Плинского, що спеціалізується на тематиці контрабанди та ухилення від сплати податків, у Комітеті Верховної Ради України з питань податкової та митної політики запущений плавний процес дискредитації "норми про 24 години". Деякі депутати, які входять до комітету, мають особисті інтереси, які не відповідають боротьбі з контрабандою. "Розіграш цього "відкату" гарний, довге, а для його реалізації буде зібрано не одне засідання комітету і до моменту прийняття рішення про внесення змін до Митного кодексу всі глядачі і статисти будуть впевнені, що "вимога перебування людини за кордоном 24 години для безмитного ввезення товару" ввели як тимчасову міру і її відміна суто технічної, логічною і не потребує обговорення" - писав журналіст на своїй сторінці в Facebook.

І всі передумови для цього вже є. З початку року кілька разів Ніна Южаніна публічно заявляла, що комітет розглядає можливість скасувати "норму 24 години".

"Ділова столиця" нагадала суть схеми ухилення від оподаткування за допомогою дроблення комерційної партії та послуг "човників", створена ще в 2012 році: на кордон з боку Польщі прибували вантажівки з товаром. Товар дробився на невеликі партії вартістю по 500 євро кожна (норма неоподатковуваного імпорту для фізособи), а потім за допомогою фізосіб-"піджаків" на бусиках перевозився через кордон без сплати податку та мита. Під таку схему за 5 років була створена ціла інфраструктура, починаючи від "ям" по обидві сторони кордону, де перевіряли підозрілі машини, завантажують/розвантажують товари, до мережі "своїх" митників, які самі непогано заробляють на пропуск вантажів.

До кінця 2017 року проблема набула воістину вражаючі масштаби. Про це красномовно свідчить статистика Польської Митної Палати. Ще до введення "безвиза" лише протягом одного дня туди і назад кордон перетинали в середньому 18 тисяч наших громадян. І це не туристи. Вони покидали територію Польщі в той же день і активно користувалися нормою провезення товарів без мита. Навіть якщо припустити, що половина з цих людей купували щось для себе, то інші провозили в Україну товарів на суму 4,5 мільйона євро в день. Помноживши цю суму на 365 днів, ми отримаємо більше півтора мільярдів еврооборота в рік.

Нагадаємо, що економічні експерти називають різні цифри збитків від контрабанди – ІСЕТ (Інститут соціально-економічної трансформації) говорить про дірку в бюджеті розміром від 25 до 70 млрд гривень щорічно від мінімізації оподаткування контрабандистів (майже як оборонний бюджет України).

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme